1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Kapak Tasarımı - Yapımı (Florasan Reflektöründen)

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde volkantr34 tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Merhabalar Arkadaşlar

Akvaryum kapağımın içini önceden daha iyi ışık almak için alüminyum bant ile kaplamıştım.Fakat istediğim verimi alamamıştım.Tüpe geçmemde vesile olan Murat abim (murer) beni bu konuya yöneltti.Zaten başından beri telkinleri vardı ve sonunda o işede girdim. İşçiliğim iyi olmadı onu kabul ediyorum.. :cekingen: Zaten elimde pek yatkın değil.. En azından bunu deneyecek olanlara yol gösterir ve yaptığım hataları yapmazlar. :)

Malzemelerimiz

Toplamda 6 adet 3'ü parlak , 3'ü soft armatür reflektörü.. İhtiyacınız ne kadarsa artık. Ben fazla fazla aldım.

Tek parçanın açılmış hali 16 cm.

Kenarları kesmek çok kolay , elinize düz bir parça alıp dikkatlice kıvırın.. 2 öne 2 arkaya eğer eğmez şak diye kesiliyor.Makasla kesmekten daha güzel.

En solda ki hali orjinal hali , sağındakiler el ve silindir bir cisimle ovalleştirilmiş halidir.

Ortada ki şekli vermek inanın çok ama çok kolay.. Malzeme esnek bir malzeme.. Yanlarından tutarak aynı anda içe doğru ağır ağır katlayıp bırakıp aynı zamandada baş parmağınızla destek yapıp aşağılara inerek aynısını yaparsanız bir kaç esnetme hareketinden sonra fotoğrafta ki oval halini alıyor.. Bu şekliyle 1 florasanlık açısı güzel bir armatürünüz olmuş oluyor.

Ama yok , siz o armatüre 2 florasan sığdırmak istiyorsanız oda kolay.. Fotoğrafta herşey çok net olduğu için uzun uzun yazmıyorum.. Hamur yoğurur gibi ileri geri gidip gelerek açısını ayarlayabilirsiniz. Ama güç denemenizi tavsiye etmem.. Hassas bir parça olduğundan dolayı çabuk şekil aldığı gibi çabukta bozulabiliyor.

Yan taraflarını kapatmak artık sizin becerinize kalmış.. Ben kendi kapağımın içini kaplarken bu şekli şans eseri buldum.. Gerçi daha önce bulsaydım daha az parça ve vida kullanıcaktım. :) Bu şekilde armatür yapmak isteyenler konunun devamını getirebilirler.. Akvaryum kapağımın içini kaplamaya çalıştığımdan bu tip bir armatür yapma yoluna gitmedim. Bu yüzden projenin devamı getirilebilir ve geliştirilebilir diye düşünüyorum.. Umarım arkadaşlarımın işine yarar..

Saygılar

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Her alanda marifatin bir insanda bulunması sakıncalı. Ben Murat hocaya bitki gelişiminden dolayı destek vermeni senin de sosyete olmaya meyilli oluşuna yormuştum ama bakıyorum sen de DIY yapacağını ortaya koymuşsun. Gerçmişte başka başarılarınıda şahit olmuştuk. Biz hobinin her alanında bulunabiliriz demişsin resmen Bitkilerin gelişimini sizlerin aksine başka faktörlere bağlayanları artık kütük soymaktan ziyade yüksek ışık konusuna davet etmek lazım. saat:gif

Harika olmuş Volkan kutlarım. toka:gif

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Teşekkür ederim Temel abi.. Sonunu getirecek arkadaşlara ışık tutmasını umarım.. Gerçekten hoş bir yola çıkıyor hemde çok düşük bir maliyetle.. İsteyen bunu çıkma olarak her yerden yada hurdacılardan alabilir.. burda:gif Murat abininde adı çıktı sosyetik diye valla :D Kullandığı parçalar sosyetik olabilir ama yaptığı armatürü unutmayalım derim ;) Abi sizin kadar becerikli olsam bende herşeyi yaparımda işte biryere kadar saygılar:gif

