1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Anlık Tepkiler ve Sorun Gidermek

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Bu konu altında bazı başımıza gelebilecek, gelmiş ve yaşanıyor olan anlam vermesi zor konuları işleyebileceğimizi düşündüm. Amacımız sıradan karşılaşılan sorunlardan ziyade anlam veremediğimiz ve danıştığımızda cevap ve yardım alamadığımız sorunları soru ve bu soruları tecrübesel bakış açımızla işlemeye çalışacağız.

Başlangıç olarak;

Canlı kayaların canlı görünümünün bir anda kaybolması, sanki kavruk bir yapıya bürünmesi ve ardından mercanların renk kaybetmesi yanında sert mercanların alt kısımlardan beyazlamasını ele alalım ilk olarak.

Bu sorunu yaşayan var mı?

Mesela bir soru sormak istiyorum bu konuyla alakalı. Diyelim ki hobici çok sık su değişimi yaptı, yani örnek vermek gerekirse 10 gün içinde suyun tamamını değişti bir sorundan dolayı diyelim ve bu süreçte bakteri kültürü, bakteri besini de kullanıldı diyelim.

Akvaryumun tepkisi yukarıda yazılan sorun olabilir mi?

Sevgiler...

2. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Cevap: Deniz Akvaryumu Anlık Tepkiler ve Sorun Gidermek

Sadece fikir olarak söylüyorum bence sebebin kaynağı su değişimi olabilir Temel abi. 10 gün içerisinde kısım kısım suyun tamamını değiştirmesi değişen suyunda eklemelerin yetersiz olması yüzünde saydığın olaylar tetiklemiş olabilir.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kayalarda ki alg kaybolması bende gerçekleşti kısmen. Hızlı bir şekilde ilerleyen coraline algler önce hızını azalttı,sonra durdu ve şuanda kayalarda kısmen beyazlaşmalar var.
    İkinci soru bende su değişimi sonrası bu sorun yaşanabilir değişen alkanity sonucu.

4. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Suni tuzla kurmuş olduğum akvaryumda daha sonra doğal suya döndüğümde böyle bir sorunla karşılaşmıştım. Zannederim değerler değiştiği için akvaryum tepki vermişti. Su değişim sürecinde hiçbir katkı kullanılmamıştı. Yaklaşık 45 günde toparlandı.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle bu konu aslında geri planda kalan ama hemen hemen herkesin yaşadığı veya yaşayabileceği bir sorundur. Sebebi ise hiç bazı noktalara bağlanmaz ve yine akıllara gelmez.

Suda yüzen zararlı algler, bakteriler vs mevcutken aynen faydalı algler vb da mevcuttur. Mesela bazılarımız camlardan hergün alg temizler. Fakat kahverengi mi yeşil mi? Yeşilse yeşil renk mercanlar reng kaybı pek görünmez ama tamamen diatom evresi gibi bir yosun oluşumu varsa zaten suyun alkanite, biyoloji eksikliği anlamına da gelebilecek olan bu unsurda renk kaybı ve ölümler yaşanabilir. Çok fazla su değişimleriyle suyun bu yüzen alg ve canlılık yapısı sıfırlandığında renkler solabilir. Böyle bir durumdaki bir akvaryuma 2 damacana doğal su bile can getirebilir. Elbette bu sadece sorun sonrası veya sorun aşamasında aşırı su değişimleriyle bozulan suyu toplamakta işe yarar. Zaten akvaryumun genel olarak ekipman ve kurulum hatalarını gidermez.

Bir soruyla daha devam edersek;

Çok su değişimleriyle suyun atık yükü veya Nitrat değeri Sıfır olabilir. Peki bu iyi midir ve sorun çıkarmaz mı, çıkarırsa bu sorun ne olabilir? Mesela içinizde su değişimleri yapıyorum o kadar Cyano gitmiyor diyen olursa bunla ilgisi olabilir mi?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yanıt alamadık sanırım ama cevap evet.

İlave olarak;

Yellow tang balığımız var ve üzerinde beyaz beneğin farklı bir türü olan aşağıdaki fotoğraftaki gibi siyah benekleri var diyelim. Neden siyah benek hastalığı oluşur ve neye işaret eder aslında?

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Hocam evet cevabını biraz daha açabilrimisin? Neden evet?
    Diğer soru için kısa bi araştırma yaptım. Balıklar renk için karotenoyit denen bi maddeye ihtiyaç duyarmış. Akvaryum balıkları bu maddeyi alg leri yiyerek alılarmış. Fazla su değişimi ile alg oluşumunun azalmasından bu noktalar olur diye atıyorum direk.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cevap derine inilirse karmaşık ve uzun aslında ama basit olarak bakarsak; normalden aşırı ve sık su değişimleriyle biyolojik yaşam sekteye uğrar, bakteri yapısı sabit alanlarda yerleşik olsa da suyun yenilenmesi besinlerini aldığından direk zayıflama ve hatta büyük oranda ölüm gerçekleşir. Bu süreçte yapılan yemlemenin atık ve yan ürünleri cyano oluşumuna daha fazla zemin hazırlar ama bu süreçte akvaryumda oluşan Fosfat karşılığında (1 Birim Fosfat karşıtı 10 birim Nitrat) dengeli bir Nitrat olması da gerçekleşmeyince sorun yaşanır.

Araştırmayı nerde yaptın bilemiyorum Hakan ama ilgisi yok. Aslında size bir tüyo da vereyim. Bu sorun yani hastalık sonuçta benek hastalığı ama bertarafı oldukça kolay olması bir yana temelde tam ve kesin sonuç veren bir test kiti anlamı taşır.:)

Kısaca akvaryum suyunda ne eksik olabilir?

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Nitrat ve fosfat tuzlusu akvaryumlarında sıfırlanmaması gereken değerler, çünkü bu iki molekül, bakteriler yararlı algler ve mercanların bir kısmı tarafından tüketiliyor. Bunların uzun süre 0 değerinde olması biyolojik dengeyi bozar.

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

+1 Gökhan Bey in ve Temel Bey in dedikleri önemli gerçeklerdir....Tamamen katılıyorum

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu sorunun giderimi veya bir anlamda akvaryumda eksik olanın iyot katkısı olduğunu bize söyler.

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu arada şimdi fark ettim, bizim tang'in üzerinde siyah küçük küçük benekler var. Yani üstteki gibi neredeyse. daha seyrek. Beyaz benek hastalığının tam tersi gibi. Benekler çok çok küçük ve siyah. Tentürdiyot kullanabilirmiyim?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tentürdiyot nereden çıktı Burak, iyot eksikliğinden tang balıkları siyah benek yapar. Ancak kurulumun eski değil senin. O yüzden fotoğraf gerek veya iyi analiz etmen gerek aynı mı diye.

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ne yapacağımı şaşırdım. Bildiğim kadarıyla tentürdiyot iyot içeriyor o yüzden öyle dedim. Benim iyot seviyesini ölçmek gibi bir şansım yok. Aslında tüm balıkları inceliyorum Naso tang üzerinde bir çok sayıda küçük siyah benek var. Yüzgeçlerinde az sayıda beyaz benekler var. Diğer tüm balıklarda da az sayıda beyaz minik minik noktalar var. gidişat iyi değil gibi, umarım korktuğum gibi olmaz...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok oynadın akvaryumla Burak işin aslı. Artık bırak bence. Daha sakin ve dengeli git. Durumu bilemiyorum şu anda tam olarak ancak önlem olarak %15 su değişimi yapabilirsin. Damacana su ve ısıya ayarlayarak, tuzu iyice karıştırarak yap.

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam suyu şimdi hazırlayayım, yarına kadar ancak oturur, yarın değiştireyim o halde. Damacana değil de osmos kullanıyorum, bir sorun olmazdi mi?

Değişikliğe göre balık fotoğrafları da ekleyebilirim yarın. Ondan sonra gene bakalım duruma göre revire mi gitmek gerekir doktor mu çağırmak gerekir bakalım :(

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Burak fotoğraf, fotoğrafçılık diyorsun ama iş kendi canlılarına gelince tık yok. Koysana kardeşim birkaç fotoğraf. Ona göre bilen bilmeyen yorum yapsın geç olmadan.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun yok osmos olsun. Nasıl bir osmos bu?

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
  20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak abi geçmiş olsun. Balığın durumunda değişiklik var mı ? su değişimini yaptın mı?

Sayfayı Paylaş