1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Bakımı Nasıl Yapılır

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu bakımı denilince yeni başlayan veya adım atacak olanların aklına deniz akvaryumu bakımı zor mu sorusu ilk olarak gelebilir, buna da aşağıda yanıt arayacağız. Öncelikle su değişimleri ve protein skimmer atık kabının, kullanılıyorsa elyaf ve süngerlerin temizlenmesi bakımın ana unsurları diyebiliriz. Reef veya marin tankını aslında sağlıklı yürütmek aslında bir denge meselesidir. Yapılan bakım aralıkları, bu bakımlarda uygulanan işlemler ve daha da önemlisi eklenen tüm katkıların farklı günlere yayılarak kayıt altına alınması daha kararlı ve dengeli bakım anlamına gelir. Genel olarak yorum ve bilgilendirmelerde deniz akvaryumu bakımı haftalık, 15 günde bir veya aylık olarak yapılması önerilir. Fakat bu akvaryum hacimleri ve canlı yüküne göre değişkenlik gösterir. Tüm bakım aşamasında ve genel deniz akvaryumu yürütürken deniz akvaryumunda dikkat edilmesi gerekenler makalesine göz atarsanız daha az hata yapma olanağı yakalarsınız, az hata demek daha az bakım ihtiyacı demektir.

deniz akvaryumu bakımı.png

Deniz Akvaryumu Bakımı Zor mu ve Su Değişimi

Ben deniz akvaryumu bakımı dendiğinde ilk olarak su değişimini düşünürüm ve zor bulduğum yanıdır diyebilirim. Fakat deniz akvaryumu bakımı zor mu sorusunun aslında net yanıtı yok, akvaryum tarzları, konumları, hacimleri oranında kolaylaşır veya biraz zorlaşır ama üstesinden gelinmesi çok da zor değildir. Deniz akvaryumu su değişimi ortamda bulunan balıkların, omurgasızların ve mercan türlerinin atık yükünü bertaraf etmek ve tüketilen element yapısını tamamlamak anlamına gelmesiyle deniz akvaryumu bakımı adına önemli bir işlemdir. Akvaryum canlıları birer atık makinesi gibidir. Doğal olarak her tüketimin atık tarafı vardır ve bu deniz akvaryumu içinde geçerli olup, ]su değişimi deniz akvaryumu bakımı adına önemli bir uygulamadır. Su Değişimleri akvaryumlarda biriken Nitrit, Nitrat, Fosfat gibi zararlı maddeleri de uzaklaştırmaya olanak sağlar.

Canlılar tarafından tüketilen bazı elementler su değişimi ile tekrar akvaryuma kazandırılır. Öncelikle su değişimini yaparken akvaryumun litresi, balık çeşitliliği, balık sayısı gibi dikkate alınması gereken önemli hususlar vardır. Su değişimlerinde akvaryum küçük ise ve içerisindeki balık sayısı fazla ise haftada bir % 20 lik su değişimi idealdir. .Su Değişimlerinde dip süpürgesi kullanmak kumun içerisinde biriken balık dışkısı, ve yem kalıntılarının büyük bir kısmının su dışına atılmasını sağlamakta ve nitrat oluşumunu azaltmaktadır. Deniz akvaryumu bakımı sırasında su değişimi için kullanılacak su dikkatli seçilmelidir. Kullanılacak olan su ağır metal, fosfat, Nitrat gibi zararlı maddeleri bulundurmamalıdır. Akvaryuma ilave edeceğimiz su değişim esnasında akvaryum suyunun ısısının düşmemesi için ilave edeceğimiz suyun soğukluğuna dikkat ve özen göstermeliyiz ki, odinium gibi hastalıklardan balıkları koruyabilelim.

Deniz Akvaryumu Bakımı Protein Skimmer

Deniz akvaryumu bakımı aşamasında protein skimmer bakımı aslında biraz da mecazi anlamda kullanılmaktadır. Çünkü protein skimmer çalışma prensibi olarak atık yükünün artması veya azalmasına göre değişir. Kısaca bazen atık kabı 2-3 günde oldukça boğaz tırmanma kısmından kir toplar veya dolmaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda süreye bakmaksızın zaman zaman temizlenmesi en ideal olandır. Yine kısa aralıklarla olmasa bile hava emiş kısmının tuz biriktirmemiş olmasına dikkat edilmeli ve hava emişinden tatlı su dökülerek temizlenmesi sağlanmalıdır. Deniz akvaryumu bakımı sırasında çok sık olmasa bile protein skimmer motor çırpıcı pervanesine takılan salyangoz yavruları veya katı tortular olup olmadığının kontrolü ile tamamlayabiliriz.

