1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dekoratif Dıy Vortex Reaktör

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde OLODesign tarafından 9 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. OLODesign

  OLODesign

  Mesajlar:
  172
  İsim:
  Ömer
  Herkese iyi forumlar,
  Hobiye ilk başladığım zaman başka bir forumda Tunç bey'in daha evvel paylaşmış olduğu Dıy Super Vortex Reaktör'ü bende evimde kendi tankım için yaptım.Daha sonra aklıma bu reaktöre bir adet fonksiyon daha ekleyip, daha dekoratif bir görüntüsü olmasını isteyerek şimdi sizinle paylaşacağım projeyi yaptım.Gerçi buna proje denmez, başkasının yapmış olduğu proje üstünde geliştirme denedim.

  Kısaca kafamda ki anlatmak gerekirse, düşündüğüm reaktörün en üst kısmında bir aydınlatma ünitesi olacak, hemen altında damla sayacı ve onun altında da reaktörün kendisi.Tüm bölümleri iyi ve olduğunca göze batmayacak şekilde silikonladım.

  Öncelikle Projede kullandığım alet ve edevatları göstermek istiyorum.Tabi herkeste bu kadar çeşitli ekipman olmayabilir ancak mümkün olduğunca temiz yapabilmek için bu aletlere gereksinim duydum.

  [​IMG]

  Aşağıda da Rektör kısmında kullandığım malzemeler var.Bunlar çeşitli ebatlarda pleksi borular ve pleksi levhalar.Bir de sprey boya kapağı.

  [​IMG]

  Yapım aşamasını sözden çok resimle anlatabilmek için bol bol resim çektim.Umarım tüm evreler anlaşılabilir durumda dır.Kafa da soru işareti bırakırsam rahatça sorabilirsiniz.

  İlk aşama: En geniş olan pleksi boruyu 3 ayrı parçaya bölmek.

  [​IMG]
  [​IMG]

  İkinci Aşama: Aydınlatma kısmı, Bu aşamada aydınlatma elemanını yaparken pleksi de ledlerin oturacağı delikler açıyorum.Amacım Pleksinin kesitinden tüm ürün boyunca aydınlatma sağlayabilmek.Bu yüzden de Borumuzun et kalınlığını led'lerimizden 3-4 mm daha kalın olması gerekiyor.Eğer el ayarım iyidir derseniz bu kalınlığı 1-2 mm'e kadar çekebilirsiniz.Ayrıca Üniteye gelecek olan elektrik kablosunun da hoş gözükmesi için "+" "-" kablolarını birbirlerine dolayarak bir hava hortumunun içine soktum.Böylelikle cak'ın içine4 yerleştireceğim küçük bir mavi led ile hem üniteye elektrik geldiğini anlayabilecek, hem de boru boyunca bir ışık sağlıyarak hoş bir görüntü yakalayacaktım.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Üçüncü Aşama: Üçüncü aşama da damlalık yapımı var.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Dördüncü aşama: Bu aşamada tüm elemanları birbirine yapıştırıp, Vortex Reaktörüde yapıp ürünü bitiriyorum.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Beşinci Aşama: Bu aşama elektrik işlemlerinin hallettiğim aşamadır.Bu aşamada ürünü direk olarak adaptöre bağlayıp çalıştırabilirdim ama ben adaptörle ürün arasına bir elektornik kutusu koyarak, herhangi bir su kaçağı durumunda tankı güvende tutmak istedim. Kutunun içinde ki sigorta sistemi herhangi bir kısa devre olduğu anda patlayıp elektrik akımını kesecek.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Evet ürün bitti.Umarım konuyu resimle boğup anlama sıkıntısı yaratmamışımdır sizlere.Ürün prototip olduğundan geliştirilmesi gerekiyor.İlerki zamanlarda ürünü, tüm parçalarının takılıp sökülebileceği, ledlerinin rgb olarak yanabileceği bir şekilde geliştirmeyi planlıyorum.Sıkılıp üşenmeden konuyu takip ettiğiniz için teşekkür ederim.Aşağıda sizlerle ürünün çalış durudma ki videosunu paylaşıyorum.

  Saygılar...

  [video=dailymotion;xed3os]http://www.dailymotion.com/video/xed3os_dyy-vortex-reaktor_shortfilms[/video]
   
  TencoMelih, taakaa, rizaaslan ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Gerçekten güzel olmuş. Tebrikler.
   
 3. mertx07

  mertx07

  Mesajlar:
  32
  İsim:
  Mert Muslu
  Temiz ve başarılı bir çalışma.Tebrik ederim.
   
 4. OLODesign

  OLODesign

  Mesajlar:
  172
  İsim:
  Ömer
  İlginizden dolayı teşekkür ederim.Bakalım şuan kendi tankım için ledli bir armatür fikrim var.Gerekli zamanı ve nakiti ayırabilirsem onuda yapıp paylaşmayı planlıyorum.
   
 5. omer87

  omer87

  Mesajlar:
  49
  İsim:
  Ömer Faruk Yumuk
  Harika olmuş. Emeğinize sağlık.
   
 6. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Ömer bey çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Eliniz yatkın bu işlere. Tertemiz bi işçilik çıkmış ortaya. Takım taklavat ta tammış hani :D
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tek kelimeyle harika olmuş. Ellerinize sağlık Ömer Bey. Görünümü süper ve çalışmasıda harika videodan görüldüğü üzere. Yanlız alet edevata ben de bayıldım. İnsan bunlarla neler yapılır demeden geçemiyor.

  Çok faydalı bir çalışma olmuş bu güzel paylaşımından herkesin faydalanması için müsadenizle konuyu sabitliyorum Ömer Bey.

  Tekrar kutlarım sizi. :ay:
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 8. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.129
  İsim:
  can candaş
  Eline sağlık Ömer ;) Çok ta şık gözüküyor :ay:
   
 9. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Çok güzel olmuş tebrikler. super:gif Bu tarz sistemlerin güvenli olması taraftarıyım ben.Pet şişelere göre çok daha sağlam ve profesyonel bence.Takımlara hayran olmamak elde değil gözlerim şaşı oldu.
   
 10. OLODesign

  OLODesign

  Mesajlar:
  172
  İsim:
  Ömer
  Herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederim. Ozan bey bende güvenlik açısından size katılıyorum özellikle söz konusu canlılar olduğunda. Alet edevatlar konusunda da söylediklerinizden ötürü teşekkür ederim. Mesleğim gereği tasarladığım ürünlerin maket yada prototiplerini yapmak durumundayım, bundan ötürüde çeşitli aletlere ihtiyaç duyuyorum. Zamanla toplamış olduğum alet edevattır ve durulu söyleyebilirim ki resimdekiler buz dağının görünen kısmı :D Hatta ilerki dıy projelerimden biri akvaryumla ilgili değil ancak, dıy cnc tezgahı.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  CNC tezgağı bence dıyların kralı olur. Hobiyle alakası yok dediniz ama bence var. Dıy protein skimmer çalışmalarında bu tezgağı az aramadık. İnşallah düşünceniz geçekleşir ve faliyete geçer.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 12. OLODesign

  OLODesign

  Mesajlar:
  172
  İsim:
  Ömer
  Temel bey zaten internet üzerinde çeşitli dıy cnc tezgahı projeleri var.Yani ben bir şey keşfetmiş olmayacam.Benim yapacağım şey biraz daha farklı modifikasyon ve daha profesyonelce bir görünüm olur.Bu arada okul projelerimin maketlerini yada prototiplerini yaparken bende az ihtiyaç duymadım. :D.Tek sıkıntı sanırım aletin motorlarını yöneticek devrenin program çipini vede bilgisayara gereken yazılımı temin etmem.Ya bunları bulamayacam yada tuzlu olduğundan temin etmekte zorlanıcam :smiley33:
   
  TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 13. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Aramıza hoşgeldiniz bu arada Ömer bey.Hızlı ve güzel giriş olmuş. Ben incik boncukla uğraşırım dıy olarak genelde.super:gif super:gif
   
 14. OLODesign

  OLODesign

  Mesajlar:
  172
  İsim:
  Ömer
  İlginizden ve beğeninizden ötürü teşekkür ederim Ozan bey.Yalnız tam olarak DIY olarak incik boncukla uğraşmanız kısmını pek algılayamadım biraz açarmısınız? :)
   
 15. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Demek istediğim lakabım pratik Ozan ya o bakımdan pratik şeyler yapmaktan zevk alıyorum.Arada yok değil tabi kallavi işlerimiz.:D
   
 16. OLODesign

  OLODesign

  Mesajlar:
  172
  İsim:
  Ömer
  Anladım, aslına bakarsanız zaten öyle düşünmüştüm, bende acaba dedim hani mesleğimi incik boncuk, şimdi yanlış bir şey söylerim dalga geçer gibi olur adamın mesleği ile.Benim adım da Ömer.ezelden beridir böyle uğraşlara ilgi duymuşumdur zaten bir de üniversiteyi Endüstiri Ürünleri Tasarımcısı olarak bitirince iyice pekiştirdim.Dıy konuları gözden geçiremedim henüz, tahminimce de bugün geçiremem.Ama hepsini teker teker inceleyeceğim.

  Bu arada tekrardan memnun oldum.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 17. esperjenza

  esperjenza

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  selim ipekci
  iyi günler bu vortex hakkında bazı sorularım olacak.
  1 vortexi iç filitre motoruna bağladık peki akvaryuma oksijeni nasıl verecez. hava motorumu yoksa başka bir iç filitremi kullacaz.

  2. akvaryumdaki yararlı bakterilerin bir kısmı iç filitredeki süngerde yaşıyor ve bunların oksijene ihtiyaçları var. şimdi bu vortexden çıkan co2 iç filitre motorunca tekrar emiliyor çünkü hemen filitrenin yanında. peki bu co2 filitredeki bakteriler için zararlı değilmi.

  konu hakkında bir bilgim yok aydınlaıtırsanız sevinirim. forumları taradım konu hakkında bir bilgi bulamadım

  iyi günler
   

Sayfayı Paylaş