1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Powerled Ultraviole Lamba Yapılabilir Mi?

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde 8020_r31s tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Yeni tank için büyük wattlı ultraviole bakıyorum.Gerek ikinci elde lamba ömrünün bilinmemesi gerekse sıfırının pahalı olmasından dolayı acaba yapamaz mıyım diye düşündüm.

Bazı forumlarda t5 floresan tarzı çalışmalar yapılmış.Power ledi bu iş için kullanabilir miyim?Powerled lambalar içinden hangilerini bu iş için kullanabilirim?Kaç nm lik bir led almalıyım?Yardımcı olan olursa çok sevinirim.

2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Biraz araştırdıktan sonra bu uv lerin 254 nm olduğunu buldum.İnternette 254 nm powerled bulamadım.Hep klasık uv lambaları var.Sanırım bu iş yatar.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İki gün önce mor uv 3w lık 10 adedi seri bağlayıp hem tatli su hem tuzlu su akvaryumun ustünde denedim. Sonuç cam gibi berrak olarak gördüğümüz su bu ışık altında bildiğimiz bulanık mi bulanık bir sekilde görünüyor. Mercanların sadece kendisi görünüyor kayalar falan mümkun değil görünmüyor. Kısacası uv ışık suda göremediğimiz canliların popilasyonu hakkında baya bir bilgi sahibi olmamızı sağlıyor özellikle tatlı su akvaryumuna elimi soktuktan sonra mutlaka dezenfekte ederim herhalde.:p:D

4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Yakın zamanda araştırmıştım. Dezenfekte edici (254nm, UV-C) led henüz yok piyasada bilebildiğim kadarıyla. Mor renkli ledler UV-A olanlar muhtemelen, para lambası diye geçen aletlerdeki ışığı veriyor. Ama onların da mikroorganizma öldürme etkisi sıfır.

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Aynen Alper bey.Bende üzülerek henüz 254nm led olmadığını gördüm.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mor uv ledlerin bende öldürücü etkisi olduğunü tahmin etmiyorum ancak mikro organizmaları iyi gösteriyor. Ayrïca uv dezenfektesi için kullanmayı dùşündüğünüz piyada olmayan ledlerin verdiği ışık canlılar (mercan ve balık) üstünde uzun veya kısa vadede yakıcı bir etki yaratmaz mı? Misal basit örnek güneşte fazla kalınca insan derisinin kararması gibi.

Kullandığımız uv filtreler kapalı ortamda ve sadece su geçiyor içinden bunu direkt tanka vermek de pek anlamlı değil gibi. Tabi sadece mantık yürütüyorum araştırmadığım bir konu.

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Zaten bende yine normal UV gibi kapalı sistem yapacağım.Sadece normal UV lamba yerine led kullanarak ömrünü uzatmayı düşünmüştüm.

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hım ben direkt algıladım floresan tüpü içinde deneme yapılmış deyince. Ok o zaman.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Çok feci bir tasarımım vardı ama power led olmayınca suya düştü:D

veysel ve Ontheway bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş