1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Damacana Su Değerleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 16 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Tuzlu su akvaryum kurmak için ekipman kadar önemli olan bir diğer malzeme ise sulardır. Bunlar akvaryumun sürekliliğini sürdürmesi için yapı taşlarıdır. Neden derseniz, birçok su markası var ve bunların birbirinden farklı su değerleri var. Bu da ilerde yosun ve cyno problemini tetikleyebiliyor.
    Bu konuyu hem tartışmak hem de bulabildiğiniz su değerlerini paylaşmak için açtım. Ayrıca soracağım sorular var.

Damacana su iyi güzel fakat içerisinde bildiğimiz ve bilmediğimiz mineraller var. Mercanlar kullanabildiğini kullanacak fakat kullanmadıkları mineraller suda kalacak. Su saf olarak buharlaşı. Yani içerisindeki minerali,tuzu v.b. şeyleri bırakarak. Biz bunun üzerine tekrar damacana su eklediğimizde kullanmadıkları mineraller suya tekrar girecek. Buda atık ve akvaryuma bir yük oluşturmaz mı? Kafama en çok takılan soru bu oldu.

Mesela sularda genel olarak nitrat var. Bu ilerde akvaryuma zarar vermez mi?

Neyse çok konuşmadan bulabildiğim su değerlerini vereyim.

Pınar Su

Madran

Çamlıca

Toros

Aynı su markasının 3 farklı kaynağındaki su değerlerindeki farklılıkları görebilirsiniz. :)

Sırma

Şuan su şişesi üzerinden yazıyorum. :D

Aliminyum: 0.3 mg/L
    Amonyum: 0.05 mg/L
    Klorür: 1.77 mg/L
    Renk: uygun
    İletkenlik: 60.2 S/cm
    pH: 6.85
    Demir: 1.37 mg/L
    Mangan: 1.71 mg/L
    Koku: Uygun
    Oksitlenebilirlik: 0.5 mg/L
    Sülfat: 4.05 mg/L
    Sodyum: 2.69 mg/L
    Tat: Uygun
    Bulanıklık: Uygun

Sizde bulabildiğiniz su değerlerini yazarsanız hangisini kullanmak daha avantajlı öğrenmiş oluruz. :)

Saygılar...

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bende Reverse Osmos redettiği (Giderdiği) İyonlar, Metaller, Organik Maddeler ve Pestisitleri % olarak vereyim.

Alüminyum 97-98
    Amonyum 85-95
    Arsenik 94-96
    Bakteriler 99+
    Bikarbonat 95-96
    Bromür 93-96
    Kadmiyum 96-98
    Kalsiyum 96-98
    Klorür 94-95
    Kromat 90-98
    Krom 96-98
    Bakır 97-99
    Siyanür 90-95
    Demir 2 siyanür 98-99
    Flüorür 94-96
    Demir 98-99
    Kurşun 96-98
    Magnezyum 96-98
    Mangan 96-98
    Cıva 96-98
    TÇM 95-99
    Tiyosülfat 96-98
    Selenyum 90-95
    Nikel 97-99
    Nitrat 93-96
    Fosfat 99+
    Polifosfatlar 98-99
    Potasyum 92
    Projen 99+
    Radyoaktivite 95-98
    Radyum 97
    Selenyum 97
    Silika 85-90
    Silikat 95-97
    Gümüş 95-97
    Sodyum 92-98
    Sülfat 99+
    Sülfit 96-98
    Çinko 98-99
    * Virüs 99+
    * Insecticides 97
    * Deterjanlar 97
    * Herbicides 97
    Bor 50-70
    Borat 30-50

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Cok faydali olmus sagol Görkem ama Marmara varken damacanaya gerek yok bence.:ay:Bu arada yurt dısindayim fazla araniza gelemedim. Türkçe klavye de yok kusura bakmayin. Türkiye'yi ve akvaryumlarimi ozledim.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Ohh dünya turuna çıkmış. :D Neredesin?

Marmara suyu varken ne haddimize ama işte yazalım da normal su kullanmak isteyenler olabilir. :)

6. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Romanya'dayim geziyorum.:D Ama akvaryumlara babam bakiyor sozde insallah gercekten bakiyordur.:D

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence tuzlu su kurulacaksa en iyi yöntem Osmos cihazları. Tamam marmara suyu çok güzel doğal diyebilirsiniz. Ama bence marmara suyununda doğallığı kalmamış. Hadi ps herşeyi toplar diyorsunuz. Ama ya toplayamadıkları varsa. Bence en garantili yöntem osmos ile suyu arıtıp tuz ilavesi sonunda katkı kullanmak. Zaten sonra su değerleri şekillenmeye başlayacaktır. Tuzlarda yapay değil ki. Okyanus suyunun buharlaşmış hali olarak kullanılmıyormu. Sadece su buharlaşınca geriye tuz kalmıyor. Diğer maddelerde çöküme uğruyor.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Red Sea Tuz 25kg 110 TL Red Sea Coral Pro 22kg 135 TL

Red Sea Coral Pro değerleri

Ph: 8,2.

