1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dekor

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde MertBalim tarafından 26 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Arkadaşlar, akvaryuma strafondan dekor yapmayı düşünüyorum.
    Bana kullanılacak malzemeleri adlarıyla birlikte söylermsiniz?
    Fazla uzun sürermi dekor 1 günde yapılabilirmi?

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
  3. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Dekor

Serdar bey, ben o makaleyi uzun uzun inceledim. Fonu kesime şekillendirmeye başladım. ama o strafonu nasıl oval yapcam. onun için sanırm hava tabancası gerekli onu nerden temin edebilirim? ve boyanın dozu çimento dozu vb oralarda sıkıntı yaşıyorum. O kısımda canlı bağlantı ile yardımcı olacak birisi varmı?

4. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Oval yapmaktan neyi kastettiğinizi anlamadım ama sıcak hava tabancası yerine havya kullanabilirsiniz mesela.
    Konu DIY olunca,mevcut alet edevat ile yapabildiklerinizi yapacaksınız,yeni takımlar satın almak hazır almaktan daha pahalıya gelebilir.

5. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Dekor

Serdar abi teşekürler, bana yapımı bilip canlı bağlantı ile yardım etcek birisi gerekiyor bu iş için acemiyim şuan çünki. 0val derken kasteddiğim verdiğin linkteki şekillerden bahsediyordum.

6. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Bence orada anlatılanlar yeterli Mert,
    Ne yapacaksan tamamen sana ait olsun,ben bu tip bir uygulama hiç yapmadım ama gerekseydi fazla zorlanacağımı da sanmıyorum.
    Tabii ki bu el becerisi,tasarım vs.kişiden kişiye değişecektir ama hiç bir bir başkası ile aynı olmayacak ve yapana özgü olacaktır.
    Ben sana nasıl yardım ederim?
    Önce nasıl bir dekor istiyorsun ona karar ver,gerekiyorsa kağıda çiz,3D programlar kullanabiliyorsan pc de simulasyon yapabilirsin,sonra malzemelerin temini var,sonra da imalat.
    Konuda kullanılan boyadan bulurmusun bilmiyorum ama olmasa da olur bence,çimento diye geçen malzeme yerine derz dolgusu ismiyle satılan malzemeden kullanmanı önerebilirim.
    Şekil verme kısmında da elektrikli havya,maket bıçağı
    Kolay gelsin.Unutma inanmak başarmanın yarısıdır.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dekor

Mert tek başıona yapman çok zor. Çünkü strafordan dekor yapmak göründüğü kadar kolay değil. Sabır ve emek istiyor.

8. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Dekor

: )) inş yapıcam bende çok sevdim görüntüsü felanda çok hoş.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dekor

Başaracağına inanıyorum. Azim, sabır ve emek...

10. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Dekor

Strafordan bende birkaç fon yaptım kayaları fazla tutun derim balıklar çok seviyo :basardim:Evi kirletmesi de çabası aliye:gif

11. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Dekor

Semih abi, strafonu oyduktan sonraki aşamalar sırasıyla söylermisiniz?

12. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Dekor

Mert straforla oyma işemi bittikten sonra ortalığı topluyoruz :)Daha sonra havya(Lehim)makinasıyla straforu yandırıyoruz.Kayaları belirliğin hale getiriyoruz.Sonrası harçımız hazırlayıp tabi ilk katta renk vurmuyoruz.İkici katta renk vurmaya balıyoruz.Renk konusu sana klamış daha sonra üçüncü harçımızı sürdükten sonra arka fonu kurumaya bırakıyoruz ;)Fonun kuruma işi bittikten sonra duşta fonumuzu bir güzel ısılatıyoruz üzerinde bulunan fazla pisliklerin gitmesi için akvaryuma uygulamaya gelince straforun arkasını bir güzel silikonlayıp arka cama sabitliyoruz.Burda arka fonun arkasına kesinlikle su gitmemeli unutma.Daha sonra filitre ve hava taşını bağlayıp
    arka fonun suya salınım yapıp yapmadığını kontrol ettikten sonra akvaryuma kaya tuzu ekleyip 1 gün beliyoruz .Sonrasında arka fonu kullanabiliriz

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dekor

Mert boya su bazlı olacak unutma. Filli boya en çok kullanılan boya bu işte.

14. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Dekor

Katılıyorum temel abi.Filli boya en çok kullanılan boya ;)

15. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Dekor

Ufff... Maffoldu strafon yenisine başlıcam. :( hiç derz dolgusundan sonra bekleneceğini söylememiştiniz. ben üst üste yaptım suya sokuncada açılmaya başladı. Buradaki petshopa gittim sordum herşeyi anlattı yeniden yapmayı denicem. Herkeze yardımları için teşekür ederim

Sayfayı Paylaş