1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Armatür 2*39 T5 + 2*30 watt T8

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde fth-94 tarafından 18 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    İlk başta kapağı görmeden maşallah deyiniz dün fotoğraf koydum 2 tane balast patlattım :( :nazar:

Öncelikle yanıma geliyorsunuz(Bahçelievler). Buradaki pvc' ciye gidiyoruz. Gerekli olan hazır şekilde bulunan aliminyum sacımızı alıyoruz. Daha sonra 100-200 metre ilerisinde bulunan demirciye gidiyoruz ve yanlarını kapattırıyoruz. Sonrada florasanların montajına geliyor sıra. Artık sıra sizde veya elektrikçide.

Maaliyetine gelince çok uygun.

Ben 120 cmlik sacı 10 liraya aldım. benim akvaryuma 96 cm gerekiyordu kalanını kestik ve yanlarını kapattık. 5 lirada işçilik aldı.

Duylar 5 lira
    7 Metre kablo 3 lira
    Florasanlar 40 lira
    Balastlar 35 lira
    Vidalar 2 lira
    Kapak 15 lira
    Fan 3 lira
    Adaptör 5 lira
    --------------------------
    Toplam 108 TL

Öncelikle T5 lerin montajını yaptım ertesi gün ise T8 lere uygun duy aldım. Aldığım duylar montajı yapılacak yere geçmeliydi. Bende oralarını zımpara taşıyla bir güzel yok ettim.

Vida için delinecek yerleri işaretledim matkapla deldim. Daha sonra duyların ve balastların montajını yaptım. Kabloları bağladım.

Sıra geldi en zor işe ben T5 kullandığım için 1 adette 12 wattlık 7*7*2 fan kullandım. Böylece buharlaşma florasana zarar veremeyecek, az da olsa ısınmayı azaltacaktır. Kapağın bir tarafı açık bir tarafı kapalı. Kapalı olan tarafı matkap ile oval bir şekilde açtım, zımpara taşıyla düzelttim, gerekli delikleri deldim ve fanında montajını yaptım. Fan içeriye doğru üflüyor. Açık olan taraftan hava çıkıyor. Matkap ile oval olarak o deliği açmak için 1 saate yakın uğraştım. Sizin aklınızda olsun direk götürün demirciye veya aliminyumcuya o delsin 2 dk' da.

Sıra geldi resimlere,

Bu sonuç beni çoook mutlu ediyor. Lütfen maşallahınızı esirgemeyiniz.

Not: İzinsiz alıntı yapmayınız lütfen. Tüm resimler kendime ait olup tarafımca çekilmiştir.

murer, hayrett38 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Azmin zaferi :) Kocaman aferin Fatih :) Hadi bakalım artık bol bitkiyle , en kral balıkları besleyip üretmen dileğiyle ... :)

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Fatih sen gidecektin elektirikçiye hani. : ) Bak ne kadar güzel olmuş Umarım sorun çıkartmaz. Zaten sorun çıkartacak gibide gözükmüyor maşallahı var. Sende dıy devam insanın yaptığı birşeyi kullanması ve el emeği oldugunu bilmesi çok fazla bir mutluluk veriyor. İnşallah dahada iyileri olur.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Elektirkçiye gitmedimmi ? Gittim. 40 lira istedi. Tabi ben verirmiyim o kadar parayı montaja ? :) Murat abi beni iyi bilir :F :F :F İş başa düştü dedim bemele çekip başladım. Sonuç ortada...

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Vallahi helal olsun Fatih ben başka bir şey demiyorum. Yemin ederim hayatımda gördüğüm yapımı en kolay ve en şık kapaklardan biri. :) :ay: Akvaryumu göstermiş gerçekten. Bitkilerine bol fotosentez diliyorum. :)

6. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Maşallah :nazar: maşallah :nazar: maşallah :nazar: .Fatih 3 kere maşallah dedim 3 tanede nazar boncuğu koydum.İnşallah faydası olur.:F.Tebrik ederim güzel çalışma olmuş.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Fatihçim sana kocaman bir bravo , yanında aferin ve helal olsun diyorum.. Herbir yaptığın bir öncekinden daha başarılı olmaya başladı.. Tebrik ediyorum seni kardeşim.. Kapak olayı akvaryumun en önemli parçası ve sen bunu çok güzel bir şekilde halletmişsin.. Tek dezavantajı her müdahalede kapağın tümüyle kaldırılmasıdır sanırım.. Birde kıvrılma payları biraz yüksek hale getirmiş kapağını ama olsun.İlk kapak olayın olduğu için bunlar hiçte önemli değil.. Tekrar tebrik ediyorum seni.. Kapak işini çok güzel çözmüşsün.. :)

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Evet yapımı oldukça basit ve bu kadar basit yapılabilecek kapaklar arasında da görünüş açısından 1 numara diye düşünüyorum. Kapak daha sonra siyaha boyanıcak.

Kıvrılma paylarını kendim öyle istemiştim o yüzden öyle yapmıştım. Aslın da alt kısımlar kesilerek kapağın kıvrımları biraz daha açılarak yüksekliği çok çok daha aza indirilebilir. Ama gerek yok diye düşünüyorum. Volkan abi dediğin gibi kapağı yem atmak hariç herşy için kaldırmak zorundayım.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gelde övünme bu gençlerle. Bu katagorilerin bu gençleri bu hale getirdiğini görüyorumya uyumadığımız geceler ve varsa verdiğimiz emekler helaldir.

Yürekten kutlarım Fatih. Maşallah sana helal olsun. :emt: :emt: :emt:

Fakat yukardan asarsan daha iyi olur gibi.

fth-94 bunu beğendi.
  10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Olsun ilk denemende olsa güzel iş çıkardın.. En azından maliyeti düşük ve herkesin rahatça yapabileceği - yaptırabileceği türden bir kapak için güzel bir yol gösterme olmuş..

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Temel abi tavana asmaya kalkarsam o halatlara beni asarlar :F :F :F Fan kullanıyorum buharlaşma için. Ama yinede zararı olursa 5-10 cm yukarıya daha kaldırabilirim ayaklarla.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aferin Fatih sana, kapağada Maaşallah.:nazar:

Gördünmü azmin zaferini, güle güle kullan.

Bol fotosentezli günler, bundan sonra seni bekliyor...

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkilerim kendini toplamaya başladı abi. Bugün lotusu kestim istediğim yerden. Rotalalarada gitmeden bir el atsam iyi olacak. Budayıp gideyim diyorum su üstüne çıktılar çünkü. Co2 vermeyi düşünmüyorum abi. Pazartesi günü gitmeden su değişimi yapıcağım ve gübreleme yapıcağım 28 inde ise geri dönüceğim umarım sorun çıkmaz yine...

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Çıkmaz, selanoid valf alsaydın Co2'de veriridin.

%50 su değişimi yapıp gidersin..............

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi para kalmadıki olsa alıcaktım vallahi. Aklımdan da çıkmadı...

Sayfayı Paylaş