1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu (acemilere) üstadlardan tavsiyeler ve yardım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Anil aktas tarafından 8 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    image.jpg image.jpg

Erdal bey ve Yağmur hanıma çok teşekkürler, haklısınız bir şeyler anlatmadan tankım hakkında yardımcı olmanızı istemem mantıksız olmuş, bir kaç resim yada video paylaşmaya çalışacağım ama kısaca özetlersem tankı ;60x35x(h) 48 cm olan sanırım nano ebatlarda bir tankım var, tankta askılı ps kullanıyorum tatbiki ısıtıcı ve akıntı motoru ve canlı Kaya da mevcut fakat yerim sıkıntılı olduğundan sump sistemim yok maalesef, dış filtre kullanıyorum 1800 lük Aqua pro model biliyorum deniz akvaryumunda sıkıntılı ama maalesef bir süre daha böyle kullanacağım,gecen tanka mantar ve polip girişi Yaptım 5 gün oldu sanırım mantar ilk 2 gün bir hayli sıkıntılı gibiydi büzülmüş haldeydi ama dün yayılmış iyice açılmış bir halde gördüm Arkadaşı :)tavsiyelere ihtiyacım var ve hatta tuhaf kaçmazsa arkadaşlar İstanbul dan mercan olarak elinde fazla olanlardan bir miktar verebilirseniz. Çok sevinirim çok konuştum galiba resim eklemeye çalışayım herkese teşekkürler ve iyi hobiler dilerim yardımcı olursanız ne mutlu bana.
    Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
    Eki Görüntüle 17766

Erdal bunu beğendi.
  2. Erdal

Erdal

Ortalama 90 litre gibi bir akvaryumunuz var. Dış filtrenin gözlerinde ne kullanıyorsunuz ? Askılı bir ps acaba akvaryuma ne kadar oksijen sağlaya biliyor ? Dış filtre olmaz olamaz diye kesinliklikle bir şey diyemem olmaz şundan dolayı eğer temizliği ihmal edilirse sisteme zarar verir. Olur ama temizliğinin çok sık ve dikkatli bir şekilde yapılıması gerekmektedir ;)

Göz önünde bulundurmanız gereken tek şey dış filtre ile sisteminizin canlı yükünü aşmamanız gerekmekte gördüğüm kadar ile zaten 2 tane perculanız var bunların yanında çok fazla olamamak kaydıyla biraz yumuşak mercan ekleyebilirsiniz ve sisteminizi yoracak balık kesinlikle düşünmeyiniz.

Anil aktas bunu beğendi.
  3. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    En alt kısımda volkanik Parça Taşlar var ufak ve seramik Taşlar orta kısımda akvaryumcu kömür kullandı üst kısımda da sanırım kalın gözenekleri geniş Sünger onun üstüne ince bir katmanda elyaf kullandı motora kum veya benzeri gitmesin diye sanırım 3 sepeti var ve üçünüde Akvaryumcu kendi istegi doğrultusunda doldurdu.
    açıkcası başka malzeme mi kullanmalıydı? bende bilmediğimden ona şunu kullanalım ya da bu malzemeyi kullanalım diye bir yonlendirmede de bulunamadım kadıkoyde bir akvaryumcu ,Çeşme'ye cok yakın ismini vermem sorun olmaz umarım doğsan akvaryum onun direktifleriyle sepetleri doldurduk ancak dogru mu kandırıldım mı? bilmiyorum açıkcası Erdal bey

4. Erdal

Erdal

Elyafı gün aşırı değiştirmeniz gerekli en fazla 3 gün birde siyah kömür dediğin aktif karbon sanırım benim pek taraftarı olduğum söylenemez ama tartışılır bir konu.

Anil aktas bunu beğendi.
  5. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Erdal bey sistemi yoracak balık Türleri nelerdir acaba birde filitre yanlış mı donatılmış sizin yorumunuz ve ya siz olsanız ne malzeme kullanırsınız filitrede,
    hımmm birde elyafı çıkarsam atsam yerine daha uzun süre ellemeyeceğim ama taş veya kum parçalarının motora gıtmesini engelleyecek başka bir malzeme öneriniz var mı ?
    Canlı olarak eklemek istediğim doktor Karides 1 ve ya 2 tane birde sarı bir balık var resmini eklemeye çalışılan onun hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Bu balık ve karidesler sisteme fazla gelir mi acaba Erdal bey?

6. Erdal

Erdal

Elyaf gün aşırı değişecek değiştirmezsen sana çok sıkıntı olur biyolojik dengeyi bozarsın geri kalan malzemeleri kullanabilirsin. Watchgoby ve karides olur ama sayı artmasın sisteme ağır gelecek tang grubu balıkları zaten eklemeyeceksiniz diye düşünüyorum.

7. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Erdal bey cok teşekkürler sorular size basit geliyor olabilir ama deniz akvaryumu konusnda 3 yıldır bu 2 palyacodan başka birsey beslemediğim den bilgi düzeyim oldukça kısıtlı, bu konuda internetten arastırma yapmıs olsamda tecrübe sahibi biriyle danışarak bilgiye ulaşmak daha yararlı,
    haklısınız sadece whatcgoby ekleyecem 1 yada 2 tane birde karidesleri düsünüyorum onunda dısında sizde mercan katsıkısnda bulunacaksınız bir sözünüz vardı Zoa Fragı :)
    şaka bir yana o konudada bir kaç sorum var zaten Kafamdaki asıl sorularım onlarla ilgili yani mercanlarla ,
    mercan sayısını arttırmak tanka fazla yükleme yapmak mı demektir. yani belli bir balık sayısını gecemeyeceğim fakat mercanlarda yuklemede sınır olmalı mı ? su elyafa taktım :rolleyes: elyafı cıkartsam sıkıntı olur mu kullanmasam ne olur.alternatifi yok mu bu şeyin Erdal bey acaba

argento76 bunu beğendi.
  8. Erdal

Erdal

Eğer değiştirmiyorsan kullanmayacaksın birde fazla mercan kısıtlı olan litrede tüketim fazla olacağı için sık sık düzenli su değişimi yapman veya katkı kullanman gerekebilir. Zoa fragı kolay 8-10 kafa birşey :)

9. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Anladım Erdal bey benim tankı gordugunuz kadarıyla nekadar daha mercan ekleyebılrım bir video payalasacam daha iyi gorebilmeniz adına ve zoa frag benim tank da yaşar mı yaşarsa 1 parca ya hayır demem:başardım: bide aktif karbona taraftar değilim demişiniz yerine ne tavsiye edersiniz acaba.

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Konu açtığınız iyi olmuş Anıl bey:) Öncelikle bana Yağmur,Yağmur hanım,Yağmur kardeş diyebilirsiniz.YMR_AY ve Yağmur abi diyenlere pis kılım bilginiz olsun:D

Tankınız gayette güzel ebatlarda.Neye göre güzel; ben ilk başladığımda net 25 lt suyu olan tatlı su tankından çevrilmiş bir akvaryumla başladığım için güzel.O ebatlarda torchlar,zoalar,mashromlar ve rose anemon beslemiş biriyim.Zoa ve mashrom olarak istediğiniz kadar ekleyin.Palyaçolarınız keyif alsın diye küçük bir anemon alabilirsiniz.Onların anemonla ilişkilerini izlemek çok zevklidir.Anemonu tankınızın kurulumu baya eski olduğu için önerdim.
    Şimdi gelelim teknik donanımınıza; dış filtre hiç kullanmadım,olurmu pek önerilmiyor ama öylede kuranlar var.Bence imkan varsa iç filreyi çıkartıp büyük boy bir şelale filtre eklense çok daha iyi olur.Şelale filtrenin içindeki kartuş çıkartılacak ve içine bayan çorabına konmuş Rowa karbon eklenecek.üstüne elyaf konacak ve elyaf çok sık değiştirilecek.Karbon sudaki sararmayı engellemek için olacak.
    Su tamamlamayı nasıl yapıyorsunuz?Bunada bir çözüm getirirsek tankınızı istediğiniz tür balıklarla ve mercanlarla doldururuz.Ben olsam küçük boy sarı gözlü bir kole tang eklerdim.
    images.jpg

Torch coral eklenebilir
    images (1).jpg

Küçük boy bir rose anemon (bana göre olmazsa olmaz)

images (2).jpg

TencoMelih, Anil aktas ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Yağmur Diye hitap edeyim kızdırmadan sizi,
    bilgilerin için cok teşekkürler tam olarak teknik donanımı anlatırken bende sıkıntı oldu sanırım, hımmmm iç filitre kullanmıyorum dış filitre mevcut eskiden şelale vardı cok gurultu yapıyordu bır akvaryumcuda nano gordum oda dış filitre kullanıyordu ve yerım olmadıgından sump kullanamadıgım için bende dış filitre alıp o şekilde ilerlemeye çalıstım .
    anemonlar cok guzel gorunuyorlar ve sizinde dediğiniz gibi tanka eklemeyi çok isterim ama yaşatabilirmiyim zorluk dereceleri nedir. ekstara bakım gereklimi bu konularda bilgi sahibi olmadığım için belki küçük bir parca ekleyerek başlamalıyım ancak Erdal beyinde düşüncelerini göze aldığımızda mercan girişi ne nekadar yer ayırmalıyım? tankı kapasıtesınden fazla yukelememek adına, bir yandan da youtube da bazı videolar var kucucuk fluval nano tankları oyle doldurmuslarki onları nasıl yasatıyorlar diye de düşünüyorum bir ornek atatyım bir bakın sizde lutfen .

