1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deneyim Olumlu Sonuçlandı

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde MertBalim tarafından 12 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Kırmızı karınlı pirana ile Malavi cikletlerini bir akvaryumda yaşata bilirmiyim diye bir deney yapayım dedim. Deneyim olumlu sonuçlandı 10 gündür K.K.P ike M.C ler aynı akvaryumda yaşıyorlar hatta grup oluşturdular. Biraz K.K.P nin kuyruğunu yeselerde hepsi sağlıklı. :D:D:D Kırmızı Karınlı Pirana ile Malavi Cikletleri 2 Karşıt tür.

  Bu deney için gerekli olanlar.

  1. Saydam akvaryum ayıracı (cam tavsiye ederim)

  2. 1 adet akvaryum.

  Yapılışı

  1. Akvaryumu ortadan ayıraç ile ayıracağız.

  2. Pirana bir yana Cikletler bir yana koyucaz.

  3. 1 hafta bekliyeceğiz camdan dövüşlerini yapacaklar.

  4. 1 hafta sonra ayıracı alacağız.

  5. Hepsi kardeş kardeş dolanıyorlar.

  Sizede bu ilginç olayı izlemesi kalmış.
   
 2. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Mert kardeş bu tip konuları resimli yada videolu olmadığı sürece kabul edemeyiz.. Şimdi bunu gören başkalarıda maksat konu açmış olmak için japonla pirana besledim japon paramparça etti piranha'yı falan filan der o yüzden tv'deki reklam gibi olmasın.. yok artık biz sadece çikolatasını abarttıkta durmakta fayda var... Bizde bilmediğimiz zamanlarda ne balıklarla ne balıkları beraber yaşattık bir süre sonra birbirilerini yemeye başladılar.. O yüzden böyle konular açmamaya özen gösterirseniz memnun oluruz...
   
 3. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Sonuş halindeki videosunu çeksem olurmu beraber yüzdüğü anki videosunu çeksem?
   
 4. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Yani Mertçim balıkların habitatını davranışlarını değiştiremezsin ki.. Uğraşını anlıyorum hevesini kırmak gibi olmasın ama onları 10 gün camla ayırdın birbirlerine alıştılar artık şimdi bakıyorum falan gibi bişey kabul edilemez ki.. Dev müzelerde insanlar camın arkasından köpek balıklarına bakıyorlar ediyorlar ama giripte onlarla beraber yüzmüyorlar.. Yani demek istediğim bu işler bu kadar kolay değil.. 1 hafta yüzerler 2 hafta yüzerler ondan sonra dalarlar birbirlerine ondan sonra zaten yapılan bir yanlışı , şimdi birbirilerini yediklerini söyleyemem korkusuyla 2. yanlışa sürükler uyarmaz kimse kimseyi zincirleme yanlışlar birbirlerini takip eder.. Birbirleriyle uyumlu türler diye bir kavram boğuna çıkmadı yani ;) eğer öyle olsaydı ****** türler ve riske alınabilir türler diyede bir statü oluşturulurdu ve bunun yöntemleri paylaşılırdı.. Sende ki bu durum geçici bir durum Mertçim.. Yanlış yönlendirir insanları..
   
 5. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Sen,bir videoyu ekle bakalım...

  Pacu mu natteri mi? Anlamış oluruz ;)
   
 6. Kadr1maN

  Kadr1maN

  Mesajlar:
  112
  Geçen ay yapılan Heiko Bleher'in seminerine katıldım. Ve kendisinin bu tarz çalışmalarının fotoğraflarnı gördüm. 20-30cmlik pirhanaların yanında başka balıklar besliyordu(adlarını hatırlayamıyorum) Zaten aynı nehirde yaşadıklarını, pirhanalar 2-3 hafta aç bırakılmazlarsa başka balıklara birşey yapmıyacaklarını, videolarda görülen-pirhana tankına fare-balık vs. atılışı- o pirhanaların uzun süre aç bırakıldıklarını vs.vs.vs.

  Yemlemeyi aksatmadığın sürece sorun çıkacağını sanmıyorum.
   
 7. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Bende bir belgeselde karnı doyan piranhaların insanlara yada diğer canlılara saldırmadığını biliyorum.Hatta piranhalarla dolu nehire çocukların iskeleden atlayıp yüzdüklerini bile gösteriyordu.Ama karınları toksa tabii ki.. Peki acıktıklarında ne olacak ? Her türlü aksiliği düşünmek lazım.. Koca koca yılanları bile tarımar ettiklerini gördükten sonra isterseniz karnını doyurup bırakın doğası gereği açken ne yapması gerekiyor ise onu yapacaktır..
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mert, zaman zaman bir arada farklı türleri bakmayı başardık. Zaman içinde balıklar duruma alışıyorlar. Ben omurgasızlara dokuncağı, yiyeceği kesin gözüyle bakılan balıkları bazı omurgasızlarla baktım. Ama neresinden bakarsan bak, tam anlamıyla keyif verecek bir tarafı olmuyor. Başarı güzeldir elbette ancak, başarıyı daha farklı alanlarda mesela hobiye hobici arkadaşlara faydalı olacak alanlarda aramak sanki daha doğru gibi. Yoksa doğal olmadıktan sonra ve farklı türlerden bir tarafı zorladıktan sonra bu konudaki başarı birşey ifade etmeyecektir.

