1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Filtrelerden Alınan Verim

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde mertx9 tarafından 20 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. mertx9

mertx9

İsim:
    Mert Muslu
    Arkadaşlar bu dıy olarak 5 ve 10 lt lik bidonlara yapılan filtrelerin acaba faydasını gören var mı? Yani suyun berraklığı açısından.Benim 250 lt akvaryumum var 10ltlik kovayla yaptım fakat sudaki berraklığı bit türlü yakalayamadım.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Resimlerini paylaşırsan, neyi nasıl yapmışsın fikir verir bizlere, hatalı bir şey varsada düzeltmeye çalışırız.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. mertx9

mertx9

İsim:
    Mert Muslu
    2 adet 880 debilik kafa motoruyla 10lt kovaya hortumla üstten su verdim.Ama tamamen kapalı kova.Alttan bir delik geldim hortumla da akvaryuma temiz su çıkışı.
    Kullandığım malzemeler: En üstte bulaşık telleri.Bolca elyaf ve sünger.

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Mert resim yok mu?? Bağlantıyı belki yanlış yaptın? Anlatmak tamam da, resim olsa daha iyi olurdu.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mert akvaryum altı veya akvaryum üstü bir filtre mi yazarsan iyi olur. Fotoğraf eklersen sistemi görürüz ve filtre malzemelerin elyaf ve sünger ancak daha bir berraklık için karbon ilave etmen gerekebilir.

6. mertx9

mertx9

İsim:
    Mert Muslu
    Buyrun resim arkadaşlar:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapman gereken çok basit, temiz su çıkışı çok dar ve kabı zorlar ve tabi bu yüzden debi artırmanda imkansızdır. İki adet kirli su girişi yerine tek bir su girişini en az saatte 2.500 litre devirlik bir motor bağlayarak yapmalısın. Saatte 3.000-3.500 dahi olur çünkü akvaryum litresi az değil. Temiz su çıkışını da daha geniş bir hortum ile zorlanma olmayacak boyutta yapmalısın. Filtre malzemelerine karbon kömürü de eklersen istediğin verimi fazlasıyla alırsın.

8. mertx9

mertx9

İsim:
    Mert Muslu
    Çok teşekkür ederim.Haklısınız temiz su çıkışının deliği küçük.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Nedense ben resimi göremiyorum. Bendemi sorun var resimdemi?:smiley33:

10. mertx9

mertx9

İsim:
    Mert Muslu
  11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bana kalırsa, su giriş ve çıkışları yanlış. Pis su girişi kovanın altından girip, üst kapaktan temiz suyun çıkması, kovanın altında biriken kaba ve ince pislikleri tekrar akvaryuma basmamış olur.

Bu şeilde yaptığında yukarıdan giren pis su girişi, bulaşık tellerinin yardımı ile kaba pislikleri toplar, su debisinden oluşan kaba pislikler ister istemez paryükül olarak tabanda birikir, tabanda birikmiş olan partüküllerde akvaryuma geri basılmış olur, su bulanıklığıda bundan oluşuyordur.

Kovanın alt bölümünden su girişi sağlanır, ilk suyu bulaşık telleri karşılar, bunun üzerine biyolojik sünger gelir, üzerine karbon ve ün üste elyaf seklinde olursa, daha iyi sonuç verir. Dış filtre mantığı.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Motor kovanın içinde olsa verim dahada artar.Motor akvaryumdayken sadece dipten çekim yapacaktır. Halbuki motor kovada olsa ve su emiş borusunuda akvaryumun farklı yüksekliklerinden çekecek şekilde delip akvaryuma takılsa durum değişir.Buna benzer bir filitre yapmıştım birzaman.Oldukçada memnundum işlevinden.

http://www.akvaryumportali.com/threads/1008-kovadan-dis-filitre-yapimi

Sayfayı Paylaş