1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy LED Armatür yapımı hakkında bilgi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde OLODesign tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Herkese iyi forumlar,
    Arkadaşlar tankım için led armatür yapmayı planlıyorum ancak, ledler hakkında çok da fazla bilgim yok. mesela benim tankım için sitede ki hesaba göre 130w aydınlatma gerekiyor bunu elde edebilmem için kaç led kullanmalıyım bunun hesabı nasıl yapılır? Ayrıca Bitkiler için gerekli spekturumu elde edebilmem için nasıl bir renk konbinasyonu yapmam gerekir? Smd mi yoksa normal led mi kullamayımı artıları eksileri nelerdir.Power led kullanmayı istemiyorum çünkü ısınma sıkıntısı var bir de onu soğutmakla uğraşmak istemiyorum.Deneyimi olan arkadaşlar bu tarz bilgileri benimle paylaşabilirse daha sağlık bir ürün tasarlayabileceğime inanıyorum.Gerekli bilgiler topladıktan sonra ürünü 3d ortamda tasarlayıp sizinle paylaşıcam, olup olamadığını sizinle tartışabiliriz.Daha sonra da gerekli maddi desteği sağlayıp ürünü gerçek hayata geçirmeyi planlıyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
  3. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Olcay bey çok teşekkür ediyorum, gönderdiğiniz konuya daha evvelde bakmıştım.Ancak, ben power led düşünmüyorum.Zaten yukarıda mesajda da belirttim.Normal ledler hakkında bilgi arıyorum.Bir yandan nette de araştırıyorum bakalım gerekli bilgilere ulaşırsam buradan da sizleri haberdar ederim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cok profesyonel DIY armatur uzerine led ekleyerek armatur yapildi forumda ama power led kullanilmamis bircok akvaryumda ledli armaturun performansini yakindan gorme sansim oldu. Maltepe'de bir esnaf arkadas tamamen bu armaturleri kullanmis ve acikcasi bitkileri plastik sandim. Ben power led olmasa da verim alinacagini dusunuyorum.

Cep mesaj...

5. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Temel bey kesinlikle söylediklerinize katılıyorum.Burada çözülmesi gereken bitkilerin ihtiyacı olan doğru specturumu (beyaz,mavi,kırmızı,yeşil ton aralıklarını) ayarlamak.Tabi bide tank boyutuna oranla doğru watt'ı yakalamak.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dengeyi yakalamanin zor olacagini sanmiyorum. Renk olarak acikcasi benim gorduklerimde kirmizi degil ama sari agirlikli renk yaninda cok az mavi ve beyaz ledler vardi. Kirmizi da gerekirse bir sira eklenebilir. Armaturu tasarlarken bence uzerine led eklemeye veya ufak tefek degisime musait yapida olusturmak lazim.

7. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Ben daha çok her renkten kullanıp renkleri ve sayıları kapatabilecek şekilde tasarlamayı düşünüyorum.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Maltepe'deki esnaftaki ledleri yerinde inceleme şansım oldu. Kullanılan ledler SMD şerit let, metre başına düşen led sayısı 30 adet, kendinden mercekli. Kullanılan kombinasyon ise; 15 sıra yanyana konulmuş ledlerde, 10 sıra gün ışığı dediğimiz sarımtırak led, 5 sırada parlak beyaz konulmuş. isterseniz bu kombinasyona 1 sıra mavi led atılabilir, üsteki **** akvaryumunda 1 sıra mavi led kullanılmış....

9. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat bey, bilgi için teşekkür ederim ama orada kullanılan armatürleri baz alarak projeyi yapmaya kalkarsam yanlış bir yol iliyebileceğim kanaatindeyim.Çünkü orda ki armatür yüksek ihtimalle o tankın hacmine göre yapılmıştır. Benim tankta başarısız olabilir.Watt olarak yüksek gelebilir yada düşük gelebilir buda bitkilerin sağlığını etkileyebilir.Aynı zamanda ekliyeceğim yada çıakracağım ledler spekturumuda etkileyecektir.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu ledleri temin ettiğinizde, watt hesabını istemesenizde yapacaksınız. Atıyorum 1 watt led, 20 watt floresan ışığına denk geliyor gibi. Alacağınız ledlerde spektrumdan ziyade tayflarda önemlidir, suyun neresinde kırılmaya maruz kalacak, bunu çok iyi hesaplamanız gerekir.

