1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Çivi Fosfat Tutucu Alternatifi Çivi Kullanımı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu çivi uygulaması ve kullanımı hakkında konumuz. Bildiğiniz gibi birçok akvaryum ya zaman içinde veya yeni kurulum ardından cyanobacteria mücadelesi yapmak zorunda kalır veya kalabilir. Bu açıdan deniz akvaryumu çivi gibi alternatifler üzerine araştırma ve gözlemler yapma ihtiyacı doğuyor. Akvaryumun doğru kurulmasıyla sorunsuz olması gerektiği üzerine yoğunlaşmalıdır ama bazen yapılan hatalar, bilmeden eklenen katkılar, vitaminler, yemler, yanlış su bu sorunu getirir. Fosfat kaynaklı olan bu sorunu silikat yükselmesi, düşük akıntı, fazla sıcak su, düşük oksijen, Fosfat değeriyle orantısız Nitrat değeri tetikler. Bu yöntemi rahatlıkla bu sorunu yaşayan arkadaşlara bertaraf etme mücadelelerinde büyük destekçi olarak uygulamayı öneririm. İlginç bir nokta eklemek gerekirse; Oluşan Cyanobacteria muhtemel ev yapımı gıdanın fazla kullanımından dolayı önlem olarak eklenmiş olan Fosfat tutucu kullanılmasına rağmen oluşmuştur. Çivilerin eklendiği an fosfat tutucu çıkarılmıştır.

Öncelikle bu olabilir mi diyerek bazı testler, sorunlu akvaryumlarda denemeler gerçekleştirdik ve bizzat son olarak kendim süreci takip etme imkanı buldum. Genel olarak cyano hakkında tartışmalar gerçekleştirilmiştir.

3 gün sonra çivilerdeki durum aşağıdaki gibidir.

Çivi sayısını hiç abartmadım, sadece 4 adet ekledim. Çivi sayısı ve kaç litreye kaç çivi gerekir hakkındaki sorularınızı konu devamında tartışacağız.

Çivilerin eklenmesinden 1 gün sonra;

Takip edeceğimiz Cyanobacteri oluşmuş bölge ise aşağıdadır. Bu fotoğraflar Çivilerin eklenmesinin 4. günündendir.

Deniz akvaryumu çivi kullanımı ve uygulaması testlerini takibe devam...

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Deniz akvaryumu çivi uygulaması fosfat tutucu etkileri ilginç konu. Benim gönülden inandığım ve bilimsel olarak ta desteklediğim bir konuydu. Tebrikler Temel abi. Orange shoulder'ın yan yan bakışlarına ve yerine bittim

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Fosfat Tutucu Alternatifi Çivi-Cyanobacteria Mücadelesinde Artık Yeni Destekç

Temel üstadımın tavsiyesiyle benimde cyano mücadelemde kullandığım ve başarılı olduğum bir yöntemdir.
    Buyurun bunlarda ispatı.

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Fosfat Tutucu Alternatifi Çivi-Cyanobacteria Mücadelesinde Artık Yeni Destekç

Peki çivileri cyano bitince hemen çıkarıyor muyuz dostlar?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben çivileri cyano bittikten sonra aldım. tabi bu cyano şiddetine ve fosfat oranına göre suda kalma süresi uzayabilir de kısalabilir de.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok sevdim bu uygulamayı Ozan açık yazmam gerekirse. Bilirsin dergiler, siteler çivi düşse öcü olur, kafa motoru mili demir olursa kuş çıkar yazılarıyla doludur ama kalıbı basarım en küçük bir zarar vermez...

Burada bizler elbette gerçek yazışılması gerekenler noktasında yazışacağız çünkü diğer bakış açısı sadece kişilerin kendi beyinlerinde ürettiği, gözlerin görmediği, ellerin tecrübe etmediği işlerdir. Bu çivi demir yükler; Demir de alg gelişimini tetikler. Bu yüzden mercanların doğru orantıdaki demir oranından yeşil rengi güzel vermesi olasıdır ama demir miktarı çok artarsa yosun yapması kaçınılmazdır.

Bu sonuçla ekleyen gözlemleyecek ve cyano dağıldığında çivileri alacak akvaryumdan. Elbette her şeyi bu işten beklemeyip aslında neden kaynaklandığını da sorgulayıp giriş noktasını tıkamak zorundayız.

Kaç litre kaç çivi?

Baştan belirtmek lazım ''ben az sayıda ekleyip gözlemleyerek sonuca göre hareket ederim'' diyen de haklıdır ama ben düşündüm taşındım madem amaç çivilerin paslanması ve suya verdiği maddenin Fosfat'ı bozması o halde çivi miktarının önemi yoktur, zaten çivileri suda tamamen yok olacak kadar sonsuza kadar tutmadığımıza göre de sayı ve hacim hesabı boş iştir.20 veya 5 adet fark etmez. Gözlem ve kaç gün zarfında düzelme varsa sistemden almak şeklinde uygulanabilir.

garmagan ve King Elvis bunu beğendi.
  7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Valla Temel abi harika bilgiler ediniyorum sayenizde.....Gönülden tebrikler....

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Ozan.

2 gün sonraki durum aşağıdaki gibidir. Az çivi kullanılmış olmasından daha temkinli ilerleyen bir süreç söz konusu.

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Ben 350 lt.lik akvaryumuma 2 tane ekledim şu an 3. gün bitti...çiviler paslanıyor....gözlemliyorum...

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Paslanmanın mukablinde yosunlanmada da bariz azalmalar gözlemlemiş olmanız gerekiyor, 3. gün uzun bir süre sayılabilir bunu fark etmek için. Var mı herhangi bir gelişme?

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Daha yok....Bu arada çivi sayısı az gelmiş olabilir...veya süreç daha uzun olabilir....fosfat reaktörümü de devre dışı bıraktım....gözleme devam

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Ne diyorsunuz?Az mı çiviler acaba?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oguz ne amacla kullaniyorsun yani bekelenti nedir? Cyano mu var, yesil renk aliminda sorun mu var? Dikkat edersen birden cok fayda var. :)

Burada onemli olan sayi degil bu kesin. Cunku 2 adet civiyi paslanip tukenene kadar tutmakla 20 civi ekleyip paslaninca cikarmak ayni oranda etki demektir bunu unutmayalim.

Neyi ucurup, sisirip ve patlatiyoruz yazarsan iyi olur.

Sent Tapatalk

14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Abi bende kayalarda ve mercan üzerlerinde hafif bir cyano oluşumu var...Onun için denemek istedim....Bu arada adım OZAN Abi Oğuz değil....:)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Idare et Ozan ilkel sartlarda calisiyorum su anda. :) Kullan elbette ve gorusunu anya ve Konya demeden aynen yaz.

Yalniz 2 civi urkeklik olmus biraz yani duruma bakalim da yamuga gelmeyelim diyerek hafif guvensizlik icinde eklenmis. Salla soyle 3-5 tane daha elini korkak alistirma.

Sent Tapatalk

16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İsme fazla takılma. Temel hoca yaşlandı. Bana Halil , Halil' e Burak, Osman' a Ayşe diye hitap etmesi meşhurdur. :D tem05.gif

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Benim eklemem de 20 tane vardı herhalde üstelik öyle aman aman bir cyano yoktu başlangıç tı sadece bence korkmanıza gerek yok hiçbir zararı olmadı benim akvaryumnda.

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Ok sayıyı artırıyorum o zaman.....

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Bugün itibariyle cyano da herhengibir gerileme olmadı....Çiviler taşırma kutumun içinde ve paslanıyor ama bir azalma yok cyano da....Üstatlar fikirlerinizi bekliyorum

20. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Vida da olur mu?Çivi şart mıdır?Birde bunu sorayım....?

Sayfayı Paylaş