1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dana yüreğine katılabilecek vitaminli ilaç tavsiyesi verebilirmisiniz.

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde Teknocard tarafından 12 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Teknocard

  Teknocard

  Mesajlar:
  5
  İsim:
  Teknocard
  Dana yüreğine katılabilecek vitamin tavsiyesi verebilirmisiniz discus balıkları için zararı dokunmayacak.
   
 2. gokhantiknaz

  gokhantiknaz

  Mesajlar:
  843
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gkohan tiknazoglu
  Bir arkadaşım geçen gün göndermişti. Alıntıdır.


  CÜNEYT'İN MUTFAĞINDAN : DANA YÜREĞİ KARIŞIMI :
  Bana en çok sorulan sorulardan birisi Dana Yüreğini nasıl hazırladığım olmuştur. Kendi kullandığım formülü sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada lütfen "Sıcak kanlı hayvan eti discusun doğal gıdası değildir" veya "Dana yüreği parazite yol açar" gibi tartışmalara girmeyelim. Bu konuları daha sonra detaylı irdeleyeceğim.

  Malzemeler:
  1000 gr Temizlenmiş, yağları, zarları ve sinirleri alınmış dana yüreği
  200 gr Tuzlu su balığı eti veya taze karides veya midye içi
  200 gr Dana karaciğeri
  200 gr Ispanak veya Brokoli
  200 gr Havuç
  1 Adet Kırmızı etli biber veya 1 kaşık toz kırmızı biber
  1 Adet Muz
  5 Diş Sarımsak
  2 Çorba kaşığı Multi-Vitamin Şurubu (Çocuklar için olandan)
  3 Jel Tablet E Vitamini
  1 Tablet Lesitin (1000 mg)
  1 Çay kaşığı Spirulina tozu

  Bu karışıma daha farklı malzemeler de katabilir veya bir kısım malzemeleri katmaya dabilirsiniz. Buradaki forlmülasyon benim kendi deneyimlerim sonucudur ve sadece tavsiye niteliğindedir.

  Kesinlikle tatlı su balığı eti kullanmayın. Tatlı su balığından bir takım parazit ve hastalıklar bulaşabilir. Donmuş bile alsanız deniz balığı eti kullanmaya dikkat edin. Deniz somonu Omega 3 yağ asitlerinin yüksekliği bakımından en iyi seçimdir. Karides kullanırsanız tercihen donmuş değil taze karides kullanın. Taze olanının yemi bağlayıcı etkisi vardır. Ben yürek hazırlarken balık etini, karidesi ve midyyeyi dönüşümlü olarak kullanıyorum. Bir sefer balık, bir sefer karides gibi.

  Sarımsak antibiyotik etkisi ve bağışıklık sistemine verdiği destek ile önemli bir takviyedir. ! kiloya 5 dişten fazla koyarsanız yemin tadını acılaştırır ve balıklar yemeyebilir.

  Karaciğer çok iyi bir mineral kaynağıdır. Ortalığı kan gölüne çevirmemek için karaciğeri hafifçe haşlayarak kullanın.

  Ispanak, Brokoli ve Havuç hem vitamin takviyesi açısından hem de yüksek lif içerikleri ile balığın sindirim sistemini daha iyi çalıştırmaları açısından önemlidir. Hafif haşlayarak karışıma ilave edin.

  Muz hem içerdiği mineraller açısından hem de yemi bir arada tutma özelliği nedeniyle kullanılır.

  Çocuklar için olan multi-vitamin şurubu en ucuz ve karışıma katması en kolay vitamin türüdür.

  E-vitamini diğer faydalarının yanı sıra üretimi tetikleyici etkiye sahiptir.

  Lesitin hem yemi bağlayıcı hem de dokuları kuvvetlendirici, gelişmeyi tetikleyici etkiye sahiptir.

  İPUCU: Spirulina çok yüksek besin değerinin yanı sıra özellikle koyu renk pigmentleri (mavi, lacivert, siyah gibi) canlandırıcı etkiye sahiptir. Ancak, siyah pigment (peppering) riski taşıyan pigeon blood ve pigeon bazlı kırmızı balıklarda kullanılmaması daha iyi olur.

  Karışıma kırmızı renkleri canlandırmak için Astaxanthin veya Carophyl-pink katabilirsiniz. Bunun Asyadaki genel kullanım dozu 1 kg yüreğe 1 gram şeklindedir. Ancak renklendiriclerin fazlası karaciğere ve gözün retinasına zarar verir. Bu bakımdan Asya'da renklendirici katılmış yemleri 3-4 gün verirler sonra ara verip 3-4 gün katkısı olmayan yem verirler. Eğer sonucu yeterli bulmazlarsa 3-4 gün daha ikinci doz olarak renklendiricili yem kullanırlar. Bundan sonra bir ay süreyle renklendirici vermezler.

  Yeme katacağınız kırmızı biber, havuç, karides ve spirulina zaten rebkleri canlandırıcı özelliğe sahiptir. Çok gerekli olduğuna inanmıyorsanız renklendiric kullanmayınız.

  Beyaz ve sarı renkli balıklar için yine renklendirici içeren katkı maddeleri katmayınız veya az miktarda katınız. Yine bu balıkları yüksek oranda renklendirici içeren granül yemlerle de beslemeyiniz. Sonunda pembe veya turuncu balıklara sahip olabilirsiniz. :)

  Hazırladığınız karışımı kıyma kıvamında çekiniz ve mümkün olduğu kadar ince tabakalar halinde kilitli buzdolabı poşetlerinin içerisine yayarak dondurunuz. Tabakalar ince olursa elinizle istediğiniz miktarda kırıp balıklara verebilirsiniz. Yürek donmuş olarak da verilebilir ama ben oda sıcaklığında bir süre çözdürdükten sonra balıklara veriyorum.
   
 3. eyup nuri kırhan

  eyup nuri kırhan

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  eyup
  BEMİKS YADA BENEXOL KULLANABİLİRSİNİZ.
   

Sayfayı Paylaş