Işığın fazlası zarar değildir zaten azı kifayetsiz gelecektir. Mavi ledlerden uzak durun olur ise sadece bir sıra kullanılabilir. Fazlası yosun yapacaktır.

Esnafta kullanılan 10 sıra gün ışığı (Sarımtırak) TLD 950-965 renk sıcaklıkları olan 6300-6500 kelvin değerini yakalamak için, parlak beyazlar ise Aqustar/Aquarelle 10.000 kelvini yakalamak için kullanılmıştır. Ledler 6.000 kelvine kadar karşılıyor, bir sıra mavi ilede 10.000 kelvini yakalama şansınız olacaktır. Mavi ledler 20.000 kelvine eş değer olduğunu düşünürsek...

11. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat bey verdiğiniz bilgileri dikkate alacağım.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abi led armatür projesi içinde zaten şu anda. Benim için sağolsun maltepedeki esnafa kadar gitti araştırdı. Bakalım nasıl birşey çıkacak ortaya. Armatür için boyut olarak nasıl bişeyler düşünüyorsunuz? Led armatür diye bir konu var DIY forumda. Bi bakarsanız, Murat abinin güzel fikri ile hem Led hem T5 olacak şekilde tasarlıyor armatürü. Yani LED lerden verim alınmazsa veya tuzlu suya geçiş imkanı olursa (bitkili de olabilir) Ledler çıkarılıp reflektörlere T5 leri bağlayacak şekilde yapıyor. Fikir olsun diye yazmak istedim Ömer Bey..

murer bunu beğendi.
  13. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Erman bey fikirlerinizden dolayı teşekkür ederim.Ben sadece led armatür tasarlamayı düşünüyorum.Belki modüller halinde led eklenebilir o kadar.Duvardan asmalı yada şık bir ayaklıklı olabilir. 4 tarafında açıları değişebilen vede yukarı aşşağı hareket edebilen reflektörlü patçalar koymayı düşünüyorum.Bu arada sorunuz üzerine daha rahat anlatabilmek için şun bir çizim yaptım aşağıda onu paylaşacağım.2 dakikalık bir çizim olduğu için pek detaylı değil kusuruma bakmayın.

Bu arada hazır elimi atmışken ana tankım için eskiden hazırladığım bir mobilya tasarımınıda paylaşmak isterim.1. resim tankın odamda durduğu ilk hali, diğer resimler ise alternatif mobilya tasarımları.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Mobilyaya ve armatürün açılıp kapanacak (ışık açısı vermek için sanıyorum) olmasına bayıldım. :) umarım aklınızdakileri başarırsınız. ;)

15. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Evet ışığın açısını ayarlamak için.Aksi halde her led için lens kullanmam gerekicek buda basit bir tasarımla halledilebilecek işi daha maliyetli hale getirecektir.

16. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Arkadaşlar tekrardan merhaba,
    Bir şey sormak istiyorum. Özellikle dıy bölümünde yapılmış çeşitli armatürleri görüyorum, ama ne hikmetse bunların hepsinin kasası sanki bir elden çıkmış gibi:D.Acaba diyorum aramızda aliminyum profil yada kalıplama gibi bir işle uğraşan mı var aramızda yoksa bunları tedarik ettiğiniz bir yer mi var? Ben bir evvel ki sayfada kafamda ki şeyin aşağı yukarı neye benzeyeceğini çizdim.Tabiki ilerledikçe değişiklikler olacaktır.Ve bu kasayı aliminyum olarak düşünüyorum.Eğer aramızda böyle biri varsa lütfen saklamayın söyleyin:D.Yoksa gidip sanayide yok saç kestir yok büktür vs. gibi işlerle uğraşacağım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hepsinin altında birinin parmağının olduğu doğru. Çıkar ortaya bir yerlerden kesin. :F

18. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    İnşallah bir an evvel çıkar.Böyle birinin olması beni çok rahatlatır açıkcası.Eyvah..."Yoksa gidip sanayide yok saç kestir yok büktür vs. gibi işlerle uğraşacağım."Bu cümlemle elimde saç kesim ve bükümüyle ilgili ekipman olmadığı ortaya çıkacak.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu ise bir garibanın elinden çıktı ama. Zaten tipinden belli armatürün. :F

20. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Etraftaki mobilyaların, duvarın ve akvaryumun mobilyasının türüne ve rengine göre yorum yapabilirim.Etraftaki elemanların rengi ve türüne göre bu tarz bir malzeme yeri geldimi çok güzel bir tamamlayıcı olabiliyor.

Sayfayı Paylaş