  Tamamen doğal şartları başarılı taklit etmiş bir akavaryum mu, yoksa piranha yanında lepistes beslemek mi hobiciye daha cazip gelir ? Konuya bu noktadan bakınca sanırım birşey ifade etmiyor. Kaldı ki, lepistesle yaşayabilecek otçul piranha türleri var diye biliyorum. Ama ne yaparsan yap yan yana yakışmıyorlar.
   
 9. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Benin bu deneyimin ilk haftası hepsi sağlam yemlemeyi günde 7 defa yapıyorum. Bütün balıklarım tok belki ondan birbirlerine zarar vermiyor olabilirler ama bilemiiyorum 6 gündür yan yana yaşıyorlar. Pirana PACU

  [​IMG]

  Bu fotograftakinin küçüğü
   
 10. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Sakın ama sakın (PİRANA ile MAVİ BOTİA) aynı akvaryuma koymayın.

  [​IMG]


  Pirananın gözlerini gözümün önünde oydu ve daha yemekle mesgul saat 13:33 13:36.
   
 11. Kadr1maN

  Kadr1maN

  Mesajlar:
  112
  Mert, bu tür "birlikte balık yaşatma" olaylarını deneyerek öğrenmek yerine, araştırarak öğrensen dikkat:
   
 12. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  senide öyle denemek lazım pirana havuzuna atmak lazım seni
   
 13. MR_EREN

  MR_EREN

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Eren Eroğlu
  Deneyim Olumlu Sonuçlandı

  Arkadaşlar, konu hakkındaki yorumlarınıZda bence yanlış yapıyorsunuz !

  Mert kardeşimiz, yaşayarak öğrenme kuramından yola çıkarak "Hangi Türlerin, hangi türlerle yaşayabileceğini" test etmeye ve deneyimlerini sizlerle paylaşmaya çabalıyor.


  Mert'in bunu uygulamasındaki nedenleri sanırım, hem yaşayarak öğrenme hem de akvaryum ve balıklara dair internetteki yüzlerce yalan neticesinde bilgiye güvensizliği.

  Balıkların ölümüne neden olması etik açıdan biraz kötü bir olay.
  Ancak yorum yazarken şu gerçeği gözden çıkarmayın :

  Hepimiz yani tüm akvaristler, gerek yanlış uygulamalarımız gerek yaşayarak öğrenme isteğimiz gerekse bazen boşvermelerimiz neticesinde yüzlerce balığın ölümüne neden olduk.

  Yorumlarınızı yaparken "Geçmişte o veya bu şekilde öldürdüğümüz balıklarımızı" unutmayalım !
   
 14. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Yanlış yaptığımızı zannetmiyorum Eren'cim Amerika'yı baştan keşfetmeye gerek yok.. Bu balıklar daha dün dünya yüzüne inmiş balıklar değil.. Bu zamana kadar birbiri ile uyumsuz balıkları kim ne kadar yaşatabilmiş ? Zaten yaşayan türler belli ve standartlaşmış bir şekilde kaynaklarda yerini almış ve aktarılıyor.. İnternette ki bilgilere güvenmiyor inanmıyorsa o kişinin kendi bileceği iş.. Balıklarıda öldürtürsün , gözlerinide oydurtursun , kuyruklarınıda parçalatırsın hastada edersin.. Olan ise canları bize emanet olan balıklara olur.. İnternet'teki 10.000lerce bu tip bilgiler içeren site var.. Çokta ciddi siteler var.. Orda ki bilgilere güvenilmeyecekse ne sitelere nede forumlara ihtiyaç var o zaman :) Hadi forumlarda boşboğazlık yapanlarıda geçtim sağlam bilgilerin verildiği sitelerden yararlanılabilir.O zaman herşeyden şüphe duymamız lazım.. Şu saatten sonra yeni yeni icatlar sadece vakit kaybıdır.. İstisnasi durumlar olabilir ama istisnalarda kaideyi bozmaz..
   
 15. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Mert nerden aklına geldi böyle bir deney çok merak ettim :D
   
 16. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Hüseyin abi, hiç bilmiyorum. Nette dolanırken bi bakıyorum en vahşi balık pirana evcil balıklardanda ciklet birleştiririm felan dedim koyuldum yola. Mavi botia olmasa iyi yaşıyordu ama, gitdi pirananın gözünü oydu yedi. Yoksa tamamen sağlıklı yaşıyordu.
   
 17. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Mavi botialar sakat balıklar.Makrakantayı tercih ederim.Mavi botia alacaktım.Yorumlar benim gözümü korkuttu.Göz oyma gibi tehlikeli hareketleri var.

  Bu arada bunun gibi deneyler yapılıyor.%100 yaşamaz diye anlatılan balıklar yaşıyor.
   
 18. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Abi arkadaş yaşatıyor daha. Bende mavi botia olmasa bendede yaşardı. Bendeki balıkların bazılarının anası babası balıklarla yaşıyor. Piranalar güzelde büyüyor. :D
   
 19. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Bu arada Mert senin balığın piranha değil.Pacudur,ve balık otçuldur.
  Piyasada otçul piranha olarak geçiyor.
   
 20. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Pacular zararsız deyilmi diyorsunuz yani.
   

Sayfayı Paylaş