1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryum Sehpasının Malzemesi Ne Olmalıdır?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde harfuzmani tarafından 22 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Başlıktanda anlaşılacağı üzere sehpanın iskelet malzemesi ne olmalıdır?
    Sump tankın altına yapıldığından,nemden etkilenmemesi adına malzemenin ahşaptan yapılması herzaman nir avantaj...
    Peki sump aşağıda olmaz ise malzeme olarak demir profilmi seçmeliyiz,yoksa daha fazla esner,bunun depremide var yine ahşap olmalıdır mı deriz?

Tapatalk...

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Ben demir kullanıyorum ama bunun nedeni daha iyi olması değil kendim yapabilmem. Eğer imkan varsa 316 CrNi paslanmaz malzemeden yapılabilir mesela ben en son yaptığım demir profili 316 dan yapsaydım sadece malzemesi 250 milyona gelirdi işçiliğide 100-150 isterlerdi herhalde. Bu tür malzeme Argon kaynağı gerektirdiği için kaynak işleri oldukça tuzlu olmakta. Tabi bu anlattığım 120x80 bir taban alanı olan akvaryum için. Ayrıca 316 CrNi üzerine bırakın üstüne 300-400 koymayı 3 ton bile koyarsınız :) Bu konularda teknik personel değilim ama bir zamanlar sektörden dolayı paslanmaz malzemelerle çok haşır neşir olmuş bir insanım ordan biliyorum, konuyu ve fiyatları daha iyi bilenler mutlaka vardır.

Ama biliyorum ki bazı marangozlar yukardaki fiyattan daha fazlasını bile çıkarabilir :).

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi ahşap görünümlü demir yap. nasıl fikir ama :koptum:

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Halil doğan görünümlü şahin gibi mi:D

Özdemir Hocam demir çelik sektörünün içinde yer aldığım için fiyatlardan aşağı yukarı bilgim var.316 yerine 304 te kullanılabilir fiyat olarak uygun olsun diye.Ancak maliyeti ciddi oranda arttırır demir profile göre.Benim sump kısmı tankın altında olmayacağı için gerek varmı bu tarz malzemeler kullanmama.
    Kısacası ahşap ile demir profil arasında kaldım.İyi bir boya ile profilinde paslanmasının önüne geçilebilir.

Benim derdim esneme oranları;
    Esneme yönünden ağacın esneme payının daha fazla olduğu aşikar.Ancak bağlantı noktalarının sağlamlığına göre de demir profil her zaman önde.
    Siz ne dersiniz?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sigma nasıl olur ?

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    O da ne ola ki??

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Doğrusun 50-60 lira nere 250 lira nere ciddi farklar var birde için içine kaynağı girdimi daha kötü.

Paslanma genellikle sumpın etrafındaki demirlerde oluyor. Sump yoksa demirden yap gitsin sağlam astar, ve boya mis gibi seni idare eder boşu boşuna ahşap işine girme.Astar çok önemli ama!

8. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Metalurji Müh olarak sana tavsiyem bu tür işlerde maliyet önemli değil ise direk Paslanmaz çelikten yapmandır. Ancak unutulmaması gereken şey Paslanmaz çeliğin normal çliğe göre en az 4 katı para farkının olmasıdır. Örn: 40x40x2.5 mm profilin 6 mt 25 tl civarıyken aynısının Paslanmaz olanı yaklaşık 100 küsür lira.
    Normal St37 den yaparsan yine aynı profil et kalınlığı ile yaklaşık bir 300 kg mı çok rahat taşır. Üzerine atacağın antipas ve 1 kat fırın boya ile bu paslanmayı en az 2 yıl önlemiş olursun.
    Benden sana tavsiye St37 normal profilden yapman ve sump için de fleksiglas bir çerçeve yaptırmandır. Fleksiglas oldukça uygundur. Nemi falan içinde tutar ve cam görünüşü ile de içerisini rahatlıkla görebilirsin. Kilosu 8 tl olup 1 mt x 2 mt 2 mm fleksi yaklaşık sana 20 tl mal olur ki bu plaka ile de sanırsam sumpunu yapabilirsin. Üstelik işçiliği de kolaydır ( Delik delme hariç)
    Ahşap zamanla dağılacaktır bunu sakın unutma ;)

Okurt bunu beğendi.
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sigma profil dediğim aliminyum dan ortada kanalları olan bağlantı elemanları olan profil.

Montimahir ve Okurt bunu beğendi.
  10. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Bu sigma profiller normal profillere göre bayagı pahalı. Sebebi ise ekstrüzyon ile olan çekimden dolayı. Ancak mukavamet olarak halilkocan ın dediği gibi sağlam olur ;)

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Doğrudur bu profilleri diklemesine,yanlamasına yamultmak dahi çok zor.Çok sağlam malzemeler.
    Ancak onları bir arada tutan küçük vidalara hiç güvenemiyorum ben sanki bu iş için uygun değiller gibi..

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Net fikir oluşması açısından ölçüler şu şekilde

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Gibi bir şey istiyorum...

15. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Altına sump olmayacak demiştin ? nereye olacak peki?

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yanda küçük bir bir oda var kullanılmayan(kombi odası)
    Tesisatı oraya kuracaz,böylelikle ses derdim olmayacak:)

17. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Şu yaşımıza geldik daha yeni kendi odam oldu, milletin kombisinin bile odası var :p

kupeli, Erdem., yekim ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kombinin bile şanslısı var demek ki...temo25

harfuzmani bunu beğendi.
  19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Alemsiniz yavvvv

Tapatalk...

Alparslan bunu beğendi.
  20. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    fazla masraf etmeden demircide yaptırdığın yada kendin yaptığın konstrüksüyonu sanayide galveniz kaplatarak uzun yıllar bişey olmadan kullana bilirsin.alüminyumda oksitlenmeye engel olman zor.galvaniz yaptırmayıp sağlam iki kat astar atıp üstüne iyi boya atıpta kullanabilirsin.ahşap diye yaptırdığımız dolap ise mdf yada sunta olacağından daha riskli olacaktır bence.

Sayfayı Paylaş