1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Difüzör

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde mr.türker tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    İnternette bir çok difüzör yapımı gördüm-izledim.Denemediğim dıy difüzör neredeyse kalmamıştı, çıkan co2 gazının kabarcıkları gözüme hep büyük geliyordu, nasıl daha ufak kabarcık çıkartabilirim diye düşündüm ve en sonunda yaptığım difüzör istediğim randımanı almamı sağladı.Arkadaşlarımda gördüğüm seramik difüzörlerin çözünmesiyle neredeyse eşdeğer. İşte yapılışı

Malzemeler:
    * 1 ml'lik insilün şırıngası
    * Bayanların sıkça kullandığı makyaj temizleme pamuğu
    * Bıcak
    * Pense

1.JPG

Öncelikle şırıngamızın, çıkış kısmına yakın yerden 2-3 cm alarak kesiyoruz.

2.JPG

Ardından Şırınganın iğnesini çıkartıyoruz
    3.JPG

Şırıngamızın iğnesini pense yardımıyla yerinden çıkartıyoruz.Bu işlemi yaparken biraz hassas davranmak gerekiyor.Kırmadan çıkartmalıyız.Resimde görünen ignenin dibindeki beyaz kısımda çıksa olur.
    4.JPG

En başta kestiğimiz 2-3 cm'lik parçanın içerisine 1 adet makyaj temizleme pamuğunu sıkıştırıyoruz.
    Pamuğu önce ikiye kesin.Önce bir yarısı sonra diğer yarısını kestiğimiz parçanın içerisine çok sert şekilde bastırarak sokun.Bu işlemi yaparken pamuğu ıslatmanız işinizi kolaylaştırır. 5.JPG

Sıkıştırmayı bitirdikten sonra, iğnesini çıkarttığımız kısmı pamuk doldurduğumuz kısma takıyoruz. 7.JPG
    Ve difüzörümüz hazır.

8.JPG

Eski bir video ama co2 çıkışını görmeniz açısından yüklemek istedim.Umarım difüzör konusunda arayışta olanlara yardımcı olur.

İyi hobiler.
    Türker OKCU.

tommahlas, Montimahir, YIKIKTEMO ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Türker abi eline sağlık güzel olmuş çok ince hava çıkıyor...:)

3. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Bu sistemin calıştıgını bizzat gören bir kişi olarak tebrik ediyorum.(Bunun; Türkerin benim, özkardesim olmasıyla hiç bir alakası yok :))Bu gibi basit temin edilebilecek malzemelerle kurulacak sistemler sayesinde,hazır ünitelere bi dünya para harcamamıs olacagız.Benzer paylaşımların artması umuduyla......

4. Onur DEMİRKOL

Onur DEMİRKOL

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Onur DEMİRKOL
    türker bey bıtkılerle sureklı ugrasan bırıyım bende sıgara ızmarıtınden bır dıfuzor yapmıstım ınternette gormustum.elımde seramık tabanlı dıfuzörlerden de var sızın yaptıgınız gercekten buyuk oranda gaz kabarcıgını kucultmus gayet basarılı ancak bu basıncı kaldırıyormu yerınden cıkmıyormu.gazı ne kadr acık tutuyprsunuz.gecelerı kapagıunı acıyormusunuz elimdeki diğer akvaryumlar ıcın denemeyı dusunuyorum hepsıne dıfuzor masrafı yapmaktan kurtulmus olurum.bu sıstemde cıkan gaz bence akvaryumda yeterınce cözunecektır.

5. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Onur bey merhaba.Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ben bu sisteme geçiş yapana kadar inanın bir çok yol denedim.
    Evde ufak bir oğlum var, o nedenle güvenli olmalarına rağmen, tüplü hazır Co2 sistemini eve kurmak istemedim.Evimde mayalı sistem Co2 de,seramik tabanlı difüzör kullanıp, şişenin patlamasını yaşayan biri olarak,tüplü Co2 sistemine daha bir uzak bakmaya başladım, açıkcası korktum.

Vortex yapıp gazı içine vermek yada sadece sigara izmariti difüzörünü bende uzun süre kullandım, ancak düşündüğüm kabarcık seviyesini onda göremediğim için vazgeçtim."Ben yaptım en iyisi budur" demek çabasında değilim.Sadece gözlemlerim bu yönde oldu.Hiç Co2 test kiti kullanmadım.Aslında en doğrusu odur (birde ucuz olsalar).Benim için ölçüt, tüplü Co2 ve difüzörlerinden çıkan gaz kadar küçük gaz çıkışı sağlamaktı ve onuda bu sistemde başarabildim. Bu güne kadar ne bitki, nede balıklarımda sorun yaşamadım.

Şu an yapıp kullandığım difüzöründe,1-igne ucunun kullanılması 2-dar bir çıkış kısmı olmasından dolayı, gaz çıkışının gerçekleşmesi için orta derecenin üstünde bir basınca ihtiyacı var.Ancak bu basınç şişenin patlamasına kapağının fırlamasına yada cekvalf gibi bağlantı yerlerinden çıkmasına neden olacak kadar büyük basınç yaratmaz.Nereden biliyorsunuz derseniz zaten mayayı ona göre hazırlıyoruz gece gündüz uzun süredir kullanıyorum ve sorun yok.Siz yeterki uygun maya hazırlayın,sistemle oynayıp kurcalamayın,çalkalamayın,gaz çıkışı bitmeden maya,şeker,karbonat vs. eklemeyin herhangi bir sorun çıkmaz.

Sistemi ne kadar açık bıraktığımıda sormuşsunuz Sistemi,tankım büyük olduğu için ve bitki yüküm fazla olduğu için 7/24 açık bırakıyorum.Bu sayede şişenin kapağını aç kapa yapmıyorum,yine bu sayede şişedeki mayalı sistemden maksimum süre fayda sağlıyorum ve gazın kaçmasını önlemiş oluyorum.Ancak size aynı şekilde kullanın demiyorum!!! 7/24 gaz vermenin bana kalırsa belli başlı kuralları var, akvaryumun hacmi,balık ve bitki yükü gibi.Sizin akvaryumunuzun ölçüleri, balık bitki durumları, hangi tür oldukları.İsterseniz bu bilgileri bir tartışalım ardından neler yapılabilir yine konuşuruz.Saygılar.

Onur DEMİRKOL, tamerkokcu ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Türker güzel ve etkili görünüyor. Tebrik ederim.

7. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Teşekkür ederim Temel abi.

8. Onur DEMİRKOL

Onur DEMİRKOL

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Onur DEMİRKOL
    difuzoru hazırladım dun aksam denedım gerçekten çok ufak kabarcık cıkıyor ama şise cok fazla basınc altında sanırım maya karbonat lımon süt şeker akvaryum suyu koydum öle hazırladım sanırım karısım bıraz fazla oldu umarım patlatmayız :)

9. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Siz yeterki uygun maya hazırlayın,sistemle oynayıp kurcalamayın,çalkalamayın,gaz çıkışı bitmeden maya,şeker,karbonat vs. eklemeyin herhangi bir sorun çıkmaz.

Demiştim.

Yüksek ihtimalle hortumun kapağa girdiği nokta, basınca dayanamayıp yerinden çıkacaktır.Umarım o noktayı silikonlamamışsındır.Sitede mayanın hazırlanışı ile ilgili konulara bir göz at istersen.

10. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Aynı sistemi bende kullanıyorum gayet başarılı

11. ender491

ender491

İsim:
    ali ender
    Selamlar ben aranıza yenı katıldım 100 lıtrelık bır bıtkılı akvaryumum var tetra beslıyorum bende 1 haftadır mayalı sıstemı dusunuyorum maya ıcın gereklı malzeme bu akvaryuma gore aydınlatma nasıl olur yardımcı olursanız sevınırım herkese tsşekkur ederım.

12. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Akvaryumdaki bitkiler, filtre,balık sayısı nedir, bunlara göre konuşursak daha doğru olur.

13. StaatSanWalt

StaatSanWalt

İsim:
    Fatih Yuksel
    Elinize sğlık hava motoru olmayan bir çözüm arıyordum deneyeceğim

14. tommahlas

tommahlas

İsim:
    tamer
    İyi günler güzel bir bilgilendirme yalnız aklıma takılan soru bu sistem iç filtre yada hava motoruna bağlamadan mı böyle güzel co2 çözünmesi oluo ?? Hava moturuna yada herhangi bir şeye gerek yok mu ?

15. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar konuyu hortlatmiş olacağım ama bu dıy difüzörü bir yerde seramikle yapmıştı fayansın sırçasını sökerek acaba diyorum seramik yerine bu kırmızı tuğlalardan kullansak olurmu dersiniz?

16. hipek

hipek

İsim:
    Hakan İPEK
    Bilgiler için teşekkürler. Bence güzel bir yöntem. Bende bugün deneyeceğim bakalım becerebilecek miyim?

mr.türker bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş