1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Bacterioplankton

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu bacterioplankton nedir biraz bakalım. Bildiğiniz gibi bazı kimyasal akvaryum filtre malzemeleri kullanılırken zaman zaman suda sallanması öneriliyor ki üzerindeki tortular ve bakteriler suya atılsın, bu kimyasal malzemenin işini iyi yapması için mantıklı ama aynı zamanda dağılan bakterilerin nasıl yem olmasının söz konusu olmadığını aşağıda göreceğiz, çünkü mercanların tüketeceği deniz akvaryumu bacterioplankton tamamen farklı bir tür bakteri ve sabit yaşamaz. Dünya üzerindeki mikrobiyal deniz suyu yaşamını ve yine Deniz Akvaryumu Mercanları-Omurgasız yaşamını anlamaya çalışarak tam doğruları göreceğiz.

  Deniz Akvaryumu Bacterioplankton Nedir ve Nasıl Yaşam Sürer

  Deniz Akvaryumu Bacterioplankton.jpg

  Deniz akvaryumu bacterioplankton ile mercanlar arasında çok köklü bir ilişki var diyebiliriz ve bacterioplankton türlerinin bazıları mercan besin zincirinde ciddi öneme sahip. Fakat bu bakteri türlerinin iyisi ve kötüsü ve birçok çeşidi bulunuyor. Kısaca mercan yaşamı bir takım bakterilere karşı mukoza yapısında önlem alırken, bir takım bakteri türlerini yakalayarak beslenmeyi hedefler. Zararlı olanlara örnek, Vibrio ve yine Psuedomonas örnek verilebilir, besin olarak kullanılan bacterioplankton türlerine ise, bacterioplankton microcosms bir örnektir. Fosfor mercan resifleri açısından sınırlayıcı bir kaynaktır ve fosfor bakterilerin hücre duvarında bulunur. Bazı bakteriler doğada tıpkı insanlarda olduğu gibi faydalı besinler üretir. Örnek olarak; Probiyotikler organizma için yararlı etkileri toksik etkilerinden daha fazla olan bakterilerdir. Bacterioplankton deniz mercanları ilişkisi içinde bu tarz bakteriler sindirim sisteminin sağlığını, dengesini ve verimliliğini artıran faydalı bakterilerdir. Deniz akvaryumu hobi meraklısı ve tüm yeni başlayanlar nitrifikasyon ve denitrifikasyon yapan bakterilerin faydalarına yönlendirilir. Geri kalan bakteri türlerinin ortadan kaldırılması esas alınır, kısaca zararlı olduğu sanılan bakteri türlerinin bir çoğu iyi adamlar olan faydalı bakterilerden daha faydalı olabilir. Bacterioplankton deniz mercanları ilişkisi üzerine yapılan araştırmalarda bazı çarpıcı gerçekler ortaya çıkmıştır.

  Deniz Akvaryumu Bacterioplankton Deniz Mercanları ilişkisi

  Deniz mercanları açısından deniz akvaryumu bacterioplankton ifadesi ile ele aldığımız bakteri türleri, Fitoplankton Kültürü türleri gibi sadece suda yüzer halde bulunan bakteriler değil, kayalar, kum tabanları yerleşebilecekleri ve savrularak yayılacakları alanlardır. Tam bu noktada esas olan ise, tüm bu bakterilerin her zaman akvaryumda var olduğunu bilmektir. Sağlıklı bir akvaryum ortamında tüm bu unsurlar iyi bir dosttur ama denge bozulduğunda tam bir baş belası olabilirler. Reef bilim adamlarının ortak görüşü, resiflerin karmaşık besleme dinamikleri olduğu yönündedir ve zararlı sanılan birçok unsur ile yaşam flört eder Hatcher, 1983 . Bacterioplankton deniz mercanları ilişkisi üzerine yapılan araştırmalarda sert mercan türlerinden SPS mercan türleri ve plate coral mercanları deniz akvaryumu bacterioplankton türünü besin olarak kullandığını belirtiyor. Yumuşak mercan türlerinin ise tüketmeyi pek tercih etmediği belirtiliyor. Deniz akvaryumu bacterioplankton açısından suda yüzen bakteriler olmasıyla var olan besin zinciri ilişkisini kavramak zor değil ama eğer yerleşik bakteriler ile mercanların ilşkisine bakacak olursak biraz düşünmek gerekir. Deniz mercanları Mukus tabakasında lipidler, amino asitler, şeker ve sırayla, mikrop, karbon ve azot kaynaklarını kullanarak besin sağlar. Yerleşik bakteriler ise konak arama arayışında olur ve mercanlar zararlı olabilecek bakteriler ile savaş verir. Bakterilerin sert mercan iskeletlerini istila etmesi o bölgelerin ölmesi anlamına gelir, dikkat ederseniz, alt kısımdan beyazlayan sert mercanların ölü bölümleri hemen diatom yapar ve alg oluşumları görülü. Yerleşik yaşayan bakteriler bu alanlardan mukoz tabakasının çekilmesiyle yaşam olanağı bulur. Deniz akvaryumu bacterioplankton organizmalarının deniz suyu ve deniz mercanları ilişkisini ele aldığım yazıda dikkat çekmeye çalıştığım nokta, mercanların besin diyetlerinde bakterilerin yeri ve konumudur.

  Akvaryum Portalı
   
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Temel abi gene gözümüzü açtın Allah senden razı olsun...:portaliseviyoruz:
   
 3. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Eline sağlık, güzel makale olmuş.
  Onun da kurutulmuşu var :)
  Kullanım tecrübelerinizi paylaşmamışsınız Temel bey.
  uploadfromtaptalk1355003971129.jpg
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Denemeden, gözlemlemeden, tecrübe etmeden yazmak, bol kepçeden atmak yok. Denedik diyorsan denemişimdir, bu hangisi Bülent?:D Deneme ve kullanımda olan o kadar çok şey var ki karıştı hatlar. Kutu sende içi ben de demek ki, torbalara bakmam lazım.:D
   
 5. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Ellerine sağlık güzel makale olmuş üstat.
   
 6. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Toplantı da murat 'ın orda verdiğim küçük torba. :)
   
  barbs ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 7. SoulSlayer

  SoulSlayer

  Mesajlar:
  18
  İsim:
  Oktay ÖZGÜN
  Merhabalar,
  Bende reefbug siparişi vericektim ama hiç kullanana rastlamadığım için sipariş veremedim. Ürünü kullandıysanız ürünle ilgili bilgi verirmisiniz?

  Saygılarımla,

  Oktay
   
 8. barbs

  barbs

  Mesajlar:
  994
  Yer:
  İstanbul
  Nasıl verilmeli abi o
  ben onu bir hava almayan buzdolabı kap ları vardırya ona koydum ve öylece duruyor nasıl dozaj etmeliyiz
   

Sayfayı Paylaş