1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

D.I.Y Custom Gariban çaylak 270LT Marine tank.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde G.S.İ tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Boyut (cm):
  Kapasite (litre):Toplam 270 LT.
  Canlılar:2*Maroon Clown Stripe çift - 2*Yellow Damsel çift - 4*Hermit -1*Tomato anemon - ve bir sürü sulçata anemon - 25kg canlı kaya-20kg red sea argonit kum.

  Malzemeler:
  -Filtrasyon (Biyolojik ve Kimyasal) Protein skimmer : Aqua macro 300P gövde Atman at 107 custom mod pump (vasat şekilde tankı götürüyor değişecek)

  -Flow(Akıntı):Ana tank tek noktalı Bunun için içerde : 1* atman 106 ana sirkülasyon 4000L/T- 1*atman ph 2000 kafa motoru 2200L/H .Toplam 6200L/H Yapar benim tankta marin sadece birkaç sert ve kaya balık.20 katı desek 3600L/H olması gereken iç akıntı olması gereken.2600L/H fazlası var onud kayaların en ölü nokta olduğu yere konumlandırdım motoru arkasını çevirdim ,hissedilen debi düştü ve ölü nokta minimuma indi.2000L/H fazla var halen birde geridönüş 500l/h desek 2500l/h fazlam var ama atman ph 2000 çıkarsam çok tortu birikiyor.(değişecekler)

  -Bacwash(geri dönüş):Atman AT 107 pump.

  -Lighting(Aydınlatma):1*blue - 2* white T8 10.000Celvin T8(değişecek)

  -Setting(Tesisat):50 mm lik direkt boru iniş ve niagara şelalesi gürültüsü iyi ki orada uyumuyoruz.

  Akvaryum Bakımı:Eksilen su ilavesi ve tuz yoğunluğu kontrolü.

  Kullanılan Yemler:Kullnadıklarım sera main & artemiea sheimp &karides &pul yem bitti.Sera tatlı su yemi şu an devam etmekte sadece.

  Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:Akdeniz suyu ayda 15 lt.

  Önemli not:Tankın kurulmasında dekorda bana yardım eden değerli arkadaşım Memduh'a teşkkürler tekrar.Bu tankın bu halde olmasının nedeni benim yeteri kadar bilgi sahibi olamam ve bunu kulalnan kötü niyetli akvaryumcu diye geçinen kişiler yüzündendir.Bir milyardan fazla zarara uğrayıp ,bana bir sürü gereksiz ekipman aldırdıkları için şu an elimdekilerle öğrenci halimle götürmeye çalıştığım bir tanktır.Tank diğer evimizde olduğu için yaptığı gürltü ve estetik olamamsı sorun değildir ,iptal edeiğim diye bu şekilde kalmış içindeki canlılar yavru vermeye başlayınca bozmaktan vazgeçilmiştir.Şu an 1 yıllık olmuştur.Resimler ilk kurulduğu zamanki halleridir güncellenecektir.Elimde 3 tane ps 40kg sporax 300 adet bioball ve daha sayamadığım bir sürü ekipman vardır.

  Fotoğraf:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Saygılar...
   
  grafikdelisi, pisgitar, reis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Öncelikle dekoru çok beğendim Orhan. Tabi bu kadar masraf yapıp canlı kaya ile dekor oluşturulamaması ilgin olmuş. Ps konusu ve diğer malzemeler konusu da öyle. Fakat artık bunları bir kenara koymak gerekir.

  Fotoğraflarda akvaryum pırıl pırıl görünüyor olsa da ben bu akvaryumun Cryanobacteria ( kırmızı alg, yosun görünümlü bakteri) yapmış olmasının büyük bir olasılık olduğunu düşünüyorum. Bu yaşandı mı ?

  Doğal su kullanımını anladığım kadarı ile su değişimlerinde değil de buharlaşan su yerine kullanıyormuşsun. Tuz yoğunluğunu ölçtün mü bu işlemler sonrasında ? Yeni halini merakla bekliyoruz açıkcası. Akdeniz suyunu kullanmayı bırakmanı öneririm. Fazla tuzlu bir su ve suyu işlemek çok zor, katkılara tepkisi ağır olabilir. Zaten eğer akıllıca harcama yaparsan ve akvaryum düzene girerse fazla masrafın olmaz artık. İyi bir ps motoru, suni tuz ve damacana su kullanımıyla tüm akvaryum ayrı bir havaya bürünecektir.
   
