1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Daha önce hiç aklınıza gelmiş miydi?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 9 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Daha önce hiç aklınıza gelmiş miydi: Ülkemizde hobiciler tarafından satılan bazı bitkiler neden sadece yaz ve erken sonbahar döneminde satılır? Hiç düşündünüz mü?

Birçoğumuz düşünmemişizdir... Yine birçoğumuz bu duruma dikkat bile etmemişizdir...

Mesela bir sitede bir hobici tarafından 2009 Ağustos ve Eylül (belki Ekim'e de sarkmıştır) aylarında satılan ve oldukça ilgi gören "no name" ya da bilim camiasının uygun gördüğü adı ile Potamogeton perfoliatus (bkz. aşağıdaki resim) bitkisinin satışları maalesef devam etmemektedir...

Bu ve bunun gibi bitkilerin satışlarının senenin belli dönemlerinde yapılmasının nedeni oldukça basittir... Bu bitkiler satıldıkları dönem zarfında doğadan toplanmakta ve akvaryum ortamına adapte edilmeden satışa sürülmektedir...

Bunun bazı bitkiler için sakıncası olmayabilir... Mesela yine aynı hobici tarafından satılan Dantela ya da yine bilim camiasının layık gördüğü ismi ile Myriophyllum spicatum (bkz. aşağıdaki resim)... Gerçi bu bitkinin de satışına bu aralar pek rastlanmamaktadır...

Yine doğadan toplanıp satılabilecek ama akvaryumda hayatta kalabilecek Ceratophyllum demersum (bkz. aşağıdaki resim) ya da bizlerin ağzındaki ismi ile Tilki Kuyruğu... Tabii bu bitkinin kalınına rastlayanlar yanlışlıkla Çam da sanabilir... (Bir sır vereyim: Bu bitkinin kalın olan formları genellikle doğada yetişmiş olanlarıdır... Doğadan toplanıp akvaryuma konanlarda verdikleri yeni sürgünler ana bitkinin kalınlığına ulaşmaz...) Bu bitkiyi her daim ister doğadan toplanmış olsun isterse toplanıp adaptye edilmiş olsun isterse de en başından akvaryumda yetişmiş olsun her zaman satışta görebilirisiniz...

Kalın C. demersum

İnce C. demersum

Doğadan gelen akvaryuma adapte edilmemiş bitkilerin ne gibi zararları olabilir:

1. Eriyebilir ya da çürüyebilirler... Bu bağlamda maddi kayba ya da görüntü kirliliğine yol açabilirler...

2. Üzerlerinde böcek larvaları olabilir... Örneğin doğadan gelen Yusufçuk (dragonfly ya da damselfly) larvaları yavru balıklarınızı yiyebilir...

3. Akvaryumunuza maalesef tam bir baş belası olan ve sucul alanlarımızda oldukça yaygın olan, bitki düşmanı Spirogyra sp. (bkz. aşağıdaki resimler) yosununun sporlarını taşıyabilirler...

Bu üç madde en sık karşılaşılan ciddi derecede olumsuz durumlardır...

Peki doğadan toplanmış ancak akvaryum adaptasyonu yapılmış bitkiler için durum nasıldır...

1. Yukarıdaki üç madde adaptasyonu gerçekleştiren kişi tarafından yaşanmış ve/veya bertaraf edilmiştir... Bu bitkiler güvenlidir... (Alırken bitkilerin ve içinde bulundukları akvaryumların resimlerine bakın ve bunda ısrarcı olun...)

2. Akvaryum ısısına adapte edilmiş oldukları için artık çürüme ve erime riskleri minimuma inmiştir... burada bertaraf edilemeyecek tek risk adapte eden kişi ile alıcının akvaryumları arasındaki osmotik-klimatik-su sertliği-besim maddesi miktarı vesaire farklılığıdır...

3. Adapte edilip satışa sunulan bitkiler KIŞ AYLARINDA DA SATILABİLİR... YANİ DOĞADA BU BİTKİ O AN İÇİN BULUNMAZKEN... O nedenle kış aylarında satışa çıkan doğadan toplanmış bitkilerin akvaryum ortamına adapte edilmiş olduğundan emin olabilirsiniz...

4. Adapte edilmiş ve satılabildiklerine göre üretilmiş/çoğaltılmış olan bu bitkiler büyüme-gelişme-üreme/çoğalma becerisine sahiptir...

Bilgilerinize...

Not: Bitki aldığınız kişilerin sattıkları bitkilerin Türkçe ya da Latince isimlerini bilmemeleri ve bitkiye bambaşka bir isim vermeleri (uydurmaları) o bitkileri kendilerinin üretmediğinin yani ya doğadan topladıklarının ya da doğadan toplayan birinden aldıklarının kanıtıdır... Akvaryuma adapte edip etmedikleri isimlerini bilip bilmemeleri ile alakalı değildir... Unutmayın akvaryuma adapte edilmiş doğadan toplanmış bitki kış aylarında da satılabilir/satılmalıdır...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abdullah hocam herzamanki gibi çok kıymetli bir paylaşıma daha imza atmışsın tebrik ederim. :helalolsun:

Bu arada seni tekrar aramızda görmek çok sevindirdi beni. :cicek:

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Sağolasın Olcay Hocam... Sizleri de görmek güzel...

Bu arada bu paylaşım sonrasında yaşananlardan dolayı da 3 günlük banlanma ile Milli de olmuş oldum... O açıdan da çok güzide bir çalışma oldu bu... Ne yapalım doğru söyleyeni köyden kovarlarmış... Yalancılara yalancı demek kişisel bir durummuş da... Ban kalksın bakın o zaman size ne resimler göstereceğim de ağzınız açık kalacak "Bunlar mı akvaryuma 1,5 ay önce konmuş bitkiler mi?" diye...

4. taygun

taygun Guest

Bu değerli bilgiler için teşekkürler Abdullah.

Kendi açımdan, aşağıdaki 1 ve2.maddedeki sorunlara katlanabilirim de 3. çok kötü. Bana göre en ciddi sıkıntı bu algler.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Abdullah hocam yine sana yakışır bir bilgi yüklemesi olmuş. burda:gif

Bu bitkiye Aydos'da bol bol rastlanıyor yanılıyor muyum ? Ben fotoğraf çekmiştim hatta üzerlerine atılmış bir teneke kutuya.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tamer Hocam, belki orta okul derslerinden hatırlıyorsundur... Türkçe'de cümle içi vurgu da paragraf içi vurgu da sondadır... Ben de zaten o nedenle oraya koymuştum... Ama ilki daha akılda kalıcı olur ve bu yazının ilk yayınlandığı forum "bitki satışı" ile iyi bilinen bir forumdur ve üye profili ciddi derecede yeni başlayan grubundandır... Bu yeni başlayan arkadaşlar için en sıkıntılı durumu da ilk maddeye özellikle koydum ki onlar için en büyük sorun ilk etapta bitkilerini kaybetmek ve daha sonra bitkili akvaryumlardan soğumaktır...

Temel hocam bu bitki o senin resimlediğin değil... Emrah ile son kararımız senin resimlerini çektiğin ve teneke kutu ile iyi bir açı yakaladığın bitkilerin Bacopa cinsi olduğu yönündedir...

Sayfayı Paylaş