1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Soğutucu Fan Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hem can sıkıntısından hemde sıcakların gelip ısının 27 dereceye dayanmasından dolayı bugün 2 adet fan alıp işe koyuldum. Fanların montajını yapmak istediğim parçayı hurdacıdan temin ettim.

Gerekli malzemeler;
    * Akvaryum boyutuna göre fanlar
    * Fanların montajının yapılacağı paslanmaz aliminyum profiller
    * Matkap
    * Civita ve somun

Öncelikle fanlarımızın montajını yapacağımız profilde delikleri işaretliyoruz ve matkap yardımı ile deliyoruz.

Ardından fanlarımızı profile civata ve somun yardımı ile tutturuyoruz.

Profil sayesinde 70 derece gibi bir açıyla kendisi duuryor. Bu açıyı çeşitli malzemeler ile destekleyerek istediğimiz gibi yapabiliriz.

Resimler malesef kaybolmuş :( Yapılmış halinden bir kaç kare:

The_ReligiouS, Courageous, Heliak ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Cevap: Dıy Soğutucu Fan Yapımı

Kaç amper bunlar ? Fatih birde bir süre sonra ses yapabilir arada bir tozunu almalısın :)

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

0.27 amper yazıyor üstünde. Şuanda sıfır ses var. İlerideki durumu tam olarak bilemiyorum.

4. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Güzel hayırlısı olsun:)

fth-94 bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih süper olmuş kutlarım. Bu sene yaz geç geldi ama bence çok ama çok işine yarayacak yaz ayının ilerleyen günlerinde. 3-4 derece ısıyı düşürmesi demek sınırda olan birçok mercanın yazı atlatması demektir. Buharlaşma çok olacağından eksilen suyu hazır bulundur zorda kalıp çeşme suyu vs kullanma.

fth-94 bunu beğendi.
  6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Fatih fikir için teşekkürler. Ben de bu yaz sıcaklıklar yüksek olursa içine her öğlen 2 pet şişe buz atmayı düşünüyordum. Fakat bu fan sistemi akvaryumu okadar serinletebilir mi acaba ? malum evimizde çatı yok dışarıdaki tüm sıcaklık içeriye vuruyorda...

fth-94 bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Buz atmak bence sakıncalı Alper. Isı ani değişim gösterir ve tekrar ısınır, bu dalgalanmayı her tür kaldırmaz ve çok çabuk beyaz benek hastalığı ortaya çıkabilir.

alper5959 bunu beğendi.
  8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi 1 adet daha fanım var. Duruma göre onuda eklemeyi düşünüyorum ama beslemek için adaptörüm olmadığından şuanda bağlıyamadım. Doğru düzgün güçlü bir adaptör alıp bağlıyacağım.

Buharlaşma artacaktır fandan dolayı ama otomatik su ekleme ünitesi sayesinde yırtıyorum oradanda. Tam 1 hafta yetiyordu 1 damacana, şimdi ise haftada 2 damacana planlıyorum.

Buz eklemek sakıncalı. Su aniden soğuyor ve geçici bir çözüm yolu. Bir çok balık türüde bu ani sıcaklık değişimini kaldıramaz ve beyaz benek olur. Temel abi yıllardır fan ile akvaryumunu idare ettiriyordu. Doğru açı ile konumlandırıldığında 4 dereceye kadar düşüş gösterebiliyor.

YIKIKTEMO ve alper5959 bunu beğendi.
  9. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Ama 460 litrede öğlen sıcağanda 2 pet buz çokta farkettirirmi ağbi ? çünkü yazların bizim evde nasıl geçtiğini bildiğim için fan sisteminin ne derece soğutacağı konusunda kararsızımda :smiley33:

Tamam ozamansa bende yapıcam bu fan sisteminden.Ama adaptör konusunda ne kullandın Fatih ?

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok voltajlı 5 liralık adaptörlerden kullandım. Ama daha kaliteli bir adaptör ile daha iyi verim alınır diye düşünüyorum. En kısa zamanda adaptörümü değişeceğim.

alper5959 bunu beğendi.
  11. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Ellerine sağlık Fatih. Benimde böyle bir sistem yapmam gerekiyor. Şuan sıcaklık gerçekten ciddi derecede fazla. 28-29 derece arasında. Bitkilerde sorunlar olmaya başladı.

fth-94 bunu beğendi.
  12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Fatih öncelikle çalışma için ellerine sağlık, tankı kurduğumda sump üzerine yapacağım ilk çalışmayı sen şimdidien hayata geçirmişsin bunun için ayrıca kızdım :) ( benden önce davrandın.)

Özgür ses konusunda da sıkıntı edilecek pek birşey yok 120 Cm lik kasa fanları toptancı fiyatı 5 - parekende fiyatı 7,5-10 TL arası değişen fanlar ses yaptımı temizlemeğe bile uğraşmazsın. Kaldı ki temizliği çok basit olan fanlar bunlar. Eminim biliyorsunuzdur ama kısa bir hatırlatayım. Ortadaki mili çıkarıp biraz MD-40 ve birazda gress yağı ile sıfır gibi olurlar.

Saygılar.

fth-94 bunu beğendi.
  13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Güzel çalışma yapmışsın Fatih tebrikler. Havalar ısındığında ihtiyacın olacaktı zaten.

Alper akvaryuma buz atmak yapacağın en son şey olmalı.Bu yönde uyarıları dikkate al derim.Fanları çalıştırmak için 12 v 2 ah lik bir adaptör yeterli gelecektir.Fiyatı ise bizim toptancıda ( kalitelisi) 15 tl.

fth-94 bunu beğendi.
  14. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi herkez buz atma dediğine göre bu işte birşey var demektir artık kesinlikle atmam.Fatih gibi fan yapıcam bakalım eski bilgisayarlardan cıkma fan arayış içindeyim.

15. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Alper yakın değiliz ki bi koşu gel al diyim. Elimde pek çok çıkma fan var aslında :(

alper5959 bunu beğendi.
  16. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Sağolasın Bekir ağbi bulurum sanırım bulamazsam yüzsüzlük yapıp isterim senden ağbi :D

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Alper bey bilgisayar malzemeleri satan yerlerde, eletrikçilerde çok rahat bulabilirsiniz. Alırken geniş kanatlı olmasına dikkat edin.

18. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Sağol Fatih bakıcam ama ilk baştan cıkma bozuk bilgisayarlarınkini araştırıcam bi

Sayfayı Paylaş