 3. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Eyvallah Temel abi sağol değerli yorumların için zaten açmayacaktım ama senin sözünü dinleyip hareket etmek için sırf açtım topiği gerçekten.Açmışken ayıpolmasın diye diğer üye olduğum sitedede paylaştım eş zamanlı olarak.
  Şimdi kayaların çoğu canlıydı sadece kullanılan dekorda araları doldurması için cansız kaya koyduk üç büyük parçada falez (antalya) kayası kondu ama sonra suya salınım yapar diye ben hepsini çıkardım.dekor bozuldu araya couch vardı hermitler öldüremden önce ,kayaların arasına sıkışmıştı çıkarmak içn bozuldu.Dekorla çok uğraştık açıkcası ; o boruları ve koca kafa motorlarını saklayalım doğal olsun diye. Ps lerde burdan alınma olduğu için en dandiği bile 175 ytlden aldım abi.Akdenizin suyu fazldır 1033-1035 lerde gezer.Bunuda seyrelterek ekledim tankıma.Eksilen suyu rutin oalrak damacana koyuyorum ayda bir 15lt kadar deniz suyu koydum ki burada sırf denizden tank yapanlar çoktur.Akdenizin suyu akıntının bol olduğu yerden temiz şekilde alınırsa ve dediğin gibi kullanmyı bilirsek çok yararlı olabilir ha ben ne derece biliyorum tartışılır tabi.Burada birçok anemon ve yerlı mercan var o kadar güzel yani.Tankı kurduktan 3 ay kadar içinde diatom alg bitti.Kurulum red sea coral por 22 kg tuzla 33 lt ye 1kg 27C derecede koyuulacak şekilde ayarlandı.Şu ana kadar :
  Cyano bir ara olur gibi oldu ve hemen bitti hçbrşey yapmadım açıkcası.Aipista ve sakal yosunu baş gösteriyor bildiğin gibi şu an sadece.Ve yan camda coralin alg oluşumları gözlemlemekteyim pembe kütleler hailnde hafifte normal yosun var camlarda kalan günşein ve suyun etkisiyle.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler sağolasın aydınlattığın için. Akdeniz suyunda tecrübem yok ancak doğal suyu çok severim ve 7-8 yıldır da başka su kullanmam. Bu konudaki tecrübelere de inanırım ama bir suyun tuz yoğunluğunun 1035 olması o suyun tropic deniz balıklarına uygun olması demek değildir veya mercanlarına veya veya tuzlu su akvaryum yapısına. Bizler birçok ana ve eser elementi bir dengede kurmaya çalışıyoruz. Akdeniz suyu buna ne derece müsait bunu bilemiyorum. Ancak su doğal su ise benim bildiğim onu iyi temizlemek gerektiğidir. İyi bir ps gerekir ve sen bundan yoksunsun.

  Forumların yapısını iyi bilirim, bir yosun sorunu varsa sorunu olan kişinin aydınlatmasından girerler ve sırasıyla fosfatına, silikatına kadar inerler. Sebeb birçok yerden olabilir çünkü ve faydalı mesaj yazmak isteyen veya veya okuduklarından öğrendikleri budur.

  Oysa doğal su dediğinde ilk olarak ps ele alınmalıdır. Hatta doğal su kullanmıyorsan bile zayıf ps yosun oluşmasında baş röl oynayabilir. Bu yüzden eğer sağlıklı bir yapı kuracaksan iyi bir ps performansı yakalaman gerek, hele ki doğal su kullanacaksan. Ben şahsen suni tuz kullanmanı, sözünü ettiğin ps motorunu almanı ve kendine değerleri yerinde yeniden bir akvaryum suyu ortamı yaratmanı öneririm. Bu süreci takip eden ileleyen günlerde canlı yüküne göre katkı eklemeni öneririm. Bunun dışında uzun bir süre tek bir damla katkı kullanmamalısın.
   
 5. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Temel abicim sen varya olayı temelden ele alıyorsun ,ama diğer hobiciler dediğin yerlerden olaya yaklaşıyorlar çoğu.Ps yi sürpriz yapacaktım aradım konuştuk inşallah sorun çıkmazsa alıyorum.Ozaman dediğin gibi doğal su madem takviye oluyor benim tankıma bende dediğin gibi ps den başlarım.Biride dedi ki;senin tankın marine tank o yüzden sorun olmaz sende reef değil.Bende deim ki sizdede sps lps yoksa soft mercanlarda sorun olacağını sanmıyorum takviye deniz suyunun.

  Şimdi yapacaklarım dediklerin doğrultusunda:
  -ps motoru değişecek ve kova tuza devam sen diyene kadar ölçüm yapmam deyince ölçer bakarız ona göre kritiğini yapar dediğin katkıları kullanırm oh be iyi varsın abi .
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Valla iyi ki siz varsınız da gerçekten keyif alarak yazıyoruz ve yazdıklarımız da anlaşılıyor. Temelden olayı ele almak yapının sağlam olması demektir. Bir yapının temeli çürük ise üst katların ihtişamı beyhudedir ve en küçük bir sapmada yıkılır. Yosun var dediğinde sözünü ettiğim forum yapılarında aydınlatmanı düzeltmeye çalışmaları, yanında olmadıysa her zaman hazır olan eşantiyon fosfat ihtimali ve yedek oyuncu olan silikat senin önüne koyulur. ve İşte bu aşağısı bozuk olan yapının üst katlarına yapılan makyajdan ibarettir.

