1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dendrobate ( Kurbağalar )

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Terraryumlarda beslenebilen ve oldukça çarpıcı renklere sahip dostaları tanımaya çalışalım. Cinsiyet ayrımı gençlerde oldukca zor yapılabiliyor. Ancak içlerinden biri veya tek olan kurbağanız şarkı söylemeye başlarsa bilinki erkektir hiç şüphesiz. Tabi üreme çağına gelmiş kurbağalardan bu hareketi beklemek gerek. Erişkin bireylerde dişi erkek farkını net ortaya koyan özellikler görülür.

Egemen bir erkek

Genel danranışlarına bakarsak üreme çağındaki erkek dişi çağırışına başladığında toprak koruması tavrına girebilir. İki yetişkin erkek fiziksel sınırları içinde birbirlerine tahammül gösterir. Diğer küçük toprak türleri gibi Phyllobates gruplar halinde, herhangi bir ihtilaf veya beslenme sorunu olmadan birkaç erkek ve birkaç dişi beslenebilir. Ancak yetişkin erkekler bölge tanımlar ve genel zaman içinde diğerleri görünmez çizginin diğer tarafında kalır.

Yetişkin dişi D. tinctorius

Aşağıda yetişkin bir dişi ile yetişkin bir erkeğin ayırt edilmesini sağlayan ayakları görebilirsiniz. Sol fotoğraf bir dişiye aittir. Dişinin parmakları hafif kalıplı ve şekilli, erkeğin parmakları ise düz ve kavisli kenarlara sahip.

Ranitomeya kopyacı "kırmızı"

Oophaga pumilio "Amiral"

Terraryumlarda evleride olmalı elbette. Bu barınaklardan birkaç tane koyabilirsiniz. Terraryumların çeşitli yerlerine, koymanız tavsiye edilir. Böylece onlara seçme şansı tanırsınız. Erkek genellikle kabinleri ziyaret ettikten sonra son seçim dişiye aittir. Yuvayı dişi kuş yapar tabiri kurbağalarda da geçerli anlaşılan.

Üreme:

Plastik yeterli boyda silindir bir kab uygun yere yerleştirilebilir. Beğenilerek yumurtalar bırakılır genelde. Daha sonra iribaşların büyümesini takip edebiliriz.

[​IMG][​IMG]

Artık akvaryumportalına doğru yol almaya hazır. burda:gif

Değişik bir canlıyı size tanıtmaya çalıştım. Renkleri oldukça güzel ve alışınca sanırım değişik bir hobi tarzı olacaktır.

www.akvaryumportali.com

Sevgiler...

lades bunu beğendi.
  2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Emeğinize sağlık Temel Hocam. Teraryumlar için çok uygun canlılar olmakla birlikte zehirli türlerinin olduğunu bildiğimiz için dikkat etmek gerekiyor.

DIY olarak hazırlanan yuvalar ve döllenmiş bir yumurtadan AkvaryumPortalı'na doğru çıkılan yola kadar geçen süreçteki değişimi gösteren fotoğraflar çok güzel. Tekrar teşekkürler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet Türker inanılmaz renklere sahipler, zaten doğada bu renkler benden uzak dur zehirliyim anlamına gelir. Tabi bazen bunlar gibi kandırmaca yapanlarıda yok değil. Ancak gerçek anlamda zehirli olanları var ve dediğin gibi uygun türler seçilmeli. burda:gif

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Emeğine sağlık Temel abi :) Gerçekten harika renklere sahipler bunlar siğil yapıyor mu acaba yapmıyorsa almak lazım :D :D

Saygılar... saygılar:gif

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Temel hocam peki herhangi bir kurbağanın zehirli mi yoksa zehirsiz mi olduğu anlaşılabilir mi ? Tamam gözle anlamak mümkün değil ama hani belki başka farklı bir kaç yöntem vardır diye soruyorum.

Yavuz bunlara dokununca sigil yaptıklarını ben de duymuştum. Ama ne kadar gerçek bilmiyorum. Araştırmak lazım.

Temel abi paylaşım güzel. Yine arşivlenecek bilgiler mevcut. Teşekkürler...

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Haklısın Hüseyin abi ama renkerli gerçekten çok güzel ve göz kamaştırıcı :)

Saygılar... saygılar:gif

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Küçüklüğümden beri duyarım kurbağaların siğir yaptığını. Tabi dokuduğunda yapar diye duymazdık ele işediğinde yapar diye duyardık. Artık ne derece doğru bilemem. Zehirli türlerini esnaf satmaz sanırım, zaten bu hayvanlar tarım bakanlığından onaylı satılıyor. Yok doğadan bulursam diye soruyorsan o da senin sorunun. :D

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Doğada nasıl bulucamki bizim ülke'den yoktur kesin :) haha:

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bu renkteki türlerin olabileceğini ben de zannetmiyorum Yavuz. Ama yeşil kurbağalardan bol bol var. :D

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Yeşil kurbağaları biliyorum ama onlar baya bi büyüyor elimin yarısı kadar oluyodur heralde :D

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Aman aman bizden ve tanklarımızdan uzak olsunlar , kime ve nereye yakın oluyorlarsa olsunlar... :D

12. KeVoK

KeVoK

Paylaşım için Teşekkür ederim. Kurbağalar bence o kadarda iğrenç değiller yani insan tiksiyor ilk görünce ama evde beslemem denilmez türden değil bence.
    Yeni akvaryumuma beyaz kurbağalar alımmi diye düsünmedim desem yalan olur. Beyaz kurbağa dedim cünkü ismini türkçe bilmiyorum. Resimde görülüyor zaten. Hep suda yaşıyorlar.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok sevimlileri var gerçekten. Hele bazı türlerin renkleri akıl alacak gibi değil. Göreceli bir konu dileyen besleyebilir. Timsah besleyen yok mu evinde sanki.

14. KeVoK

KeVoK

Doğru abi. Hatta bir sanatçımıydı neydi o evinde besleyen hatırlamıyomda tam konuyu yani vardı ama timsahı uzaktan seyretmeyi tercih edenlerdenim. Belki sadece kısacık elimi değdirebilirim yeterli :D

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Müsadenizle konuyu sabitliyorum. :)

Sayfayı Paylaş