1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy Tuz Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Puruva tarafından 16 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Puruva

  Puruva

  Mesajlar:
  68
  Yer:
  Pendik/İstanbul
  İsim:
  Fatih GÖK
  Arkadaşlar merhaba,

  Aşağıdaki makaleyi okuduktan sonra kendi tuzumu kendim yapmaya ve denemeye karar verdim.

  What is Seawater? by Randy Holmes-Farley - Reefkeeping.com

  biraz araştırdım bazı malzemelerin fiyatlarını, fiyatlar ve gerekenler aşağıda listelenmiştir.


  1000 litre deniz suyu için kullanılacak malzemeler,


  kg kimyasal malzemeler Toplam fiyatlar
  1 23.98 sodium chloride 11.99
  2 5.029 magnesium chloride 15.087
  3 4.01 sodium sulfate 10.025
  4 1.14 calcium chloride 5.7
  5 0.699 potassium chloride 5.592
  6 0.172 sodium bicarbonate 0.516
  7 0.1 potassium bromide 8
  8 0.0254 boric acid 1.4
  9 0.0143 strontium chloride 0.5
  10 0.0029 sodium fluoride 0.5
  35.1726 59.31


  Bunlara ilaveten iz elementler için NaCl siz tuz gerekiyor ama omu bulamadım,bunun yerine hazır trace element katkıları kullanılabilir + iyot için lugol solusyonu oda 7 lira gibi bişey,8 ve 10 numarayıda ihmal edebiliriz diye düşünüyorum,ayrıca fiyatlar yerli kimyasalların fiyatlarıdır


  Toplamda 1000 litre su için 5 liralık iz element ilave edeceğimizide düşünürsek ,

  1000 litre su yapabileceğimiz 35 kg tuzun yaklaşık 65 tl maliyeti oluyor,

  Arkadaşlar daha önce bu şekilde tuz yapıp kullananlar varmı? yorumlarınızı bekliyorum.
   
 2. akunaki

  akunaki

  Mesajlar:
  338
  İsim:
  yusuf bozkurt
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Hiç yoktur yabancı forumlarda bile çok az malesef şu ara kafam yogun olmasa alıp yapıcaktımda olmuyor malesef..:(
  ben 45tl gibi bişey bulmuştum toplamda tuzda dahil ama tuzu 250kg almam gerekiyordu..:D
   
 3. iuzunok

  iuzunok

  Mesajlar:
  610
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  ismail uzunok
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Bununla ilgili bir şeyler okumuştum forumda. Sanırım karıştırması (her yerinin eişit ölçüde elementler içirmesi açısından) problem oluyordu. Özel değirmenleri varmış.
   
 4. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Verdiginiz formulasyonda ilk 4 madde en buyuk kullanim orani olan ve maliyeti en cok etkileyen maddeler' ayni zamanda kalitesinin yaptiginiz tuza en cok etkileyecek olanlar. Ozellikle sodyum klorurun cok temiz olmasi lazim. Piyasada satilan tuzlarin (NaCl) adeta camurlu, kalitelisi ise azmiktarda almak oldukca pahali. DIY olarak yapilabilir ama ucuz olmaz.
   
 5. vkguven

  vkguven

  Mesajlar:
  119
  İsim:
  güven
  Karıştırmak için saf su kullanılabilir.Tüm tuzlar bir miktar su içinde eritilip sonra su Güneş'te veya Ocak'ta kaynatılıp buharlaştırılır.Karışım işi böylece hal'olur.
   
 6. akunaki

  akunaki

  Mesajlar:
  338
  İsim:
  yusuf bozkurt
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Temel beyi dinlemeyip buradan bişey yazayım..:) Özdemir bey aslında gerçekten çok ucuza mal edilebilir tuz nasıl ?
  Şimdi Temel bey gider bize Marmara'nın suyunu alır onu buharlaştırıp kurutup tuzunu bize gönderir :) :D Biz de element katkısı yapıp basarız akvaryuma sanırım marmara suyu sorun olmuyor ne dersiniz bu işe tuzu bulamıyoruz gerçekten ama saf olarak 3 tarafı denizlerle çevrili memlekette...:(

  Temel bey umarım latifem yanlış anlaşılmaz..:)
   
 7. akunaki

  akunaki

  Mesajlar:
  338
  İsim:
  yusuf bozkurt
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Valla oradan buraya gönderen olsa yok demem..:) Temel bey bu konularınızdan sonra korkmuyor degilim birisi gider lisans bilmemney alıp marmara sea salt diye satarsa şaşırmam yani yine hayal kırıklıgı olur..:(Hayır satsın karşı degilim yararlanalım ama genelde neyse zaten anladınız..:)
   
 8. İsmail BUÇGÜN

  İsmail BUÇGÜN

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  İsmail BUÇGÜN
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Merhaba,
  Mersin'de yaşayan bir tuzlu su hobicisi olarak tuz konusu daha önce de ilgimi çekmişti. Deniz suyundan kaynatma/buharlaştırmayla elde ettiğimiz tuzda nitrat,fosfat ve ağır metaller de yer almaz mı? Eğer varsa bunun bir çözümü, yazın çıkarayım çatıya 2-3 varil su :)

  Bir de tuz yapma işinde şöyle bir yöntem kullanılabilir bence. Hazırlayacağımız su için gerekli maddeleri ölçüp doğrudan suya eklesek nasıl olur? Örneğin 20 litre için değerleri hesaplayıp direkt suya eklesek bu maddeleri tartıp? Bu iş için kullanılabilecek maksimum 20g ölçebilen 0.001g birimlik tartılar var piyasada. Fiyatları da 15$ civarında. ( Yanında kalibrasyon için ağırlıklar da geliyor, bir de etrafına pleksi vb. maddeden kabin yapılırsa çok sağlıklı ölçüm yapacağını düşünüyorum.) NaClsiz tuz olarak çeşitli markaların iyonik dengeleyici gibi isimlerle satılan katkıları kullanılabilir.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Hoş geldin İsmail. Bu konuyu kısıtlamalı bölümde de dediğim gibi farklı açıdan ele almaya çalıştık. Şimdi söz ettiğin şekilde tuz elde etmen mümkündür ama akıllara sorulması gereken soru gelir bu durumda; Maden çatıya 2 varil su çıkaracağız ve buharlaştırıp tuzunu alacağız o zaman niye uğraşalım, denizden aldığımız suyla akvaryum kuralım?

  İşin şakası bir yana İsrail firması Red sea bu şekilde çok tuz sattı önceki dönemlerde. Suyun alındığı yerin büyük önemi olacaktır bu konuda.
   
 10. İsmail BUÇGÜN

  İsmail BUÇGÜN

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  İsmail BUÇGÜN
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Hoşbulduk Temel abi,
  Ben Mersin'de üniversite öğrencisiyim ve memleketim Bozyazı.(Mersin'in ilçeşi, Anamur'a çok yakın.) Mersin merkezde denizden su almak sıkıntı, malum çok kirli. Araç vs olmadığı için doğrudan su alıp kullanamıyorum. Dolayısıyla yaz tatilinde Bozyazı'da tanıdık balıkçılara açıktan aldıracağım suyu buharlaştırıp tuz elde etmek çok daha kolay olur benim açımdan. Fakat nitrat/fosfat/ağır metal durumlarından dolayı hazır kimyasallarla yapmayı tercih ederim şahsen yapacak olsam.

  Peki kimyasalları doğrudan suya ekleyerek hazırlama konusunda ne düşünüyorsun Temel abi?
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Bilmiyorum takip ettin mi ama doğal deniz suyu olarak Marmara denizi benim uzun yıllar sağlıklı akvaryum yürütmeme vesile olmuştur. Bu konudaki makaleleri forumda bulabilirsin. Bu yüzden bu konuda şunu net bilmeni isterim.

  Nitrat, fosfat, ağır metalin suda olacağını aklından çıkar. Belki alındığı yere göre bazı atıklar olabilir ama bertarafı mümkündür. Suni tuzlarda da bulunur ama doğal suda bulunur mu tartışılır. Kısaca buharlaşma ile elde edeceğin suya kimyasal eklemek vb değil de elde edeceğin tuzun element yapısını güçlendirmen üzerine eğilmek gerek.
   
 12. İsmail BUÇGÜN

  İsmail BUÇGÜN

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  İsmail BUÇGÜN
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Evet üye olmadan önce okudum forumda pek çok konuyu, kendinyap kısmı ilgimi çektiği için üye oldum zaten foruma :)

  Dediğim gibi, doğrudan su alıp kullanma şansım yok. Anladığım kadarıyla buharlaşmayla elde edeceğim tuzu zenginleştirmem gerekiyor element açısından? Onu da kaliteli bir trace elements katkısıyla çözmek mümkün değil mi? Major komponentler de ölçülüp eksiği giderilebilir.
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Eser elementler anlamında zenginleştirmen gerek evet. Marmara deniz suyunda örnek olarak kalsiyum, magnezyum, potasyum, iyot bildiklerimiz olarak düşük. Senin su alacağın bölgeyi bilemiyorum. Burada uygulama farkı olarak akvaryuma edindiğin tuzla oluşturacağın suyu girmeden önce bu tarz elementleri ekleyeceksin diye bir kural yoktur. Kısaca edindiğin tuzla suyu hazırlayıp kullanabilir ve sonrasında da yavaşca ve gözlem yaparak bu elementleri sağlayabilirsin.
   
 14. İsmail BUÇGÜN

  İsmail BUÇGÜN

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  İsmail BUÇGÜN
  Cevap: Dıy tuz yapımı

  Temel abi,
  O kadar katkı ekledikten sonra ne anlamı kaldı. (Kendi açımdan konuşuyorum, doğrudan su alıp kullanmayacağım için.) Artı aktif karbon, fosfat medyası masrafları da var. Onun yerine ilk mesajda verilen Frank Millero'nun tarifine göre tuz hazırlamak daha hesaplı olacaktır. Listedeki malzemelerin tamamı ilaç/kimya hammaddesi satan yerlerde çok uygun fiyatlara mevcut.
   
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dıy Tuz Yapımı

  Haksız değilsin, zaten ben de hep doğal suyu masrafları ucuza getirmek için kullanmanın veya senin düşüncendeki gibi buharlaştırıp tuz edinip kullanmayı sadece masraf kısma adına yapılmasının anlamı olmayacağını yazarım. Bu yüzden SPS akvaryumunu doğal suyla 5 ay yürüttüm ama tamamen doğal suyu sevdiğimden veya bir anlamda ilk Marmara deniz suyunu ortaya atan olarak yürütmek istedim. Harici elementlere yaptığım masraf bir yana element doz ayarı, farklı alternatiflerle ihtiyaçların karşılanması noktasında zaman ayıramadığım için ve tabii sps akvaryumu yapısına geçmiş olduğum için suni tuz ağırlıkta (%30 Doğal su) yürümeye başladım.

  Tuzu tamamen suni olarak oluşturma konusu ayrı bir konu. Amaç eğer ucuza mal etmek ise bence de bu yapı üzerinde durmak lazım.

  Bu konu üzerine yazıştık dediğim gibi ve ön malzemeleri aşağıdaki gibi belirlemeye çalıştık. Suni tuzu yapmak ile almak arasında bence de çok maliyet farkı olacaktır.

  5.029 Gr- Magnezyum klorür olsa.
  0.100 Gr - Potasyum bromür olsa.
  0,0029 Gr- Sodyum florür olsa.
  0,0254 Gr- Asit borik olsa.
  23.98 Gr- Sodyum klorür olsa.
  4.01 Gr- Sodyum sülfat olsa.
  1.14 Gr - Kalsiyum klorür olsa.
  0,699 Gr - Potasyum klorür olsa.
  0.172 Gr - Sodyum bikarbonat olsa.
  0,0143 Gr- Stronsiyum klorür olsa.
  Tuz Gr- Sofra tuzu olsa.

  Su 1 Kg toplam ağırlığı olur.

  MgSO4 Epsom Tuzu deniyor. Kolay bulunuyor sanırım. MgCl2 Magnezyum Klorür lazım, maddeler com satıyor. CaCl2 yani kalsiyum klorür yine sanırım kolay bulunabilir. KCl Potasyum Klorür zaten eczanelerde tüp şeklinde mevcut. NaHO3 yani Sodyum bikarbonat için birçok yol var. Kabartma tozu dahi olabiliyor eğer yanılmıyorsam. Aslında kimya sektöründen edinmek yanında İz elementleri barındıran tüpler piyasa da eczanalerde mevcut.
   