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Sosyeteyim ama elimdende bir uçan birkaçan kurtulur, varsın sosyete desinler. :heyo:

Doğru söylüyorsun Temel, arkadaşlar kütük soymaya devam ederken, bizdeki bitkiler ağaç oldular. burda:gif

Volkan ellerine sağlık çok güzel yamultmuşsun reflektörleri. GPS cihazına dönmüşler. :F :F :F

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Fikir verme açısından güzel bir paylaşım Volkan abi. Teşekkür ederim. Ancak benim gibi DIY özürlü arkadaşlar bunu bile yapmaktan gene aciz kalacaklardır. Kendimden biliyorum. :D

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Benim gibi dıy özürlü birisi bunu yapabiliyorsa siz hayli hayli yaparsınız.. burda:gif

Murat abi bu reflektörü aynı zamanda arabanın arkasına koyabiliyorsun.. Biri uzunları yakarsa aynen ona iade ediyor :D :F :D Yani çok amaçlı smiley18.gif

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Hahaha... Sıkıysa kütük yapın da göreyim.... aliye:gif

Bu arada DIY tarihe karşıtı... Yeni trend benim gibi GSDIH... Açılımını belki bulursunuz... :F

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan en sonunda yaptın sanırım armatürü? :) Reflektörü güzel büküp şekil vermişsin tebrikler. toka:gif Ama birde armatürün içindeki halini görseydik? Armatüre neyle monte ettin reflektörü? Resimde slikon görüyorum sanırıım slikonla yapıştırdın ?

Abdullah hocam,GSDIH... nedir yahu ? saat:gif Gene çaktın kazık soruyu. haha:

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

GSDIH... Yani GET SOMEBODY DO IT HIMSELF/HERSELF...

Türkçesi kısa ve öz: YAPACAK BİRİNİ BUL... :F

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Olcay :F Yazıları hiç okumamışsın alıcağın olsun :F Konuya davet ediyorum seni tekrar çılgın:

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yapacak birini bul ha? :D

Volkan,konuyu okudumda, malum laz aklı geç çalışıyor bazen. :) Reflektörün kendisinimi armatür olarak kullandın ? Ben bu reflektörü armatüre yerleştireceksin sandım. .8. (Varya konuyu gene anlamamışsam rezil olduk. :F)

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

:F :F Bak bu iyi. :D

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi şimdi bak buda iyi falan deme adam haklı.. :D Gidip içinde 100 çeşit hesaplama ve işçilik olan p/s yaptıktan sonra benim yufka açar gibi gösterdiğim reflektörden sonra "volkan acaba ne yapmak istedi" diye düşünürken dağıldı Olcay :D :F

Olcaycım olay aslında çok kolay.. Ben reflektörü kesip biçip benim yılan hikayesine dönen (armatür demiyim ona) kapağın içine monte ettim. Montaj işlemi esnasında reflektör elimde ters dönüp o şekli alınca " aaa dur dedim şunun fotoğrafını çekeyim , başkası armatür yapmak isterse hem tekli hemde 2'li olarak kullanabilir" diye yani fikir olsun diye o konuyu açtım.. Kapağı yapmamış ve bunu önceden bulmuş olsaydım kesin o şekilde bir armatür yapardım.. burda:gif O yani , bu konunun gidişatı yapmak isteyen arkadaşların yaratıcılığına ve el işçiliğine kalmış.. Kapağın içininde yapım aşamasının fotoğraflarını çektim ama işin içinde beceriksizlikte olduğu için dalga konusu olurum diye koymakta tereddüt ettim.. :D Yani o konuda çıkacak ana fikir ; "Ben bunu böyle yaptım sakın siz böyle yapmayın" olacak. :) Belki tam istediğim gibi olmadı ama oldu.. En azından amaca hizmet ediyor.. saygılar:gif

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Resmen koptum Allah iyiliğinizi versin emi. haha:

Sayfayı Paylaş