1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Değişik türlerden lepistes alıp kendi türümü çıkartmak istiyorum...

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 7 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhabalar, akvaryumcudan değişik tür lepistesler alıp çiftleştirerek kendi türümü üretmek istiyorum.
    Dikkat etmem gerekenler nelerdir, tür seçiminde olsun, diğer yönlerden olsun.
    Görüşlerinizi almak isterim.

Not: Şunu belirtmek isterim ki amacım ticaret değil. Hobi olarak yapıyorum ben akvaristliği. Ticari amaç gütmüyorum. "Üretmek" kelimesini kullandığım için yanlış anlaşılmasın.

murer bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Saf istemişsiniz ama yerli üretimlerdede siyah lepistes mevcut. Ve gerçekten ithal gelen green moscow lepistesleri vardı bir arkadaşımın. Yavrularından red tail ile gren moscow benzeri bir yavru çıktı. : ) O yüzden lepistes varyeteleri ( Umarım doğru yazmışımdır. :cekingen: ) sabitlenemiyor. O yüzden eğer lepistes hayranlığı varsa içerinizde ve başka bir türde yapamıyorsanız. Yabani lepistes alıp oradan kendi türünüzü çıkartmayı deneyebilirsiniz. Bu sadece benim nacizane görüşümdür umarım size karışmış gibi anlaşılmam.

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Daha önce hiç bu açıdan düşünmemiştim, yani kendi türümü çıkartmayı.
    Güzel fikir aslında... bu konuyu da bi taraftan araştıracağım, hangi türleri alsam düşünmem lazım :)

Teşekkür ederim :)

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Rica ederim bu konu hakkında çok etkili araştırmalar var ve başarılı olan arkadaşlarımızda çok fazla. İyi araştırma iyi sonuç getirecektir. Kolay gelsin... :)

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Asıl sorun istediğim türleri bulabilmemde. Yani alacağım üreteceğim türlere karar verdim diyelim, ama istediğim balıkları bulamıyorum bir türlü ki işin en zor kısmı da bu...

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yani illaki red tail ile üreteceğin değil ki lepistes balıklarının her türü güzeldir. Bir dişi ve bir erkek alırsın istediğin türlerden ilk birkaç ay koyarsın ayrı akvaryuma yada akvaryumu bölersin. Sonrasında bakarsın ki dişilerinde döl yok. ( Lepistes balıkları aldığı bir döl ile 3 defa doğum yapabilir. ) Hemen istediğin çifti koyarsın. İllaki çok zor bulunan türleri deneme. Her türden olsun saf olmasınada gerek yok ki. Git balıkçıya bir kırmızı kuyruk al bir farklı renk hatta birkaç çift daha alabilirsin erkekleri dişileri ayır iyi bir bakım yap besle. Sonra en iyi damızlıklarını çiftleştir. Yavruların renklensin o yavru ile başka dişiyi çiftleştir mesela. Zor ve yorucu bir iştir ama başarırsan karşılığını alırsın. 3 yıldır bu işle uğraşan kişiler tanıyorum.

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Haklısın... aklımı çeliyorsun :)
    Böyle tür arayacağıma, değişik türleri birleştiririm daha zevk verici olur...
    En iyisi yarın akvaryumcuları bi dolaşmak. İstediğim türlerden alayım bir kaç tane.
    Zten şu an bende yavru var 2 aylık. Onların büyümesini bekleyemem heralde ama, beklersem de onlardan seçerim dişiyi.
    Bir de 3 aylık yavrum var, boyu 3 cm civarında. Acaba o ne zaman doğum yapmaya başlayabilir?

Neyse olmazsa dediğin gibi bir kaç dişi alır ayrı akvaryumda bakarım 1 ay, baktım doğum yapan yok erkeklerin yanına koyarım.
    Valla iyi fikir, ilgi gerektirici, oyalayıcı, güzel :)

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    3 ay olduktan sonra cinsel ögeleri yerine geliyor ama iyi yavru almak istiyorsan sen bunları 4 aya kadar besle dayanıklı olsunlar. Fazla balıkçı gezme lepistesler hassastır hastalık geçebilir alabilecek konumdaysan tek balıkçı tercih et. Şimdilik bu kadar sana yardımcı olmaya çalışırız bizde.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Hakan kardeş sen buranın eski üyelerindensin burda kimsenin kimseyi yanlış anlamak için pusuda yatmadığını biliyorsundur artık. Tür üretmek o kadar basit birşey değil ne yazıkki.. Forumda Uğur Zan (kinglepistes) ve Serdar Kırıkkol'un(stablizer) gene internette bu işin ustalarının çok değerli yazıları mevcuttur.. O konuları bulup okumanı tavsiye ederim.Buraya yazmakla olacak bir iş değil.. Sağlam bir alt yapı , lepistesler hakkında teknik bilgi ve düzeyde olunması gerekiyor ki bişeyler yapılabilsin.Ama uzun seneler lazım bu iş için.. He ama ne olur, değişik lepistesleri çiftleştirir değişik türler elde edebilirsin ama kalıcı olması için olayı yemiş yutmuş olmak gerekiyor.. Şöyleside var.. Çeşit çeşit lepistes alıp onlardan yavru bile alamayan fakat herkesten çok daha iyi bilen kişilerdende Allah seni korusun diyorum kardeşim..

lepistes ve murer bunu beğendi.
  10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Volkan abi ben cidden üzüldüm bu yazını görünce. Bu akvaryum hobisi berelerden geldi bu hale nasıl geldi ne oldu ? Hep bir kişi dedi ki ben bu işi yapacağım. Hem bizim hobimizin temeli gözlem değil mi gözlemleyerek öğrenmeyecekmi. Buraya bir soru sorsalar yıllarca ben bu hobiyle ilgilendim diyen kişilerden farklı farklı cevaplar alırsın. Buda bu işin sadece yıllarca araştırmakla edinilmediğini gösterir. Kaç tane hobici ile kaç tane üstadla konuştum bana dedikleri tek şey şuydu: "Ben bir başkasının deneyimini ne yapayım o ırkı yetiştirmek istiyorsam genel özelliklerini öğrenirim. Gerisinide balıklarım bana fısıldar." bence bu söz bile anlatmaktadır herşeyi. Bazı şeyleri sınırlandırmamak ve gözlemlemeler sayesinde bilgiler sayesinde daha ileri taşımak gerekir. Tabi başkaların da deneyimlerini düşünmek lazım tabi balıklarınızın ne dediğini anlayamıyorsanız. Buda nasıl olur balıklarınız farklı hareketler gösterir burada paylaşılır ve sonuç bulunur. Ama geri kalan ince teknikleri bu işte kullanamazsın. Sabitlemek zor mu peki başlayalım o zaman.

Erkek balığımız ve dişi balığımızın özelllikleri kuyruk yapıları ve bu durumda oluşacaklar konusunda oranları bilmemiz gerekir.
    Erkek ve dişi balık çiftleşti yavrular çıktı ortam sıcaklığımız her zaman sabit. Yavrularımızın renklenmesini bekledik ve ranklendi en erken ne zaman erkek dişi anlaşılırsa hemen o zaman ayırın. Kolay yolu akvaryumun ortasından bölün. Erkek ve dişileri sıkı bir diyet uygulayın damızlık forma gelince hemen yavru edinmeyin. içlerinden renkleri desenleri çok güzel balıklar seçin. Ama öncesinde unutmayın kuyruk yapılarını değil ama renklerini oranlayın. 12 balıktan kaçının kuyruğu böyle kaçının şekli bu kaçınınki bu. Gibisinden yazın oran hangisinde fazlaysa türünüzün baskınlık dereceside buna yakındır. O şekil kuyruk yapısına sahip dişinizi ve erkeğinizi tekrar çiftleştirin. Tekrar kuyruk yapılarını ve oranlarını alın ilginç bir durumlar karşılaşacağınızı sanmam. Tabi renklerede bakın. Bir ürtim daha alın. ama bu sefer o üretimler sizde kalsın şimdi işin sırrı renk ayarlamakta eski balıklarınızın yada yeni balıkarınızdan yani daha önce hiç çiftleşmemiş balıklarınızı çiftleştirin yavru alın renklendirin ve onu sizin son posta kuyruk yapısına sahip balıkla çiftleştirmeye başlayın. Homolog kromozonlar ayrılma sırasında düzenli olarak bir alışveriş içerisindedir a dişiden geliyorsa b de erkekten gelir. Çekinik baskınlık düzeyine göre balıklarınıza yansıma olur. Akraba evliliğinin zararları çekinik genlerin bir araya gelme korkusudur. Balıklarınızında tek dişiye ait olduğunu düşünürsek bu yolu dahada geliştirebilirsiniz. Ama tek önemli şey başkasına değil sadece kendi doğrularınızı oluşturmanız. Emin olun ki bu işe o kadar emek verenlerde bir zamanlar sizin gibiydi. Bir işin uvundan başlarsanız onu tamamlama yolunda adımlarınız hızlanacaktır sizi sonuna kadar destekliyorum.

11. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Volkan abi haklısın ama, yinede belirteyim dedim, akılda soru işareti kalmasın :)
    Şimdi hem sizin bilgileriniz ve fikirleriniz, hem de kendi gözlemlerimle bu işe başlayıp geliştireceğim tabi.
    Ama mesela aklımda şu an bir soru var.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos...7972202590_173536562590_3676447_1263036_n.jpg

Bu resimdeki en üstteki erkek ve en alttaki dişiden var elimde şu an.
    Erkeğin sırt yüzgeci tam böyle değil, daha ince şekilde, ama renk aynı, kuyruk yapısı da aynı. (resmini çekerdim ama pek belli olmaz). Şimdi ben erkeğimin cinsini tam bilmediğim için ona A balığı diyeceğim. Yeni alacağım balığa da B balığı diyeceğim.

Şimdi elimdeki balıklardan elde edeceğim dişi yavrularla, yeni alacağım erkeği çiftleştirdiğimde, A balığı türü ile B balığı türünün karışımı olmuş olacak bu değil mi?
    Eğer öyle olacaksa, benim istediğim türleri çiftleştirip istediğim türdeki renkteki balığı elde etmem çok zor olacak.
    Çünkü benim elideki balıkların da soyunda bozulma olmuş olacak bi nevi...

Bu durumda,
    benim istediğimi alabilmem için çiftleştireceğim erkeğin de dişinin de safkan olması gerekili.

Doğru muyum?

Çok karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir.

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Doğuş kardeş dediklerimden üzülcek bir pay çıkarmana gerek yok.Eğer dediklerim üzücü geldiyse dost acı söyler olayına girer söylediklerim. :) Olmayacak birşey değil tabii ama yukarda yazıldığı kadarda basit değil yani.. Yıllardır bu balık yeryüzünde ve bu balıktan yeni türler üretenler yıllarca sistematik olarak çalışıpta bunları başardılar.. Birde bu balığın standartları var.. Öyle koyun seçer gibi ensesinden tutarcasına renklerine kuyruğuna bakıp hadi bakalım bismillah deyip başlamıyosun olaya.. Balığa bakıp bu balık şu şu şu balıkların çiftleşmesinden meydana gelmiştir diyebilecek türde olayı psikopata bağlamış bu işte duayen insanlar var.. Bu balıklar için bir sürü akvaryum lazım.. Onlarca erkek dişiyi ayırmak sınıflandırmak yedeklemek lazım.. Ne malum hedef balığın kaybedilemeyeceği ? öyle değil mi ? Üretim ve geliştirme konusunda benimde bilgim pirinç tanesi kadar.. Söylediklerimden dolayı şevkiniz kırılmasın ama bu olay balıkla fiskos yapmakla olmuyor.. Olay planlı programlı yapılması gereken ciddi bir iş.. Ortaya çıkan balığın şekli seni tatmin edebilir ama bir standarda oturup oturmadığına karar verilmesi için ona işin ehli insanların bakması lazım. Söylediklerimden kırılma gücenme olmasın samimiyetinize istinaden abiniz olarak dobra dobra yazdım.. Daha teknik olanını bu işin ustaları yazarlar.

Saygılar

murer bunu beğendi.
  13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hakan sen sabret bu konu ile ilgili araştırmalarım sürüyor yeni bir yazı yazmayı düşünüyorum bakalım sende araştırmaya başla Hakan bunu bilimselleştirelim. : )

Sayfayı Paylaş