1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Amonyak Uygulaması

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu amonyak uygulaması amonyum klorür kullanımını ifade ediyor. Deniz akvaryumu kurulumu sonrası amonyak sorunu yaşanmasından farklı olarak, kurulum evresinde oluşması beklenen biyolojik yaşamın hızlanması ve beslenmesi için bir alternatif durumunda. Deniz akvaryumu amonyak uygulaması esasen kolay ve mantık çerçevesinde basit bir uygulamaya dayanıyor. Bildiğiniz gibi kurulum aşaması sonrası biyolojik döngü başlaması süreci vardır ve bu süreci sağlıklı başlatmak için birkaç eski ve bilindik yöntem halen uygulanır. Buna son yıllarda canlı kum kullanımı ve akvaryum bakteri kültürü kullanımı eklenmiştir. Biz yazımızda farklı bir bakış açısıyla aynı amaca hizmet eden bir yöntemden söz edeceğiz, bu yöntem, deniz akvaryumu kurulumu amonyum klorür kullanımı hakkında olacak.

Deniz Akvaryumu Amonyak Uygulaması Amonyum Klorür Nedir?

Tatlı su veya deniz akvaryumu olsun yeni kurulan akvaryumlarda Cycle dönemi (Biyolojik döngü) başlaması için uygulanan deniz akvaryumu amonyak uygulaması tüm ekipmanları çalışır konuma alınmış akvaryuma yemleme yapmaktır. Bu işlem kuşkusuz belli bir atık madde oluşturması ile belli bir zaman beklenmesi ardından bakteri oluşumuna uygun besin yaratır ama yemleme ve yapılan yemleme miktarı ile çok da net olmayan bir döngü başladığı düşünülür ve aslında bariz şekilde de bilinmezlik içerir. Aynı zamanda uygulanan yem içerikleri farklı maddelerinde girişi anlamını taşır. Diğer bir yöntem ise, dayanıklı bir balık türünden balık eklemek ve bu döngüyü daha doğal ve yan atık ürünlerini akvaryuma sokmadan biyolojik döngüyü başlatmaktır. Bu uygulama da deney veya kobay niyetine canlı kullanmak olarak algılanabilir olsa da, bizi ilgilendiren kısmı hedef uygulamadaki başarısıdır. Bu noktada hazır olmayan akvaryuma patojen girişi, hastalık girişi olacağı endişesi yaşanabilir. Yaşanabilir diyorum çünkü bu uygulamalar zararlıdır demek pek doğru değil. Çünkü, eğer düzgün bir akvaryum kurulumu yapılmış ise, sıralanan uygulamalar ile biyolojik döngü başlar. Kısaca, yazının kesin hedefi kurulumlarda deniz akvaryumu amonyak uygulaması en ideal olandır demek değildir. Sadece daha stabil, daha bakteri odaklı ve zaten akvaryuma ilave edilmesi istenen amonyak ilavesi odaklıdır. Bu da direk çürüme vb beklemeden döngü başlatmak anlamına gelir. Deniz akvaryumu kurulumu amonyum klorür haricinde uygulanan bir diğer yöntem ise, sağlıklı bir akvaryumdan az su ile kirli bir elyaf gibi filtre malzemesini yeni kurulan deniz akvaryumuna ilave etmektir ama bu da küçük çaplı risk ve bilinmezlik içerir. Kendi biyolojik döngüsünü akvaryumun bizim kontrolümüzde oluşturması biraz daha farklı bir işlemdir.

Deniz akvaryumu amonyak uygulaması Klorür Kullanımı

Deniz akvaryumu amonyak uygulaması öncelikli olarak çok ama çok ucuz bir uygulamadır ve bulması da kolaydır. Kullanım şekline bakacak olursak, Bu yöntemi en sağlıklı şekilde uygulamak için yeni başlayanların bazı test araçlarını ve kitlerini bulundurması iyi olur. Özellikle amonyak ve nitrit için bazı test kitleri gerektirir. Fotoğraftaki akvaryum içi vantuz ile asılabilir deniz akvaryumu amonyak ölçer hem ucuz ve hem de idealdir. Nitrit için ise birçok farklı markanın test kitleri kullanılabilir. Akvaryumun tüm ekipmanları devreye alınmış olmalı, filtre, akıntı, aydınlatma, protein skimmer ve diğerleri. Eğer imkan varsa harici havalandırma uygulayabilirsiniz. Ardından sump sistemi veya akvaryum içinde uygun yere amonyak ölçerimizi monte edebiliriz. Bu işlem ardından piyasa da satılan akvaryum bakteri kültürü ürünlerinden kaliteli olanlardan kültür edinilirse süreç hızlanır. Amaç, eklenen bakterileri beslemek ve belli bir döngü oluşunca ilk balığımızı eklemek. Yahut, bakteri kültürü kullanmadan doğal süreçte amonyak ilavesi sonrası oluşmasını beklemek mümkün. Deniz akvaryumu amonyak uygulaması oran olarak bakacak olursak, 20 litreye yaklaşık 1.25 mL ideal bir değerdir ve akvaryuma ilave edilir. Ardından amonyak ölçerimizi kontrol edeceğiz ve amonyak uyarısının hangi renk üzerinde olduğuna bakacağız. Günlük olarak kontroller devam etmeli ve amonyak sıfırlamaya yakın ilk kullanımın yarısı oranında tekrar bir ilave yapacağız. Eğer, deniz akvaryumu amonyak uygulaması ilavesi yapmadan önce bakteri kültürü kullanmış isek, bu durumda ertesi gün amonyak seviyesini kontrol edeceğiz, düşüş bakteri kültürü ileve edilmiş akvaryumlarda daha hızlı gerçekleşir.

Deniz akvaryumu kurulumları farklı boyut ve litrelerde olacağı için kullanılacak deniz akvaryumu amonyak uygulaması miktarını kendiniz amonyak ölçer yardımıyla gözlem yaparak belirlemek durumundasınız. Burada amaç, eklenen amonyak günlük olarak düşüş gösteriyorsa bakteri popilasyonu aradan geçen 4-5 günlük süreçte oluşmaya ve beslenerek yerleşmeye başlamış anlamına gelir. Bakteri kültürü kullanılmayan akvaryumlarda bu süreç daha da uzun olur. Amonyak ölçeriniz son eklemeniz ardından sıfır değerine gerilediğinde ilk balık eklenebilir ama yemlemesini yine de dengeli yapmak ve akvaryumun doğal sürecini kendisinin artık dengelemesine zaman tanımanız gerekir. Deniz akvaryumu amonyak uygulaması diğer alternatiflere göre çok daha müthiş bir uygulamadır demek son derece yersiz olur ama dikkat edilirse yemleme ile, ölü balık, karides ölüsü atmak suretiyle amaçlanan fayda neyse, bunu direk ilk elden ilave etmek anlamına gelir ve sadece bir alternatiften ibaret.

Akvaryum Portalı;

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Deniz Akvaryumu Amonyak Uygulaması

Abi ne güzel yazmışsın....Yıllar önce gene bir forumda,amaç amonyağı patlatmaksa 1 bardak idrar bunun en kolay ve hijyenik yolu diye yazmıştım....kıyamet kopmuştu tabi.....Gene yazıyorum,üre insan vücudunun ürettiği en saf amonyaktır.Duyunca insanlara garip ve iğrenç gelebilir ama doğru budur....Uygulama tarafında herkes hür bir iradeye sabittir....Saygılar

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne tesadüf aynı şeyi ben de yazmıştım ama kıyamet yanında ben direk yasaklanmıştım.;)

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Abi niye buradayım sanıyorsun....kan çekiyor kannnnn :F

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Yeni bir tartışma başlatmak istemem ama küçük bir yanlış anlaşılmanın da düzeltilmesi yada tartışılması taraftarıyım.Liseden beri bildiğim konu Amonyak’ın canlı organizmalar için oldukça tehlikeli bir madde olduğu. Öyleki piyasada saf amonyak adı altında satılan çoğu kimyasal ürün, su ile seyretilmiş Amonyak türevleridir (Amonyak Hidroksit gibi) Ama tezat olan protein tüketen (Amino asit) her canlı organizmanın Amonyak oluşturulması.

Peki Amonyak her canlı için zehirli ve öldürücü ise ( Bazı bakteriler hariç ) canlılar neden yaşamaya devam ediyorlar.. Biz insanlar için olaya baktığımızda dokularda oluşan amonyağın kana karışmadan önce Glutamin denilen bir moleküle çevrildiği ve bu şekilde böbreklere ulaştığı görülmektedir.Böbreklere Glutamin şeklinde ulaşan amonyağın bir kısmı Amonyum, bir kısmı ise Üre’ye çevrilerek dışarı atılıyor.

Yani insan idrarı ile atılan madde Amonyak değil, Amonyum’dur.Aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere normal çalışan böbreğin dışarı attığı maddeler içersinde bakterilerin kullanabileceği bir çok tuz ve şekerde mevcut.Belki bu yüzden idrar döngünün hızlanmasına yardımcı olabilir. Fakat benim görüşüm akvaryuma amonyak sokmak istiyorsak ,idrar yerine Amonyak Hidroksit daha doğru bir karar olacaktır.

Ayrıca ilgilenenler için Gazi Üniversitesinin Aminosit yıkımı ( Amonyak ve İdrar ile ilintili ) makaleside aşağıda.Yazdıklarımın bir kısmını buradan aldım fakat hepsini okuyamadım.

http://w3.gazi.edu.tr/web/erkoc/BIYOKIMYA/aakatabolizma.pdf

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu konuda zaten ısrarcılık yapılmamıştır ama bir fikir olarak sadece tartışmaya biraz da kıllık olsun diye açılmıştır ama alt yapısı ve dayanak noktası da vardır. Fakat, etik açıdan bakanlar veya bunu doğru bulmayanları zaten son derece anlamak mecburi bir kavramdır. Bu yüzden uygulayan da olmadı zaten. İdrar amonyum içeriyordur doğrudur, zaten makale de amonyum Klorür kullanımı üzerine. Burada kızılan nokta, o dönemde ve o platformlarda olup olmamasından ziyade beyinlerin konuyu tartışamayacak kadar boş olmasıydı ve tabii yanlı olunmasıydı. Yoksa benim açımdan da olup olmamasının hiçbir önemi yok.

Sayfayı Paylaş