1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dalga ve akıntı motoru SEÇİMİ?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde yekim tarafından 29 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Arkadaşlar; öncelikle hepinizin geçmiş kurban bayramı ve Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
    Bildiğiniz gibi tuzlu su akvaryumuna geçiş yapmak için araştırma dönemindeyim. Ps konusunda ki bir çok soru işaretini kafamdan sildiğimi söyleyebilirim. Şimdi ise kafama takılan şey ise akıntı motoru ile dalga motoru arasında ne fark var ve bu motorları seçerken nelere dikkat etmem gerekiyor. Yani PS seçerken kullandığımız hacmi saatte 3-4 tur çevirecek gibi bir mantığımız mı olacak yoksa rastgele seçim mi yapıyoruz.

seckinmucteba bunu beğendi.
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Akıntı motoru ile dalga motoru arasında fark yok....kimi yerde akıntı,kimi yerde dalga motoru diye geçebilir....PS seçimi konusunda akvaryumunuzun litresi,doluluk miktarı önemli...ayrıca ps lerin hava emiş miktarlarına da bakmak gerekir....ne kadar yüksek hava emişi o kadar bol oksijenli akvaryum anlamına gelir...

3. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Ozan Abi cevabın için teşekkür ederim fakat ben dalga motorunu seçerken neye göre seçmeliyiz onu sormak istemiştim aslında. Ps için açıklamana teşekkür ederim.

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Dalga motoru seçerkende öncelik akvaryumun büyüklüğü ve beslenecekse mercan cinsinin ne olacağıdır....Soft ve lps ler düşük akıntı severlerken,sps ler yüksek akıntı isterler....mercan beslemeyi düşünmüyorum diyorsan tank hacminin 4-5 katı kadar suyunda dairesel hareket yaratabilecek konumlandırmayla akıntı motoru seçimi yapılmalıdır

ozgun_cyprus ve Erdem. bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim dalga motoru bakışım biraz farklı. Elbette güç konusunda akvaryum boyutları önemli ve mercan çeşitliliği önemli ama akvaryumun bilmem kaç katı akıntı tabirini pek sevmiyorum. MP40 var bende bozuldu tamire gitti. Onun yerine idarelik 3000 litre saat Newave var tek başına ve akvaryum SPS mercan dolu. Canlılardan özellikle anemonlar, LPS olalar, Polipler çok daha keyifli. Sps Mercanlarda ise bir fark yok. Bu şartlarda bağlı olan akıntı motoru komedi kalıyor ama her şey mükemmel görünüyor. Bu açıdan bence kafadan litre hacim odaklı olmak yerine mercan yükünün şekillenmesine göre tercih etmek gerek. Elbette bir şekilde bir akıntı gücü ile başlanacak ama başından tek motor ile başlayayarak veya en başından ilerideki canlı yükü hesaplanarak akıllıca satın alım yapmak lazım.

ozgun_cyprus ve yekim bunu beğendi.
  6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Temel abimin şu cümlesine katılıyorum,
    ''Bu açıdan bence kafadan litre hacim odaklı olmak yerine mercan yükünün şekillenmesine göre tercih etmek gerek. Elbette bir şekilde bir akıntı gücü ile başlanacak ama başından tek motor ile başlayayarak veya en başından ilerideki canlı yükü hesaplanarak akıllıca satın alım yapmak lazım''
    Haklıdır...

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş