1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy LED Armatür yapımı hakkında bilgi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde OLODesign tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ömer herharükarda sac kesimi ve bükümü yaptıracaksın, bundan kaçışın yok üzgünüm.:F

2. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Deymin it diyorum...Yıkıldım... Bari alıştıra alıştıra söyleseydiniz.:D

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ben t5 armetür yaptım ne sac bükümü kullandım nede kalıp, çok basit malzemeler ile 8 li 120 cm uzunlığunda T5 armetür yaptım ve cok ucuza maliyetle, görseline birşey diyemem ama işlev olarak epey işlevsel...

murer bunu beğendi.
  4. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Özkan bey öncelikle merhaba,
    Tabiki dediğiniz gibi bir armatür elde etmek tabiki de mümkün ancak, benim amacım maliyetin düşük olması değil.Malesef mesleğim gereği görselliği arka plana itemiyorum.Elimden çıkanın mümkün olduğunca endüstriyel bir ürünmüş gibi görünmesini sağlamaya çalışıyorum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bunun kozmatik görünüşü nasıl Ömer bey?

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bununda yöntemleri var Ömer Bey, hemde diy olarak. Ama yap boz gibi bütün ürünleri hazır alıp bunları sadece vidalarını sıkıp maliyeti de hazır satılan ürünler kadar çıkarsa burda buna diy demek biraz yanlış olur gibime geliyor. Olur olmaz demiyorum ama hobi tadında diy olmaz diyorum, tabiki bu benim görüşüm.

7. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat bey,
    sormanız bile hata, bence gayet başarılı bir kozmetiği var.Şimdi yarışmaya eklemişsiniz sanırım oradan inceliyordum bende.Bu arada sormak istediğim bir şey var.Fanların giriş ve çıkışını ayarladınız mı? Yani fanların hepsi içeriye mi üflüyor yoksa bir kısmı havayı içeri üfleyip bir kısmı dışarı mı atıyor?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    T5 floresanlar, uç noktalarından ısınmaya başlar ve ortaya doğru gider ısı, mühim olan ucları soğutmaktır.

Üsteki 8 cm lik fanlar havayı içeriye, yanlardaki 6 cm lik fanlar dışarıya üflüyor.

9. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Özkan bey, söylediğiniz tabi ki kişinin dıy'a bakış açısına bağlı.Örneğin benim DIY (Do it yourself) 'a bakış açım maliyete bağlı bir durum değil.Kimi insan vardır, maliyeti düşürmek için kendi yapar, kimi insan vardır, kendi yapmaktan haz duyar (egolarını tatmin eder), kimi insan vardır hem maliyeti düşürmek hemde kendi egolarını tatmin eder.Bu durumda ben burada 2. insan profiline giriyorum :D.Ayrıca söylediğiniz durum üründen ürüne değişir.Şimdi gidin florasanlı kozmetiği düzgün, şık bir armatür almaya kalkın 500-600 lira para verirsiniz. Tabi 130-140 watt ve üstünü yakalamk istiyorsanız.Ama aynısını murat beyin yaptığı gibi çok daha ucuza gene kozmetiği düzgün olarak çıakrabilirsiniz ki, ben ne kadar mal ettiğini bilmiyorum ama maliyetinin yüksek olduğunu düşünmüyorum, en azından 0'a oranla.Gelelim ki ben led armatür yapmayı planlıyorum bu durumda da, yurt dışı sitelerinden bakıcak olursanız led armatürlerin fiyatlarının el yaktığını görebilirsiniz.Benim yapacağımında onun üstüne çıkacağını hiç sanmıyorum.

Murat bey, çok doğru bir karar gerçekten güzel yapmışsınız elinize emeğinize sağlık.Maliyeti ne kadara geldi sizin?

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aynen bende 2. katagoriye giriyorum. Harcadığımız para önemli olmuyor bu durumda, kendim yaptım oluyor. İşte her şeyi bitirende bu durum. Benim yaptığım ikinci armatür bu, ilkini şu an Can kullanıyor, ilk yaptığım armatürde maliyet 700 TL idi, son yaptığım ise floresanlar hariç 400 TL yi geçti sanırım. Bu nitelikleri taşıyan armatür 1.500 Tl den aşağıya satılmıyor, dört tarafı sac ile dönülmüş 6 adet reflektör ile satışa sunulmuş yerli malı armatür bile 400 küsür TL ye satılıyor.