Deniz Akvaryumu Bakımında Düzenli Katkı Kullanımı

Deniz akvaryumu bakımı haftalık yapılabilir, 10 günde bir, 15 günde bir veya aylık yapılabilir.Eğer aşırı canlı yükümüz nispeten düşük hacimde barınıyorsa su değişim ve bakım aralığı kısaltılmalıdır. Yine haftalık olarak yapılan deniz akvaryumu bakımı işleminde tüketilmiş olması muhtemel katkıların tamamlanması gerekir. Burada önemli olan kıstas katkı ilavelerini su değişimleri ile birlikte yapmamaktır. Bir hafta sonrası veya akvaryumun canlı yükü ve tüketimi oranınca günlük eklenmesi daha idealdir. Bazı sert mercan türlerinin bulunduğu akvaryumlarda kalsiyum, karbonat gibi katkıların ilavesi günlük dozda uygulanması yaygındır ve deniz akvaryumu bakımı işleminden çok daha titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur diyebiliriz.

Deniz akvaryumu bakımı sırasında diğer dikkat edilmesi gereken noktalar ise, durso sistemi veya su iniş borusunun önündeki ızgaraların temizlenmesidir. Düzenli kontrol yapılması yerinde olur, eğer uzun süre kontrol edilmez ise tıkanmaya başlayıp akvaryum içi su seviyesini yükseltebilir.

Elbette birçok arkadaş günlük olarak yem verirken veya akvaryumu izlerken ölü balık olup olmadığını veya yem yemeyen hasta balık olmadığını gözlemlemektedir. Aslında deniz akvaryumu bakımı işleminin en önemli noktalarından biri de bu tarz gözlemlerdir. Müdahale için zaman kazanmaya veya su değerlerini bozabilecek balık ve canlı ölülerine hakim olmak anlamına gelir.

Deniz akvaryumu bakımı sırasında akıntı motorlarının su emiş kanallarının temizlenmesi, sump sistemi içinde zaman içinde tortular birikir, belli orana kadar sorun yaratmazken birikme iyice arttıkça pH değerinde sallanmaya neden olabilir. Bu yüzden zaman zaman toplanmaları yerinde olur. Devridaim motorunun su emiş kanallarının temizliği de rutin kontrol listesinde olan bir uygulamadır.

Aydınlatma camı deniz akvaryumu bakımı konusunda basit ama etki bir işlemdir. Akvaryum aydınlatma camları tuz birikintileri, buharlaşma veya farklı nedenlerle kirlenir ışığı engellenir. Deniz akvaryumu için ışık önemli bir unsurdur ve kesinti veya kısılmaya uğramamasına özen göstermek gerekir. Yazımız içerisinde her ne kadar deniz akvaryumu bakımı konusunu işlemiş olsak da bakım ifadesi aslında ilgiyle orantılı olarak her an yapılabilir bir işlemdir. Sadece akvaryumu izlemek bile deniz akvaryumu bakımı anlamını taşırken gerekli anlarda gereken bakım ve düzenlemeler sağlıklı akvaryumlar için önemlidir. Deniz akvaryumu bakımını sıkılmadan yapmanızı dilerim.

Deniz Akvaryumu Portalı

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    Bozzzok, nhtkmn, veysel ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Güzel makale olmuş. Emegine sağlık abi.

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ellerine sağlık Temel abi.
    Ps temizliği de önemli bence. Hava girişi olan yerlerde tuz birikmesi ve Çırpıcı içlerinde de salyangoz yavruları da motorun randimanini düşürüyor.
    Ayrıca dalga motorları da coralin Alg kaplaniyor. Onları da sirkeli suda bekletip fircalayarak temizlenebilir.

YIKIKTEMO, YMR_AY ve g_olter bunu beğendi.
  4. g_olter

g_olter

İsim:
    Gökhan ölter
    Elinize sağlık çok güzel yazmışsınız

5. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Eline sağlık Temel hocam:)

6. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    ben bilmediğim için mesela hava emiş borusu tuzlanmış.kafayı yedim .performans düştü.köpük oldu sump tarafı .bilmeden ordan üfleyince baktım ki tıkalı.hiç hava çekmiyor.önce okumuş olsaydım farkedermişim.bu arada haftalık su çekimi yaparken su yüzeyinden alıyorum ben .hortumu tabana indirmiyorum

7. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Ayırca sumpun ilk haznesinde tabanda kahverengi incecik toz tanecikleri var.galiba diyatom artıkları.onları da çekmiyorum.orda duruyorlar tortu halinde.sumptan su alma dediler.sadece oraya coralinli taşlar bıraktım.sert ölü mercan koydum

Sayfayı Paylaş