1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Küp Nano Reef Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde veysel tarafından 30 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    nanonun son durumu bu arkadaşlar bom boş kaldı. damsel var bir adet , o kurtardı kendini benekten, kayalara saklandı görünmüyor resimler de. 100_4236.JPG
    şimdi su değişimi yapıyorum, 2 günde bir olmak üzere yarsını değiştirmeyi düşünüyorum suyun. gün aşırı elyaf değişimi, aktif karbon var filtrenin içinde tuzluluk 1023 de, hava taşlı ps çalışıyor, son durum bu şekilde.

şimdi benim sormak istediğim test hiç almadım, almalı mıyım? almam gerekiyorsa öncelik hangisine vermeliyim? yada set halinde tropic marin testi var. bu test nasıl ? mart başına kadar da balık almayı düşünmüyorum. yosun çoğaldı, nasıl baş edebilirim? medya malzemelerinden fosfat, silikat vb. destek olarak kullanmalı mıyım? test yaptıktan sonra ne dersiniz yorumlarınız benim için önemli. mercan alıp karşısına geçip seyretmek varken şimdi tankı yeniden başlatıyoruz bakalım hayırlısı teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bence şimdilik gereken ölçüm malzemeleri Nitrat (NO3),Karbonat (KH),Kalsiyum (CA)...:)

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Kolay mercanlar eklenirse sorun olmaz. Ben 1.024 olarak ayarlıyorum tuzluluğu sıcaklığım da 26 derece. Yosun başından beri var mıydı yani bu kadar yoksa bile hissettiriyor muydu kendini? Karidese hiç gerek yokmuş aslında zaten kuru yem alıyor balıklar. Büyük geçmiş olsun. Ben de bir kere resetledim akvaryumu balık olarak. Bundan sonra kayıp yaşamayız umarım. 4 gün de bir su değişimi şart nanolarda. Medya malzemelerinden aktif karbon ve zeolit dışında gerek yok. Aktif karbonun kalitesine dikkat etmek lazım. Bakteri olarak tam oturmadı bence akvaryum. Biodigest bakteri kültürü için çok iyi diyorlar deneyebilirsiniz.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    sağol alparlsan bu testlere ağırlık vereyim o zaman.

Alparslan bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    sağol burak akvaryum baya eski aslında, neden boldu bende anlamadım, birden çöktü. su değişimlerini de 4 günde bir yapıyordum. bakteri kültürü olarak ta microblift kullanıyorum.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Veysel abi niye 4 günde bir su değişimi yapıyordun...

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    düzenli su değişimi baabında 4 gün de bir olsun diye karar kıldım. su değişimi aralığı çok sık mı alparslan.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Evet abi bence çok sık akvaryum oturmaz ve devamlı diatom geçirir...:)

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    anladım alparslan, balık yok marta kadar şimdilik tek damsel 2 conch, 10 günde bir 5 litre yapalım o zaman değişimleri alparslan olur mu ? bu şekilde zaten başka eksik kalmadı. yarın testleri alayım, ölçümlerden sonra rayına oturtmaya çalışayım. teşekkürler.

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

İyi olur abi su stabilleşsin...:)

veysel bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    sağol alp.

Alparslan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Arkadaşlar nanonun değerlerini koruyamadım, malum balıklar benekten öldü. Sadece conchlar kaldı canlı olarak. Şimdi büyük akvaryumu devreye alacağım için kayalar hakkında bir şey sormak istiyorum.
    Nanomdaki kayaların şekil olarak durumları resimlerdeki gibi. Oluşum olarak ta kayaların içinden ışıkları kapatınca 10 -15 adet kahverengimsi renkte ince kurt benzeri canlılar çıkıyor. Boyları da 1 cm ile 3 cm civarı değişiyor. Gece olunca avlanıyorlar sanırım.

Yeni kurulumda bu şekilleriyle kullanabilir miyim? Yada tuz ruhu gibi bir şeyle canlı yaşamını kaybedip kuruttuktan sonramı kullanayım, nasıl bir yol izlemeliyim yorumlarsanız sevinirim. teşekkürler. Bu şekilde kullanırsam yeni kurulumda bir zararı olur mu?

Ekli Dosyalar:

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Veysel abi durum iç açıcı değil,tam bilemiyorum senin tank beyaz benek geçirdi o yüzden bir şey demek güç Üstadların yorumlarını da almak lazım...

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sağol alparslan desteklerinizle bu işi ya yapacaz ya yapacaz dönmek yok.

Alparslan bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    O kayalar da yosunu anladık ta bordo olan cyano mu dağılıyor mu elleyince Birde Su ne kullanıyordun Hocam.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi burada olsaydın her konuda yardımcı olurdum seni severim biliyorsun.Olmazsa o kayaları kumu güzelce yıkayıp dezenfekte edip kurutup kenara bırak kalsın,yeni akvaryumunu sıfırdan kur bula blirsen Ankara dan bir akvaristen biraz kum canlı kayayla aşı yap Yusuf abiden rica edelim diyeceğim amma onun akvaryumda da şu an sıkıntı var...:)

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    1. Halil bey yosunlar kayboldu. Şuanda yosun çok az, kırmızı olanlarda sert cyno gibi dağılmıyor. Hatta elle ovunca bile dağılmıyor. İlk kurulumdan beri o şekilde kırmızımsı başladı oluşumlar, kayalarda 1 senelik kayalar ilk kurulum da kullandığım kayalar su dışına hiç çıkmadı. Dediğim gibi bol kurt var içlerinde. Su değerleri iyiyken kırmızı alg yerine pempemsi coralline alge bırakmaya başlamıştı kayalarda.
    su normal ro kullanıyordum, sonra konudaki tavsiyeler üzerine iyi damacana su kullandım.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cyano değilse yosunlar fırçalanıp kayalar kullanılabilir. Canlı yaşam var sonuçta içinde. Su olarak ve Tuz olarak ne vardı ?

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ama Halil abi beyaz benek geçirdi akvaryum iki kilo kaya için değmez kurutuktan sonra kullansa daha iyi olmaz mı...

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sağol alparslan, hislerimiz karşılıklı bundan kesinlikle emin ol. Bu seneki toplantıya gelemedim, validenin rahatsızlığından dolayı seneye nasip olursa gelip sizlerle çok tanışmak istiyorum. Bakalım sonunda başaracağım bu işi. Yeni kurulumun bir sumpu kaldı. Olmazsa dediğin gibi sıfırdan kurarız tankı.

Sayfayı Paylaş