Kalsiyum: 450 ppm.

Magnesium: 1320 ppm.

Alkalinity: 3.5-4.2 meq/l.

22 kg tuz 660 litre içindir.

Red Sea Tuz Değerleri.

Verilmemiş.

Buradanda anlaşılacağı gibi. Biri sadece buharlaştırmış. Diğeri zenginleştirmiş. Ama diğerinin değerlerini bulabilen biri olursa karşılaştırıp farkı görebiliriz. Ama kutu üzerine yazılmamış değerleri. Yada ben bulamadım.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ama söylediklerine görede hepsi mercanların gelişimi için. Peki ne yatıyor bu mercanlarda. Ne istiyorlar bu kadar. Neden doğal ortamını benimsemiyor ? Aslında yapılması gereken tek şey saf suya tamamiyle değerlerini incelenmiş onlaylanmış ürünleri kendi taleplerimize göre alıp ona göre şekillendirmek. Her mercan her balık aynı mıdır ? Aynıysa tek fiyatla satsalar. Gereksinimleri herşeyi farklı. O yüzden en önemlisi bence saf su ve değerleri bilinmiş incelenmiş tuzlar.

10. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Marmara suyu bedava belki sudur budur olmaz diyorsunuz ama marmara suyuyla kurulmus akvaryumlara bakinca marmara suyunun uygun oldugu anlasiliyor zaten marmaranin kirliligi kimyasal degil biyolojik oldugu icin aritma tesisi sayesinde epeyce temizlendi elbette eski halini alamaz ama kullanima uygun ve bedava osmoslar pahali ve tuz muz parasida var osmosun bakimida var su parasida var.

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ama marmara suyunun içerisinde keşfedilmeyende var. Belki marmara suyunun içerisindeki bir kimyasal kansere yol açacak elinizi akvaryuma her soktuğunuzda bilmem kaç milyon hücreniz etkileniyor. Hem içerisindeki tam olarak şeyleri bilemiyoruz gizli soru işaretleri var. Bir akıntı ile gelen bir akıntı ile giden maddeler var. O yüzden bana göre en kontrollü sistem osmos ve değerlerini bilgiğimiz uygunluğuna inandığımız tuzlar.

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Elbette suyu osmosla hazirlamak tum elementleri falan eklemek en iyisi veya damacana ama benim gibi fakir ama gururlu akvaristlerde para yok:DAyrica marmara o kadar pis degildir bence cunku bizim evin onunde deniz yildizlari kestaneler falan var.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    300 yıl sonra etki edecek kimyasallar var... Belki 10 yıl sonra etkisini gösterebilecektir. Ama marmaranında tamamiyle temiz olduğu söylenemez. Nede olsa Türkiye'de burada hiçbirşey temiz değil kesin bir kara nokta vardır.

14. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    300 yil sonra biz olmayacagimiza gore akvaryumumuzda olmayacak:DAma marmarada o kadar kimyasal kirlilik yoktur cevrede bu sekilde kirlilik yapacak birsey yok zaten marmaraya akan su once aritmadan geciyor.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Osmoz cihazlarının bile filtrelerindeki küçük bir problem ile o su kullanılırsa akvaryumda katliam oluyor. 1 günde 360 litre su temizleyebiliyor anca. Ama marmaraya akıtılan sular kaç aşamadan geçiyor birinden ufak bir sorun neye bedel olur biliyormusun. Anıtkabirin güvenliğinde bile sorun vardı. Anıtkabirden bahsediyoruz Türkiye'nin kalbi. Bunun güvenliğinde bile sorun oluyorsa o arıtmadada ya bir sorun vardır. Yada olacaktır. Kaç ayda bir denetleniyor. Kaç saate bir kontrol ediliyor ? Lütfen biraz bilinçli ol etrafı gör düşün nedenini incele ve öyle yorum yap. Çünkü burası Türkiye. Onları şimdi yaşayamıyor olabiliriz ama yaşayacağız diyede birşey yok. Bende olsam marmara suyu kullanırdım ama güvensiz. Bir noktadan sonra kontrolü sağlayamama riskin var.

Sayfayı Paylaş