 16. İsmail BUÇGÜN

  İsmail BUÇGÜN

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  İsmail BUÇGÜN
  Cevap: Dıy Tuz Yapımı

  Sonuçta hiçbir tuz üreticisi Meck'in kimyasallarını kullanmıyor. Dolayısıyla ölçümler güzel yapıldığında değerler de üç aşağı beş yukarı yakalanıyorsa bence uğraşmaya değer yüklü miktarda tuz ihtiyacı olanlar açısından. DOĞA İLAÇ HAMMADDELERİ TİC. LTD. ŞTİ. bu adreste stronsiyum klorür dışında tamamı mevcut. Yalnız bazı ürünlerde 0.5 ve 1kg minimum şartı koyulmuş.
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dıy Tuz Yapımı

  Denemek gerek tuz için dediğin gibi. Stronsiyum klorür bulunur sorun olmaz. Benzer bir firmadan ben aldım kalsiyum, Karbonat ve Magnezyum. Bu katkıları kendim yapmayı denedim. Fakat elementlerin içine potasyum, iyot, Stronsiyum vs katınca pek olmadı. Bir dahaki sefere saf yapacağız.

  ------Konudan aktarım;

  Saf olarak kullanmak yerine daha yumuşak bir seyreltme yaparak ve bazı elementleri de karışımlara ekleyerek katkıları hazırladık. Öncelikle Teoman abiye teşekkür ederim. Bol bol bana fırça atarak işlemi beraber tamamladık.

  Öncelikle Teoman abi daldı dosyalarına ve malzemeleri dizdik önümüze. Elbette çayımız olmadan olmazdı.

  Yürü be Teoman abi;

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kalsiyum:

  Sonrasında 1 Litre su.

  [​IMG]

  Ardından 500 gr kalsiyum klorür suya eklendi.

  [​IMG]

  Ardından oto ölçücü olan ben 15 mg potasyum ekledim.

  [​IMG]

  Daha sonra stronsiyum eklendi 20 mg.

  [​IMG]

  Ardından Fatih arkadaşın verdiği trans element sanırım ilave edildi. Ardından karıştırıldı ve Kalsiyum bir kenara ayrıldı.:)

  [​IMG]

  Magnezyum:

  1 Litre suya 500 gr Magnezyum klorür eklendi.

  [​IMG]

  Ardından 135 Gr magnezyum sulfat eklendi.

  [​IMG]

  Karıştırıldı ve magnezyum kenara ayrıldı.

  [​IMG]

  Karbonat:

  1 Litre suya 500 gr biokarbonat eklendi.

  [​IMG]

  Onunda ardından 8 mg İyot eklendi.

  [​IMG]

  Karıştırıldı ve plastik kutusuna dolduruldu.

  [​IMG]

  Sonuç olarak elimizde zenginleştirilmiş Kalsiyum, Magnezyum ve Karbonat (KH) Ooldu.

  [​IMG]

  Akvaryumlarımızda hem Teoman abi hem de ben bu akşam itibariyle kullanmaya başladık. İnşallah sonuçlar güzel olur ve sizlerle paylaşırız.
   
 18. İsmail BUÇGÜN

  İsmail BUÇGÜN

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  İsmail BUÇGÜN
  Cevap: Dıy Tuz Yapımı

  Tuz konusu gerçekten ilgi çekici, fiyat farkları inanılmaz. Frank Millero'nun tarifi yurtdışı forumlarında da sıkça verilen bir tarif.

  Balling metodu kullanılıyorsa şahsen balling katkılarına o kadar para dökmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum ben zaten. Tarif belli, hiçbir üretici %100 saf hammadde kullanmıyor, doğal mercandan ayırıp organik elde etme durumları da yok, dolayısıyla katkıyı kendimizin yapmaması için bir sebep yok :) Forumunuzda var mı bilmiyorum fakat Deniz Yıldız beyin ince hesaplarla katkı yapmayı anlattığı bir konusu mevcut çeşitli forumlarda. Ama farklı metotlar kullanılacaksa durum değişir tabi.

  Umarım başarılı sonuçlar alırsınız da pek bi göz kararı olmuş ölçümler :)
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dıy Tuz Yapımı

  Hem de çok çok fazla göz kararı oldu. Müsait bir zamanda daha tedaylı oturur yaparız inşallah, acelemiz yok.:)
   
 20. Türker İnan

  Türker İnan

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Türker İNAN
  Cevap: Dıy Tuz Yapımı

  Kendin yap değilde, kendin topla olur mu tuz için? Ben Garipçe sahillerinde kayaların üzerinde dalga köpükleri ile oluşmuş beyaz tabakalar görürdüm yüzerken.Tuz olduğunu tahmin ediyorum.onlar olabilir mi?
   

Sayfayı Paylaş