Bu tercih meselesi, her şey mükemmel olsun, benzeri olmasın.:)

11. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Kesinlike murat bey katılıyorum size.Sizden sakıncası olmazsa biraz bilgi isteyeceğim.Kesimleri cnc ile mi yaptırıyorunuz yoksa makaslamı kesiliyor.Ayrıca aliminyumlar ve boyatma ayrı ayrı size kaça mal oldu?Bende saç ve aliminyum delmek için uç var.Ayriyetten dekupaj testere ve taşlama ucuda var.Yani kendim kesip kendim, kendim taşlıyabilirim.Ana çok uç fiyatlar ödenmiyorsa gider yaptırırım.Bir de reflektörler kaça mal oldu?Ha unutmadan nerde oturuyorsunuz? İstanbul ise bu işlemleri nerde yaptırdınız ve nerden tedarik ettiniz?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kesimleri yatarda, giyotin vedekupaj ile yapıyor, yaptırıyorum.

Alimünyumlar şansa kalıyor, istediğiniz ebatlarda kestirdiğinizde, esnafın elindeki parça büyüklüğüne göre, fireleri sizin oluyor, kendi kapağım 50 TL, Erman'a yapacağım ise 90 TL, arasında uzunluk olarak 40 cm var, ama dediğim gibi fire ile ilgili. Bir de çeşitli ebatlarda ve kalınlıkta kullandığım için, tabaka sac alamıyorum, yoksa tabaka sac daha ucuza geliyor.

Boya ise; Eğer ki istediğiniz renk atılacaksa, 150 TL. Hee yok esnaf ne renk atıyorsa, 50 TL. Fırın ile alakalı. Canın kullandığı kapak boyası 150 TL ye, son kapağım ise 50 TL ye attırdım. Son istediğim mat siyahtı, tesadüf esnaf aynı rengi atıyordu.

Sac delme, tesfiye etme, yan kapakları dekupaj ile kesme kendi el emeğiniz olacak, ama kıvırma işlemini Caka'cılarda yaptırıyorsunuz, büyük parçaları giyotinde gene Caka'cıda kestiriyorsunuz. Önemli olan levhaları, gönyede kesebilme. Bu işlemler fazla para tutmuyor. Bu kıvırma işleminide Pano'cuda yaptırıyorum rica ile, bir sıgara parasına bakıyor. Caka'cılar milimetrik çalışamıyorlar, Pano'cular daha titiz oluyorlar. Sacları bozdurarak bunlar arasındaki farkı anlayabildim.:)

Reflektör 9-10 TL tanesi, uzunluğa göre değişiyor. Adres ise, Celal TOPÇU Bakırköy. Lazım olduğunda telefonunu gönderirim.

Ataşehir'de oturuyorum, bu işlemleri İmes, Des ve Kadosan sanayi sitelerinde yaptırıyorum, hepsi ücret karşılığı ve hepsi rica minnet ile.:(

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abi; çok teşekkür ederim tekrar emeklerine. Bana yapacağın armatür için de tekrar tekrar minnet ve teşekkürlerimi borç bilirim. pardon:gif

murer bunu beğendi.
  14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Erman abi hayırdır sen neden malawilere armatür yaptırıyorsun ? Soracaktım önceden unuttumda...

15. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat bey bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Neden? Armatür sadece bitkiliye ve tuzluya mı yapılır fatih? Akvaryum olgusu bence bir dekordur evlerimiz için. Dekor olarak kullandığım birşey neden kötü gözüksün ki? ;) :)

17. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Erman bey şimdiden hayırlı olsun.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Ömer Bey. Siz yapmayı düşünün bence. DIY konuların takibini yapmak süper eğlenceli oluyor. :)

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yanlış analam tabikide hayır fakat neden bu kadar pahalı bir armatür seçtiğini anlayamadım. Maliyeti çok fazla tutuyor o yüzden sordum....

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İLeride high tech yapmayı düşünüyorum Fatihçim. Buna istinaden güzel bir akvaryum armatürü olsun istiyorum. Bu işler gönül işi. Ona para verme, buna para verme :D ben seviyorsam bişeyi, harcarım. Bekarım şimdi evlenince hiç yaptıramam. :D Seneye evlilik inşallah. Dolayısı ile yaptırdım yaptırdım, yaptıramadım kalır. :D

Sayfayı Paylaş