1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Çivi Fosfat Tutucu Alternatifi Çivi Kullanımı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ekleyeli kacgun oldu ve zaten eklemissin 2 civi korkudan. Vidaya gerek yok ayni sey. Paslansin iyice bakalim civiler.

Sent from my BlackBerry 9000 using Tapatalk

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Fosfat Tutucu Alternatifi Çivi-Cyanobacteria Mücadelesinde Artık Yeni Destekç

ben 400 litre+sump olan akvaryumumda 6 adet 5 cm'lik çiviyi 3 gün tuttum ve paslanmaya başladılar. Ondan sonra yosunlanmanın azaldığını ve berraklığın arttığını gördüm. bu bilgi fayda sağlaması açısından referans olabilir mi size ?

Oylebirisi bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi kaç çivi var 10-15 taneyi 1hafta tuttum o zaman sonuç almıştım.

Sent from my u8800 using Tapatalk

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Fosfat Tutucu Alternatifi Çivi-Cyanobacteria Mücadelesinde Artık Yeni Destekç

Ben de konuya katkıda bulunayım ve durumu buradan sizlere sunmak isterim.

Benim akvaryumda Temel abi bakınca dediki biraz cyano başlangıcı var dedi bende dün %15 gibi bir su değişimi yaptım ve sizlere bu akşam çektiğim fotoğrafları paylaşayım Takribi 10 adet çivi yanlış anlaşılmasın mücadele değil önlem için 10 çivi ne kadar olacağı size kalmış.

Bunlarda fotoğraflar

Daha önce cyano ile mücadele ettim ve 15-20 gibi çiviyi 1 hafta tutum eser kalmadı.

Bunlarda tanktan kareler.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dagilmaya baslamis dogru ancak burada cok onemli bir kistas var ve bu aslinda her kosulda olmasi gerekendir. Bu tarz uygulamalar kesin olarak soruna sonuca odaklidir, normal bir su degisimi ve var olan Fosfat'I bozmaya yoneliktir.
    Fakat her kosulda sorun kaynagina da odaklanmak sarttir yoksa habire civi veya kimyasal filtre malzemelerine mahkum kalinir ve yine surekli su degisimi yapilir kisir dongude doner. Sorun kaynagini ortadan kaldirip var olani da alinca uzun vadeli bir cozum olur. Halik bir sekilde akvaryuma silikat ve Fosfat giriyor, seninki sanki daha cok silikat bana gore. Su konusuna bir el at yoksa yaptigin su degisimleri ve uygulamalarindan tam olarak istedigini alamazsin.

Civi Fosfat'I bozuyordu testlere gore, cyano vb farkli sebeplerden de olusabilir, silikat, dusuk oksijen, isi vb. Bu durumdaki bir soruna civi care olmaz ise yadirgamamak gerek. Bilim kismini yuzde yuz bilemeyiz ama kalp doktorundan da estetik yapmasini beklememek gerekir bazen.

Sent Tapatalk

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Abi ölçümlenebilir fosfat yok gözüküyor ama hassas fosfat ölçerim yok klasik test ile....Lambalarım 6x39 t5 yılbaşında değiştirdim....Isı 24 derece....

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fosfat ölçülmeyecek kadarsa başka bir sorun var Ozan. Silikat veya yemlerle ilgili gözden kaçanlar olabilir. Bilirsin bazen su değişimleri de fayda etmez bu tarz sorunlara, bir noktadan giriş olduğu sürece tetikleme olacaktır. Çiviler biraz daha kalsın bence ama bu arada sen de suyunu bir sorgula baklım. Akıntı ne durumda bilemiyorum ama bu süreçte artırmak iyi olur.

8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Valla çivi,vida bir demet yaptım salladım sumpa bakalım......akıntım da 1 adet tunze 6025+sumptan basan newjet 3.000....ama daha önce birde akıntı olarak newjet 4000 de vardı...gene vardı bu geberesiceler:can:

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sırf bu silikat mı değil mi diye test almak istemedim amaç silikat mı fosfat mı çivi ile anlamak eğer çivi sıkıntıyı çözmez ise kesin silikat ama belkide silikat a da fayda eder mi bilemeyiz.

Tabi şöyle bir gerçek te var fosfat RO testi "0" aqkvaryum ise 0,1 yani bu değerler normal. Senin dediğin gibi silikat kaynaklı olabilir abi.

Ben sonuçta forum için akvaryumu hibe ettim deneyelim görelim bunu çözeceğiz sonun da ama çimento beni çok şüphelendiriyor.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Halil kurulumu yapalı ne kadar oldu? Su değişimleri ile çimentodan gelecek maddeleri attmış olman lazım.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Abi 7 ay oldu kuralı. Bende anlamadım esasında neden böyle olduğunu su diye düşünmek bile istemiyorum.

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

En son 28.02 de attığım vida ve çivi topluluğu sumpta paslanıyor...Bu arada kaya dizaynımı değiştirdim...Cyanolar o sırada mı dağıldı ya da çivilerin etkisi mi bilemiyorum....Şu an yoklar

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oldumu simdi bu, ne guzel civi sayisini olmasi gereken sayiya cikarmissin bize ve sana tam fikir verecek ''yok oldular ama kaya dizayni degistim anlamadim'' diyorsun. :) Duramadin mi birkac gun daha Ozan?

Sent Tapatalk

14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Sorma abi boş kalınca dalıyorum akvaryuma ne yapayım:crazy:
    Bugün itibariyle çivi-vida demetini çıkardım....Şu an herşey normal gözüküyor....Bu arada fosfat reaktörü de çalışmıyor....Çalıştırmayacağımda bakalım ne olacak?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tam uygulamadın sayıyorum bu bizim çivi işini Ozan, olmadı vs deme hiç kabul etmeyiz ona göre. Bak Rowa fosfat tutucu bile civi pası çıktı.:D

16. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Abi esasında bilerek çıkardım demeti....Dedim bakalım ne olacak?Gelişmeleri paylaşacağım.....Durmak yok yola devam

17. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Hermitlerin cyanobacteriayla mücadelede yararlı olduğunu duydum denenmesinde fayda vardır sanırım.

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Denedim zamanında faydasını göremedim....

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katılıyorum...

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sayfayı Paylaş