TencoMelih bunu beğendi.
  12. Erdal

Erdal

Düzenli su değişimleri ve katkılarla yaşamayacak mercan yok tabi aydınlatmayı kesinlikle atlamayalım ben mercan sayısı yükselirse katkı girilmesi gerekli demiştim sanırım ;)

13. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Erdal bey bende t5 2 adet 24w florasan var yanlıs bilmiyorsam işimi görür mü?
    açıkcası bir fikrim yok.
    bu arada tankımın kısa bır videosunuda atıcam şu yukardaki fluval edge 6 gallon tankı nasıl kuruyorlar anlamıs değilim , sump ı bırakın ps bile yok bazılarında sanırım , ben de keske su fluval gibi bir tank yapabilsem nerdeeeeeeeetemo27

14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Filtreyi ben yanlış yazmışım düzelttim:) 25 lt tankı nasıl doldurmuşum bakın.Kaldıki bu fotadan sonra dahada mercan girişi yaptım.Kesmeyince tankı büyüttüm.
    akv1007-2.jpg

Elinizdeki tankıda yüklediğiniz videodaki mercanlarla doldurabilirsiniz.Öndeki turuncu mercan hariç.O dışardan beslenme gerektiriyor.
    Alacağınız mercanlar çok özel bakım gerektirmiyor.Haftalık muntazam %10 su değişimleriyle gayet başarılı yürür.Anemona balıkçıdan alacağınız taze karideslerden haftalık 1 parça kopartıp vereceksiniz,kalan karideside elinizde ufalayıp tanka oyacaksınız o kadar:) İstemlerinide korkak olmayın suyunuz oturmuş sizin.Madem mercan işine dalıyoruz su tamamlamayı ve aydınlatmayı sorgulayalım.

TencoMelih ve Anil aktas bunu beğendi.
  15. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas

Rose anemon hakkatten cok güzelmis yağmur . senden de bir parca talep edebilirm Erdal bey gibi su değişimiyle bu işi çözebilirsek güzel ancak su değişim %10 luk olacaksa 90 litre bir akvaryum için bunu ne kadar zamanda yapmak lazım acaba ?
    haftada 1 yada 2 haftada 1 yani 25 lt akvaryumda haftada1 ise 100 lt akvaryumda ayda 1 mi olmalıdır? aydınlatamada 24 w 2 adet t5 var mavi ve pembe renklerde tankı büyüttüm demişiniz yeni tankın resimlerinide paylasşırsanız sevinirim ve karidesi elle ufalayıp tanka atmak hakkatten işe yarr mı balıkcıdan ladıgım karides jumbo olanlar hani di mi?:)
    bu arda benim akvayumun videosu daha ayrıntılı bir fikir verebilir durumu hakkında sanırım.

TencoMelih ve YMR_AY bunu beğendi.
  16. Erdal

Erdal

ayda 3 sefer 10 ar litre uygundur bu arada video gizli

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Anıl bey video gizlidir diyor,yüklediğiniz yerden ayarları bir kontrol edin:)

Haftalık 10 lt.lik değişimlerle kaatkı falan gerekmeden gayet güzel yürür tankınız.Balıkçıda ne bulursanız ondan alıp fazlasını buzlukta dondurursunuz.Donmuş olarak satılanları yemeyebiliyorlar.
    Aydınlatma konusunda inanılmaz bilgisizim,ben led seviyorum.Tankımın fotolarını
    Bayan Gözüyle Reef Akvaryum Dünyası başlığında bulabilirsiniz.

Anil aktas bunu beğendi.
  18. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Sanırım düzeldi Yağmur hanım ama bende sizin verdiğiniz linki acamıyorum sayfa hatası verıyor burdanda paylaşabilirsiniz sıkıntı olmaz benim için, yeni başlayan acemi arkadaşlarda bu konu başlıgına bakarlarsa temo10 bayan gözüyle oluşturulmuş güzel bir tank görebilirler buradan da.

19. Anil aktas

Anil aktas

Yer:
    istanbul
    İsim:
    anıl aktas
    Erdal bey size de erdal desem sıkıntı olmaz ümidiyle artık Erdal diye hitap etmek istiyorum izninizle.
    Erdal ustadım Diatomdan kalma kayalarda ve cam diplerindeki renkler var dediğiniz benim tankımla ilgili mi? bu iyi mi kötü mü dür?
    Fransız kaldım gene konusmayatemo17

20. Erdal

Erdal

Ben yanlış yorumladım sadece kafama takılan kayaların rengi oldu hala kahverengiler.Erdal diyebilirsin hiç bir sakıncası yok. ;)

Sayfayı Paylaş