1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denitrifikasyon Bakteri Kültürü

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Erdo15 tarafından 26 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Benim akvaryumda komik bir durum var bir tane adını bilmediğim sps Mercan sanıyorsam akvaryumdaki kh somuruyor ama asıl komik olan bu sps nin benim akvaryumda hayatta kalması

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O akvaryumu ben adam edemem gibi geliyor. Ne kadar kuçuk hacim o kadar zor benim önerim günlük su degisimi o akvaryuma.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Erdo15 bunu beğendi.
  3. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Akvaryumda sps var iken kaç günde bir karbonat gitmemi tavsiye edersiniz?

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tüketime göre. Ölçmek lazım.

Erdo15 bunu beğendi.
  5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    bende uzun süredir votka jebao dozaj pompasi ile giriliyor 4 lü pompanın 2 si c balance 1 i votka 1 tanesinide kalk reaktörüne ayırdım.
    kalk hala başlayamadım ama planım kalkdan faydalanmak . sadece kalk tehlikeli geliyor bana ama senin fikrindeiyi gece gündüz ph farkını minimuma indirmek güzel olabilir yalnız ph tutturucam derken iyonik denge sapıtabilir ph ile kh ca arası doğrusal ilişki kurulup dozaj belirlenemiyor çünki.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi ben sodyum karbonatla giriyorum kH'ı su anda ve sirf ph degerine gore giriyorum. Ve az cok denk geliyor. Tabi denemek lazım kesinlikle

7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Demek istediğim kalkwasseri pha göre gireceksin mesela ph çok etkene bağlı bir parametre sadece kh ile alakası yokki. Sen basarsın ph a göre kalkwasseri ama kh ve ca ne olur bilemezsin iyonik denge tuturmak çok zor olur .
    Bunun yerine gece ph düşüşü aşağı yukarı belli ona bağlı miktarda ber gece aynı miktar kalk girip vündüzüde c balance gibi kolaycı bir ürünle devam edilebilir veya kalsiyum asetat :)
    Be durumda o deneme? No3 düşürmeye başlayabildimi?

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi her taraf diatom oldu. Daha yeni yeni toparliyorum. Henuz kalkmadi diatom tam olarak kalktiktan sonra tekrar deneyecegim. Ama ben bu dönemde kh da bir oynama görmedim 6,7'e düştü günlük 10 ml dozlamama ragmen kh hiç artmadi. Ca birikmeye baslamisti. Yani tam olarak deneyemedik abi. Diatom kalkarsa insallah tekrar deneyecegim. Camlarda her gun yesil yosunlar oluyor. Kalkmasi yakindir gibi geliyor abi.

Erdo15 bunu beğendi.
  9. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Akvarmumda amonyak ve nitrit sıfırlansa akvaryum berraklaşırmı?

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Bu fotoğrafı az önce çektim. Bakteriyel döngünün oturması suyun berraklasmasina yardimci olabilir ama tam nedeni o mudur bilemem.

Erdo15 bunu beğendi.
  11. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Çok iyi ben akvaryuma günlük 2ml sera nitriven ekliyorum bunu bir süre yapmayı düşünüyorum suyun berrak kalmasını sağlıyor zaten benim akvaryumun suyu tam oturmadı.Her neyse artık formda sessizce gezmeye alışıyorum hayalet gibi olmak çok iyi olmasada bunu sevdim ;)

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Senin akvaryumun ihtiyacı olan şey su değişimi bence. Yinede sen bilirsin akvaryum senin yeter ki keyfini çıkar.

Erdo15 bunu beğendi.
  13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bende bindönem denedim ama nedense ca arttı bendede kh yükselmedi aynı sorun XXL kullandığımdada oluyor nitrat ve fosfatı okunabilir değerlere getirmekle alakalı olmasına yordum sorunu ve biraktim kullanımı randy nin yazdiği gibi olmadı bende malesef

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende nitratta okunabiliyor abi. Ona rağmen kH'ı 6,7 de sabitledi. KH dusunce phda etkileniyor aslında canlıları üzerinde stres faktörünüde arttırabilir. Ama hala bir sonuc alamadigim için sinirliyim bu konuda tam olarak diatomu atlatabilsem rahatlayacağım. Rahat rahat deneyeceğim ama malesef kayalarda hala bir birikim mevcut nedensiz bir sekilde slikati sifirlayamadim. En son çare bir reaktör yapip rowa phos baglamak.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim akvaryumu çok hızlı kurup malum çok hızlı da mercan girişi yaptım. Diatom dönemi belki sabah başlayıp akşam bitti fark edemedim ama camların ince yeşil tabaka alg kaplaması inanılmaz boyutta. Yani camları sil geri yeşil olması en fazla yarım saat sürüyor.

