1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryum Kurulumu Hakkında Bilgi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde hakankamasoglu tarafından 14 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Nitrat 50 ye düşmüş fakat yinede çok yüksek :( dediğiniz gibi içme suyu ile bir miktar ilave yaptım, tuzluluk oranını bildiririm. Nitrat düşene kadar su değişimine devam etmeli miyim? Birde bakteri kültürü eklemeye devam edeyim mi? Teşekkürler,

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Su değişimine devam etmekten başka çare yok,tekrar %50 gibi değiştir abi ancak düşer,ilk önce nitratı düşür sonra bakteri kültürünü ve düşük olan Kh yı yükselt ve tuzu 1023 lere getir derim...

3. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Herkese Merhaba,

Son su değişimlerinden sonra ki su değerlerim aşağıdaki gibidir. Sistem 13 gündür dönmektedir. Bakteri kültürü olarak therap a kullanmaya başladım.Sizce iki sonra iki adet percula koyabilirmiyim,teşekkürler.

NH3 Amonyak : 0,2 mg/lt
    NO2 Nitrit : 0,1 mg/lt
    NO3 Nitrat : 5 mg/lt
    KH : 8

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ölçümlerin doğru ise balık eklemek riskli. Amonyak ve Nitrit ölçmüşsün, bu sakıncalı. Bakteri kültürü eklemek iyi güzel ancak bakterileri beslemek gerek biraz. Akvaryuma balık varmış gibi biraz yemleme yapmak iyi olur. Sonra biyolojik döngü için biraz daha sabırlı olmak lâzım. Aslında beklenen süre normal ama ölçümler doğru ise beklemek lâzım.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Diatom oluştumu ? diatom başlayıp bitmeden canlı girmen doğru olmaz bakteri kültürü girmene gerek yok günlük 1-2 tane yem tanesi atsan daha doğru olur bence. Suyunda hala amonyak var canlı girmek doğru olmaz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Biraz daha beklemek lazım, sabırlı olursanız meyvelerini alacaksınız.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Bakteri kültürünü aldığım kayalar için kullanmamı söylemişti akvaryumcu, o yüzden kullanıyordum. şuanlık kesmeli miyim ayrıca fazla amonyak için ne yapmalıyım. 5.JPG 6.JPG

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sadece beklemek gerek, biyolojik yapı kendi içinde amonyak miktarını da besin olarak kullanır. Kısaca yok etmeye çalışmak mantıksız bu aşamada.

Tekrarlıyorum, ölçümler ne derece doğru fikrim yok.

9. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Halil bakterisiz de olurdu anlaminda demis. Madem aldiniz kullanin bence. Fazla amonyak icin bir sey yapmayin. Bu donemde amonyagin faydasi bile var.:)
    Bekleyin sadece.
    M

10. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Üstadlar Merhaba,

** Öncelikle Test ölçülerim Tropic Marine göre ;

NH3 Amonyak : 0,1 mg/lt
    NO2 Nitrit : 0 mg/lt
    NO3 Nitrat : 1 mg/lt
    KH : 8-9

** Sump ölçülerim 50x40x35 ve tek parça halindedir. Buna şaşırtma/bölme yapmalımıyım? ne gibi faydası olur? ve nasıl yapabilirim?

** Fotoğraflarda görünen dalga motoru üzerindeki yosun oluşumu neden oluşur? nasıl engelleyebiliirm?

** Tank üzerinden tavandan asma armatürün suya olan uzaklığı ortalama kaç cm olması gerekiyor? (4x24 watt T5)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, saygılar.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle sumpa bir bölme şart çünkü ps su eksilme ve çoğalmalarda ayar tutmaz sabit su ayarı şart.
    Benim armatür 25 cm civarı...:)

12. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    teşekkürler dostum, bu bölmeyi nasıl yapıcaz ? silikon ile cama yapıştrma şeklinde mi yapılacak, suyun geçişi tabandanmı yandanmı, bir türlü tam bilgiye ulaşamadım, ya da ben bulamadım :)

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hakan kardeşim su seviyesini sabit tutmanın 2 yolu var biri bölme yapmak diğeri otomatik su tamamlama kullanmak. Benim sump ta seninkisi gibi tek parça ama su tamamlama sayesinde otomatik olarak sabit kalıyor.

Birde o Ps yi temizle istersen ne kadar temiz olursa o kadar daha verimli çalışır.

Gelelim yosun sorununa Kullandığın su ve aydınlatma nedir ?
    Fazla yemleme yapılıyor mu ? veya ne gibi yem kullanıyorsun ?
    En son su değişimini ne zaman yaptın ?
    Fosfat hiç ölçtün mü?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  15. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Haftada bir azalan yaklaşık 8-9 litre ile birlikte ek olarak 10 litre de su değişimi yapıyorum, kullanmış olduğum su saka damacana suyu.Biraz fazla yemleme yapıyor olabilirim, çünkü karides zeminden yem yiyor, aşağıya ulaşsın diye fazla atıyor olabilirim. :) Açıkçası da fosfat hiç ölçmedim, bir test edineyim olmadı.Fakat bu bölme hakkında bir link var ise nasıl yapıldığına dair gönderebilirseniz sevinirim :portaliseviyoruz:

16. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Alparslan kardeşim süpersin, tam da yazımın üzerine geldi. :) Yalnız bu işlemi akvaryum için olan silikonlar var, onunla mı yapıştırmak gerekiyor?Yoksa cam kestirip dik olarak koysak kendiliğinden dururmu ?

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gönderdiğim resim de ortadaki kalın kırmızı çizdiğim cam bölme abi...:)

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok abi kendiliğinden durmaz nede olsa su eksildi mi basınç camı kafa motoruna yatır,nalburlarda var akvaryum silikonu dersen verirler üstünde akvaryum resmi var normal silikon sakın alma ve yapıştırırken özen gösterme sırf yukarıdan yapıştır yeter az su sızdırsa da önemi yok...:)

19. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Anladım kardeşim çok teşekkür ederim, sana ve yardımcı olan herkese... Bir de sumpa gelen borunun vana olayını çözebilirsem süper olacak :)

Alparslan bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sump ta vana yok ki tek iniş var...:)

Sayfayı Paylaş