  Aynen dediğin gibi devam...

  Sevdim bak bu mesajı kendim de.:der:
   
  murer ve G.S.İ bunu beğendi.
 7. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Evet değerli tuzlu severler bugün aldığım Eheim 1103 ps needle wheel ps motorum Grotech hea 150 nin üzerinden çıkıp geldi.Şimdi normalde 800/2700L-H debisi var 2.2 metreye kadar basabiliyor çırpıcılı bir motor.Elimdeki hangi ps gövdesine uyacağını bilemediğim için test ettim sırasıyla Aqoa macro 350p de denedim zayıf kaldı.Sonra Odysea ps 75 (ilk göz ağrım ve kazıklandığım ilk ps ama motor buda cuk oldu galiba, zaten bu gövdede max 1000L-H öneriliyor.
  Resimler:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Buda modlayıp kullandığım at 107 im :
  [​IMG]
  [​IMG]
  Aqua macroda yetersiz kaldı performansı komple söktüm sumptan.Yerine Odysea ps 75 gövde eklendi.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ve sonuç:
  [​IMG]
  [​IMG]
  Motor biraz grültülü çalışıyor acaba su seviyesinden mi şu an 12-10 cm civarı sumpta ps motoru.Normal mi bu modelin ideal su seviyesi kaçtır?Gürültü normal mi?
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Fotoğrafları göremiyorum ama sumptaki motorun su seviyesi 10 cm ila 12 cm arası normaldir. Ses yapması nasıl bir ses bilemiyorum ama dikkat çekici bir ses yapmaması lazım. Hava sesi olmasın ses dediğin ?
   
 9. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Abi görünmüyor mu resimler anlamadım? eminsmisin başka makinadan deneyebilirsen görünmesi lazım hepsini koydum.
   
 10. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Orhan, Temel hoca cep telefonundan bağlandığından dolayı, görememiştir resimleri, eve gittiğinde görecektir....
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Evet Orhan Cepten konuya baktığım için göremedim yoksa hata var demek istemedim yüklemede. Sanıyorum düşüncemde yanılmadım yazmamışsın ama ben fotoğrafın birinde hava odan olmadığını gördüm.


  Sana bir hava odası lazım. Hava çeken boru üstünü parmağınla daralt bakalım seste değişme oluyor mu ?

  [​IMG]
   
 12. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Anladım Murat abi sağolasın.

  Temel abi evet haklısın dediğin yerden de ses yapıyor ama önemli değil , benim dediğim motorun vantuzları yokmuş dibe değince rrrr diye gürültü yapıyormuş camdan ses titremesinin sonucu ses yapıyormuş.Neyse sorun etmedim dedim toplasın yeter birde baktım su kabı doldu taştı ps moturnun debisini kıstım yarıdan fazla bu sefer köpük gitti dedim böyle de olur sonra yine taştı ufak bir atıkta.Galiba motorun debisi fazla geliyor abi :(
  Gövdenin vanasını bile en azda tutuyordum yine de taşıyor deli gibi .Aqua macro dada hiç gövdede köpük yok motor yetersiz kaldı , anlamadım gitti ya olmadı galiba.
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Olmadi ne demek olmaz olur mu ?

  Kullandigin motor gucu ne ki saatte 2000 litre ve ustelik hava emisiyle bu daha da duser.

  Elindeki govdelere bir hakim olalim once. Bence son bagladigin govde daha iyi. Ps su cikisini kisikta degil acarak kullanacaksin. Yani ps icindeki su seviyesi dusuk olacak tabi olmasi gerektigi kadar.

  Ps su cikisindan ve su seviyesi ayarlama vanasindan bir fotograf yayinlarsan iyi olur. Olacak merak etme.

  Cep mesaj...
   
 14. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Abi resim ekliorum ve yazılı olarak anlattım görebilirsin.Bumotor resimdekine büyük geldi bence , aqua macro yada küçük geldi çıldırmak elde değil.

  [​IMG]
   
 15. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Orhan akvaryumunda sorunlar olabilir zamanla aşılır bunlar. Ama itiraf etmek gerekirse dekoruna resmen hayran kaldım. Tebrik ederim.