Sorun mu bu? Kesinlikle hayır bence. Biliyorum ki her geçen gün azalıp bitecek, bunu geçmişte belki onlarca kere yaşadım. Kum olmaması Kayanın 8-9 kg ile sınırlı olması yani biyolojik denge adına hiçbir beklenti olmaması bunun baş nedenlerinden biri. Kısaca şundan emin olman gerek, her ne işlem yapıyorsan bunlar az veya çok biyolojik faaliyet açısından denge kurulumunu uzatıyor ama sen uygulama metodunu oturtup stabil bıraktığında bir sonu mutlaka var. Önümüzdeki maçlara bakalım.

LostRua bunu beğendi.
  16. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben ordaki okunabilirlikd eğerini bir türlü kavrayamadım zaten nedir o değerki 2 reaksiyondan nitrojenli olana yönelicek belli değil tamamen tombala gibi

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi artık o bilince eriştim sorunun azalarak yok olacağını. Azalması nedeni ile artık camlardaki yeşil yosunu tek bir cama bırakıp( arka cam ) orayı temizlemeyerek sorunun orada devam etmesini sudaki bir madde kullanılacaksa onun arka cam sayesinde kullanılıp tüketimi kolaylaştırmayı hesap edebiliyorum. Ama yaşadığım en büyük handikap su tamamlamada. Şebekeye bağlı olduğu için ro çalışır çalışmaz 3-4 tds su akvaryuma gidiyor. Ve bunu sık sıkta yapıyor. Ki ayrı bir kapta olsa onda da tds yükselecek biliyorum. Ama nedense çözüme ulaşamadığım için bu beni öfkelendiriyor. Sabredip kalkması en önemli arzum. Henüz sistemde coralin alg yapısının oluşmamış olmasıda beni bir konuda şüphe duymama neden oluyor. Sistem neden henüz oturmadı? Coralin alg eser element mi arıyor. Işık mı yetersiz.

Mesela ps toplama kabını çok iyi inceliyorum. Sistemdeki tortuyuda uzaklaştırıyor ayrıca ps yeşil topluyor ve toplananlar biriktikçe tabana çöken bir alg tabakası var yeşil. Kh ca eklemesini günlük yaparken şimdi neredeyse haftalığa çıkardım. Önceligim pH oluyor pH 8,1e düşünce testleri yapıp eklemem gereken kh ve ca değerini ilave edince pH 8,3 e çıkıyor. Sonra 8,2 de sabit kalmaya devam ettiğin sürece ilave ediyorum. Şu anda yaşadığım imkansızlık dolayısı ilede sisteme tüketimi arttıracak veya organik yükü fazlalaştıravak yüklemede yapamamaktayım. Bu dönemi rölantide tutmak istiyorum. Şubat ayı civarına kadar sistemi ulaşabilecek en yüksek canlı yüküne ulaştırıp düzenli dozaja geçmek en doğrusu gibi. Bu noktada sistemin ihtiyaçları düşük seyrettiginde etkileri konusunda da çok belirsizlik oluyor.

Erdo15 bunu beğendi.
  18. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    PS koyu yeşil kahverengi topluyorsa olmuş senin akvaryum .

YIKIKTEMO ve LostRua bunu beğendi.
  19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bir dahaki toplamasını fotoğraflayayım abi. Kesin bir bilgiye erişiriz bubsayede. Dün boşalttım daha.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ps bende kesinlikle Onur'un dediği gibi yeşil topluyor, bu gayet de doğal çünkü suda yeşil alg popülasyonu çok fazla. Coraline alg bende noktasal olarak bir yandan başladı. Su eskimeden yani çok aşırı su değişimini normale çekmeden ve mevcut su iyice karışıp eskimeden coraline alg başlamaz, sonra bir anda hızlanır ve durdurmak imkansız olur.

Nitrat yani bu konu başlığında olan oksijensiz alan bakterileri konusuna gelince, bu genç adamın bu makaleyi bilimsel veya farklı bir makaleyi okuduğunu ve kafasından da yorumlayıp veya olduğu gibi çevirdigini hepimiz biliyoruz.

Binlerce içinde 100, 300, 500 kg kaya ve yine kilolarca kum olan tanklar biliyoruz. Nitrat sorunu bu tankların tamamında canlı yükü varsa yüksektir ve derttir.

Yani kaya gözenekleri, derinlikleri içindeki denitrifikasyon macerasının hiçbir işe yaramadığı ortadadır. Bu yüzdendir ki karbon kaynakları veya dsb ve yine yosun filtreleri hobi içinde arayıştır. Denitrifikasyon elbette bir miktar oluyordur ama tüketilen Nitrat devede kulaktan öte değildir. Doğal akvaryum icindeki kayalar ve kumlar bu amaca tam anlamı ile hizmet etseydi bırak zaten içinde var diyerek adını canlı kaya ve yine canlı kum taktığımız malzemelerin yetmesini dünya markası kültür ilavelerini bir kere yapmak yeterli olurdu. Bir süre ölçüm değişimi ve kesilmesi sonrası başa dönüş kaçınılmazdır. Bu yüzden önümüzdeki maçlar önemlidir.:)

Erdo15 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş