1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Değişim Akvaryum Tarafında

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Özkan41 tarafından 7 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan
    Ben biraz akvaryumda tarafında değişim yapmak istiyorum. Sarı prenseslere eziyet cektirmemek için onları satıp lepistes neon vb balıkların karmasını yapmayı planlıyorum ama bitkili yapmam gerek olduğunu söylediler. Ben bitki konusunda kendime pek guvenemiyorum sarı prenses ve icemanleri satabilcegim veya bitki kumu bitki vb malzemeniz değiştircek bı yer var midir acaba İzmit'te? Ayrıca da bitki için ne gerekli ışık olarak resun RB-25w modeli var yeterli olur mu? Kum ve bitki önerilerinizi bekliyorum .

Çok soru cevaplayanlara çok teşekkürler, akvaryum 160 Lt derinlik 50-45 arası.

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Değişim Akvaryum Tarafında

Sevgili Özkan kardeşim.Sormuş olduğun sorulara cevap verebilecek bilgi ve tecrübe bende maalesef yok.Ancak bildiğim ve gördüğüm kadarıyla bitkili akvaryum biraz zor ve tecrübe gerektiren bir kurulumdur.Bitkilerin ışıklandırma süresi,ekilme biçimi,budaması,oksijeni,bakımı felan derken bayağı bir bilgi gerektiriyor.Bunun altından kalkıp kalkamayacağını en iyi sen bilirsin.Şayet bu tecrübeye sahip değilsen biraz bekle veya kuruluma en kolay bakım gerektiren bitkilerden başla bence.Sonra istediğin sonucu alamadığında hobiden de soğmaya başlar,şimdi aldığın zevk resmen eziyete dönüşür.

3. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Özkan,sanıyorum Tropikal türleri (lepistes,moly,kılıç vs) beslemek istiyorsun.Üst düzey bitki akvaryumu kurmana gerek yok bunlar için ki o tip akvaryumların bakımı,malzemesi olsun seni şu anda uğraştırabilir.Ayrıca bu tip balıkları Eray bey'inde belirttiği gibi basit bitkilerle (saz,elodea,anubias vb) ve özel bitki kumlarına ihtiyaç olmadan besleyebirsin.

4. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

Cevap verdiğiniz için öncelikle tesekkurler.Aklımda sizin dediğiniz gibi gül,zeytin,saz gibi bitkilerle kurmayı planlıyorum şuan hale tereddütteyim izmitte balıklarımı alıcak biyer bulursam değişim yapçam...Şuan ki akvaryumun fotoğraflarını paylaşmaya çalışcam.

5. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

akvaryum 160 lt dir.İşte resimler:

6. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Akvaryumda Leptosoma görüyorum,bu Tanganyika türü ile prenseslerin diyetleri farklıdır,Leptosomalar etçil beslenir, bol artemialı bir diyet uygulamak yerinde olur fakat bu da prenseslere pek uygun olmayacaktır.Prenseslerin yerine bulabilirsen cüce cicklet dediğimiz (örn. Brevis) tabanda yaşayan,deniz kabuklarının içinde yavrulayan türler besleyebilirsin.

7. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

Leptasomaya baktım ama benim akvaryumnda göremedim fotoyla gösterebilirmisiniz..

8. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Lacivert gövdeli,sarı kuyruklu olanlar :)

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sanırım onlar Iceman de olabilir?Resim kalitesinden net anlaşılmıyor ama bana sanki öyle geldi???

10. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Olabilir,resimde tam seçilmiyor.

11. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

Hepsi icemandir, fotoğraf makinesi bulabilirsem yenileri ile tanıtım bölümde açıcam inşallah

Sayfayı Paylaş