1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy akvaryum veya sump yaparken...

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde KralMurat tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Merak ettiğim bir konu var. Akvaryum veya sump yaparken kullandığımız silikonu, zehirini atması için 3 gün tuzlu suda bekletmemiz gerektiğini biliyorum. Acaba bu garaklimidir? Mesela akvaryuma özel sista akvaryum silikonu kullansam, herhangi bir sıradan cam silikonu kullanmasam, yine de tuzlu suda bekletmem gerekir mi? Öyle yerler oluyorki (sumpta camdan kule) akvaryumun dışına uzanıyor ve tuzlu suya sokmak imkansızlaşıyor.

Kendi şahsi fikrim, akvaryuma özel silikonarın, canlılara zararsız olduğu, ki üzerinde de buna benzer bir ibare olduğunu hatırlıyorum. Sizce durum nedir nasıldır? Siz nasıl kullanıyorsunuz?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tayfun sana katıldığımı ifade edebilirim. Silikon kuruduktan sonra akvaryumu güzelçe temizlemek ve bir bez üzerine sofya tuzu dökülebilir bir nevi dezenfekte anlamında bu bezle ıslak ıslak silmek yeterli bence.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tayfun ,tabi hemen hemen her platformda slikon zehirlenmesi hakkında 2-3 gün beklenmeli,tuzlu suyla yıkanmalı yazar.Ancak kullandığın slikon antibacteriyel ise bu süreye gerek yok. Slikon kurur kurumaz akvaryumunu doldur sista yada başka marka olsun fark etmez. Yeterki antibacteyel slikon olsun. Bas suyu gitsin. ;)

4. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Evet hocam sanırım yazan oydu, antibakteriyel olunca sorun olmuyor yani ;) Özellikle o silikondan bulup almam lazım ozaman teşekkür ettim hızlı cevap için :) Benim sump çok acemiliğime geldi, kocaman kule yaptım ps ve dönüş motoruna azıcık yer bıraktım, hem buharlaşan suyu hergün koymam gerekiyo, son bölmenin alanı çok küçük, hemde yeni ps orta bölmeye girmeyecek, ondan kuleden kısıp 3 bölme veya ps+dönüş motoru yapıp kuleyi bırakıp 2 bölme yapacağım, ondan silikon işine gireceğim tekrar, beklemek istemediğimden sorayım dedim :)

5. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Temel hocam sizin cevabı atlamışım şimdi gördüm bu arada sizede teşekkür ettim, silikon kuruduktan sildiğimiz beze mi tuz atacağız? O kısmı tam anlamadım? Yani tuzlu suda bekletmeyeyim ama silerken tuzlu bez ile silip sonra durulayayım mı?

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tayfun abi aynen öyle. Bezi ıslat sofra tuzu dök bolca silikonlu kısımları bir güzel sil.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tayfun ıslak bir beze tuz döküp silmen ve durulaman yeterli olur. Zaten tuzlu suda bekletmek her açıdan yorucu. O kadar suyun boşa gitmeside yazık ayrıca.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tayfun,bana geldiğinde güzel bir sump projesi yaparız artık. ;)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aklımda bir sump projesi var ama bir süre dinlenmek lazım. Bence bir sump yapılmaya karar verilmişse iyi düşünmek gerek. Mesela pod, plankton vb toplayacak fileler. Ben bu projeyi çok beğeniyorum ve aklımda böyle bir proje var.

10. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Ben sumpa başlamadan benide uyandırın hocam bana tekrar tekrar sump yaptırmayın :heyo:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haklısın Mesut sen sump yapmadan bu konuyu ele almak lazım. Açıkcası akıllılık yaparsın madem bir sump yapacaksın tam olsun. burda:gif

Sayfayı Paylaş