  Ps de su yükselme sorununda ise ben olsam tahliye vanasını komple sökerdim.Bu sayede ps motorundan gelen su olduğu gibi atık kabına ulaşmadan burdan akar gider. Ps deki su seviyesi yeteri kadar yükselecek şekilde bu vanayı söktüğümüz yerdeki borunun ucuna bir aparat yapar ve su seviyesini bu aparatla sağlardım. Aşağıdaki linkte neyden bahsettiğimi anlayacaksın.;)

  http://www.akvaryumportali.com/threads/4560-Protein-Skimmer-Yapımlarına-devam-(-Portal-ps-6-)
   
 16. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Değerli Olcay abi ilgin alakan için sağol , verdiğin linke bakıyorum anlamadığım olursa buraya yazarim görüşürüz.
   
 17. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hertürlü sorunun için yardıma hazırız Orhan. Tuzlu suyun kimyasından vs den çok anlamasamda (orasını Temel abi ve diğer tuzlucu abiler bilir) teknik konularda sonuna kadar yardımcı olurum.:ay:
   
 18. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Herkese merhaba birkaç gündür ps ile uğraştım canımı sıkmıştı son resimden sonra gövdede taşma oluyordu.Bende debi düşürmeem rağmen olmayınca gider vanasını çıkardım gövdeedn yine olmadı.Daha sonra gövdesinin bağlantılarını değiştirdim ve yine olmadı hortumlardan kopuyordu bağlantı yerlerinden kelepçelesek bile sinir etti.Daha sonra başka birşey düşündüm ve yine bağlantıları değiştirdim orjinal ps bağlantısınıda kesip değiştirdim şimdi deneme aşamasında yine su seviyesi aşağıda ama belli olamz yine buraya yazıyoruz sonra elimizde patlıyo ve beni delirtiyor.Ama kafa koymuştum bu ps ya adam oalcak ya adam olacak.Bu arada annemin sevdiği damsellerden çiftin küçüğü ölmüş tankta yoktu birde onun çin kayaları indirdim motorlara bir bir baktım ölüsüde yok diriside ,atlamıştır diye baktım ama bulamadım.Buyrun resimler:

  İlk başta eheim in girişine göre bir kafa girişi yaptık palstikten sonra buraya hortumları bağladık ve araya debiyi düşürmek için vana koyduk.Fakat hortum her yerinden kelepçelimemize rağmen kopuyordu.Kopmadığında da köpük çok zayıf geliyordu.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Serum setindende susturucu ekledim.
  [​IMG]
  Derken ps nin ara aparatınıda kırdım takarken iyice delirdim.Artık olması imkansız gibiydi sonra sakinleşip bu bağlantıyı yaptık.
  [​IMG]
  Şimdilik su seviyesinde yükselme yok toplama kabına taşma olarakdebi fena değil gibi ama birkaç güne belli olur.Okuduğunu için teşekkürler sevgiler saygılar.
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Orhan bu işte bir yanlışlık var bence. Ps motorunun kabarcık çıkışına vana bağlamak çözüm değil...çözüm gövdenin su çıkışını rahatlatmaktır. Senden ricam sadece ps gövdesinin fazla su çıkışından bir kare yayınlaman. Bu şekilde olmaz başka türlü fikir buluruz buna.
   
 20. G.S.İ

  G.S.İ

  Mesajlar:
  195
  İsim:
  Orhan Eray Tosyalıoğlu
  Abi varya şimdi yazacaktım mübarek adamsın yeminle.Şu an 3 tane altın fikir aldım seninle beraber şöyle ki;bir başka forumda bir abimiz araya vana koyarak sorunu çözebileceğimi söyledi ve deiğini yaptık ancak gözlemlerime göresadece debiyi kesmekle kalmadı ve gövdede olamsı gerken reaksyondaki köpük sayısıda paralel olarak düştü.Burdanda değerli Olcay abimiz de dediğin gibigider yani tahliye borusunu değiştirmemi söylemişti.Benm bugövde küçük olduğu için yeni motorda güçlü olduğu için tahliye birikiyor ve suyu toplama kabına taşırıyordu.Bende souç olarak ayenen dediğini yapıp gider bourusnu geniş tuttum ve yer çekimi sayesinde suyun kütlesi aktıkça yoldan devam ederek taşmayı kesti gibi ama birkaç güne belli olur diyorum kesin durum ama aynı dediğin gibi abicim gider borusunu rahatlattım (komple söktüm) ancak düzeldi.
  Resimlerdeki kırmızı oklar olan yeşil boruyu ordaki gibi değil orda yazdığı gibi ilk direkt geri dönüşe bağlamıştım ama kuvvetli olunca iptal ettim ve yeşil olan kalın hortumu kısaltıp ps nin vanasını çıkardım ve tahliyeye taktım.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş