1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Debi Düşürme Çalışması [Resimli]

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Frontoza tarafından 12 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir
    Debi olarak çok güçlü gelip akvaryumdaki kumu vs. darma dağın eden bir filtre motorunun debisini düşürüp daha az sirkülasyon yapmasını sağlamak için çözüm yolları arıyorduk...
    Elektrikçi olan babamın malzeme deposundan bulduğum tesisat kasası ile bu soruna şöyle bi çözüm buldum.
    Böyle sorunlar yaşayan arkadaşlar çok basit bi şekilde bunu deneyebilirler veya birlikte bunu burada geliştirebiliriz diye düşünüp paylaşmak istedim.
    Şemamız ve Resimler aşağıdaki gibi ;

Hava çıkışı istemezsek eğer, hava deliğine hortum yerine bir tıpa takabiliriz...

Hava hortumu takılıyken;
    Hava hortumu yerine tıpa varken;

Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 4 Temmuz 2015
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tebrikler super olmus. Ben cok begendim.

Sent from my U8800 using Tapatalk

3. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Cevap: Debi Düşürme Çalışması [Resimli]

Güzel çalışma ancak filtreniz eğer ileri üflemezse zemindeki pislikleri geri filtreye toplayamayacaktır ve düzgün temizlik yapamayacaktır.Hava girişini kısarak veya mumkunse ölçülerinize uygun bir filtre alırsanız daha güzel olacağı düşüncesindeyim.

4. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

İmkan olmadığı için elimdekini değerlendirmek zorundaydım :) Hava hortumu denicen ince hortumla haftada 2 sefer kolay bir yöntemle dip temizliği yapıyorum o pek sıkıntı olmuyor.Şimdiki hedefim bu filtrenin kafa motorunu kullanarak bir dış filtre yapma çalışması, bununla ilgili paylaşımlar ileride gelecek. Teşekkür ederim yorumlar için...

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Filtrenin çıkışına uzunca çok delikli bir boru taksan da olabilirdi aslında.

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Ben o akvaryuma ve beslediğin balıklara göre o kafa motorunun fazla bir su akımı oluşturmayacağını düşünüyorum, hatta yetersiz bile kalacağını düşünüyorum. Kafa motorunun üzerinde 1800 litre/saat ibaresi var ama çin motoru olduğu için 1500 ün üzeri bile değildir.

Akıntı önemli bir konu , akvaryumun içi mikser kabı gibi değilse hiç bir balık bundan zarar görmez merak etme, illa biraz direk akıntıdan kurtulmak, kumların uçuşmamasını istiyorsan çıkış borusuna hafif dirsekli ilaveler yapıp akıntıyı arka cama, çapraz akvaryum boyunca veya daha iyi oksijenlenme-yüzey değişimi sağlamak için hafif su yüzüne yönlendirsen daha iyi olur. Bu şekilde akıntıyı kesmek akvaryum için daha iyi değil.

7. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Taktım denedim 5 dk içinde 200 litrelik akvaryumun yarısından öte kısmında kum kalmıyor tamamen karşı tarafa atıyo kumu.Hepsi akvaryumun diğer kısmında toplanıyor.Anlatabildim umarım kafanızda bir canlansın bu görüntü nasıl bir sıkıntıyla karşılaştığımı anlarsınız :) dirsek vb. gibi tek çıkış ne kullanırsam kullanayım arka camada versem akıntıyı o akıntının tam alt kısmındaki kumu gene tamamen dağıtıyor.En basit yöntem bu bence. Daha sağlıklı bişe olması için bu kafa motoruyla bir tepe filtre yapmam lazım bu konuda fikirlerinizi alabilirim.Teşekkür ederim.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bir şey var Naso nansomu ismi aklıma gelmedi çıkışı iki çıkış yapıyor ve ayarlanıyor,geçen gün resmide vardı sitede.
    Bilenler yardım ederler...

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Resimdeki gibi delikli bir boruyla debi düşürmeyi denedin mi?Uzunluğu arzu ettiğin debiye ulaşıncaya artırabilirsin.veya delik sayısını artırabilirsin...aklıma geldi sadece

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 4 Temmuz 2015
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Böyle bir şeylerde olabilir...

Sayfayı Paylaş