1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy 'Akvaryum Dekoru' Yapmak İstiyorum

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde kerem11 tarafından 16 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar strafordan yapılan dekorlardan 90 30 45 ölçülü tankıma yapmak istiyorum.Ama sanırsam renk pigmentleri,Derz falan kullanılıyor.Ben renkli renkli straforlardan yapmak istiyorum.Boyamak derz ile falan bilgim yok yapamam.Bu straforda üstüne dekor oluşturup yapsam üzerine parlaklık için ve akvaryum arka tarafına silikonla falan yapıştırsam olurmu ? Birde balıkların tırtıklamaması lazım . :D

Dekorda bunu düşünüyorum.

Yardım ve önerileri bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Dıy 'Akvaryum Dekoru' Yapmak İstiyorum

Kerem, o şekilde olmaz dekor. Sonuç olarak üzerine yapılan derz ve boya straforun dağılmasını ve suyun işlememesini sağlıyor. Yapacaksan işlemleri tam yapman gerek.

kerem11 bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Birde resimde gösterdiğin gibi aynı renkte strafor yok Kerem. Derz malzemesi ve boyayı kullanmak zorundasın.

kerem11 bunu beğendi.
  4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Kerem Abilerimin de dediği gibi bu iş derz dolgusuz ve boyasız olmaz. Ayrıca resimdeki fonda kayaların araları çok açık bu ayrıca sıkıntı teşkil eder. Zaten işin zor kızmı straforu şekillendirmek. Bu noktadan sonra böyle kullanırım demek denizi geçip dere de boğulmaya benzer. Hiç korkma al eline bıçağıi havyayı, ne lazımsa ölç biç doğra, ondan sonrada kaliteli boya tüpleri ile karıştırdığın derzi 3-4 kat gölge efektlerini vereceğin yerlere göre uygula. Yalnız herkatı kurumaya bıraktığında bir kere ıslat mukavemeti artsın, fıs fıslardan kullanabilirsin. Bekliyoruz bakalım paylaşım.

kerem11 bunu beğendi.
  5. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Kerem dış cephe mantoloması yapan dükkanlara git bu taş şeklinin aynıları var 110 x 50 ölçülerinde. ama üzerleri o taşlar gibi boyalı değil.sadece strafor ve üzerlerine sıkıştırılmış kum püskürtmüşler. Taş şekillerinde fazla seçenek var. üzerine sürmek için griden başka derz renk tonu varmı bilmiyorum ama sen bi araştır olmadı bizim burada o işleri yapan bi tanıdık ağbi var ben ona sorarım

kerem11 bunu beğendi.
  6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kerem kardeşim bir zamanlar tetra tankıma yapmıştım dekor ben ytong u oyarak girintili çıkıntılı şekil verdim ve üzerine fugapol 2900 derz dolgu ile kat kat kapladım ama derz cıvık olsun fırçayla yedire yedire kapla ve birkaç kat yap ben siyah derz kulandım bazı yerleri beyazla açmıştım ve güzel olmuştu.Fugapol olması şart değil içme su depolarında kulanılan antibakteriel ve suya salınım yapmayan bütün derzler olur.

7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Arkadaşlar teşekkürler yorumlar için fakat bu derz dediğiniz geçen banyo için fayansın aralarına doldurmuştuk.Derz dolgu oda ama dediğiniz acaba o mu ?

Birde reng pigmenti nerden bulacağım.? .Fiyatı ne kadardır ?

Ne kadar fiyat tutar şimdi.

8. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Fayans arasına konulan derz evet ama dikkat edilecek husus, slikonlu derz dolgudan yapman gerekiyor. Renk pigmentine gelince nalburlarda su bazlı renk tüpleri var polisan markasını tavsiye ederim yada senin tercihin kaliteli bir marka olsun kafidir... Fiyat konusuna gelince heryerde fiyatlar büyük bir olasılıkla değişkendir.

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Vallahi bilmiyorum silikonlu olup olmadığını ama beyaz vardı alçı karar gibi kardık toz halindeydi.
    Bu renk tüpünüde tek renk siyah yapmak istiyorum.Straforumu aldım beyaz 5 cm kalınlığında.

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Kerem; Antibakteriyel ve salınım yapmayan olacak, En güzeli sen Fuga marka ara 2300-2900 olabilir. Evlerde kullandıkları derz akvaryumda kullanıma uygun değil.

11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Bu fuga pool dan ne kadar alacağım 90 cm en ve 40 cm yükseklik için 5 cm kalınlık için ?

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

5 kg lık paketlerde satılıyor Kerem, 2-3 paket al fazlası zarar etmez.

13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Fiyat çıkarabilirmisiniz acaba renk tüpleri falan toplam ne kadar tutar ?

Elimdeki derzden ufak bi strafor parçasına denedim kurumasını bekliyorum.

14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Arkadaşlar fonuma başladım ve bitirdim kendimce doğaçlama bi şekiller yapmaya çalıştım.Resim ekleyeceğim.

Şimdi yapmam gerekenleri sölermisiniz ?

15. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Şimdi yapman gerekenler Kerem, eğer bu son hali ise, Fuga marka 2300-2900 hangisini bulursan Derz alıyorsun. Kolay bulabilecek durumdaysan 5 kg. alıp kullanırsın yetmeyen yerde bir daha alırsın. Ama zor bulacaksan 15-20 Kg al, fazlası zarar etmez. Aklında renk varsa Renk tüplerini de al Alpina Yada DYO artık kaliteli olsunda marka çok önemli değil. Daha sonra çok cıvıltmadan (Sıvı çamır kıvamı olsun, su haline gelmesin özelliğini kaybediyor) fırça ile sürebileceğin hale getir ve uygula. En az 3 Kat atman gerekli sağlam olsun. Her kat arası 1 gün bekle bu arada her katı atarken belli yerlere gölge efekti verirsen ayrıca bir derinlik hissi uyandırırsın. Kuruturken de 12 saat geçtikten sonra üzerine fıs fıs ile bir kere su sık çimento misalı kuvvetlendirsin.

Gelişmeleri yazarsın. Resimle süslersin. Takıldığın bir yer olursa çözeriz.

16. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Derz ile boyayı karıştırcam değilmi yoksa önce derzi 3 er gün arayla kurutup tekrardan yapcağım.Yoksa boyayı sonradan gölgelendirmek içinmi kullanacağım . ?

17. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

2 katı derz ile atarsın. 3 .katı renklendirip atarsın olmadı gölge yapacağın yerleri renk tonunu ayarlar 4: kat olarak lokal atarsın.

18. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Hım anladım.Derz le boyayı hafta sonu alacağım önümüzdeki hafta inşallah başlayacağım .

19. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ben yazana kadar cevap verilmiş zaten :D

20. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Arka fona derzi uyguladım sizce nasıl olmuş ?

Buda subazlı boya renk mavi aldım.Doğrumu ?

Sayfayı Paylaş