1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Balık Türleri

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu balık türleri geniş bir yelpaze, deniz balık çeşitleri açısından bakarsak yerel imkanlarımız dahilinde çok az türünü akvaryum ortamında görme şansımız oluyor diyebiliriz. Deniz balığı seçenekleri içinden seçmeye çalıştığımız türler genelde sistemlerimiz dahilinde imkan verdiği ölçüde seçmeye çalışıyor olsak da, sınırlanır zorlandığını biliyoruz. Bazen ise gördüğümüzde deniz akvaryumu balık türlerinin güzelliğine veya tipine vurulur akvaryumu hiç sorgulamayız bile ama hobi bütünüyle bir hobi olduğu için hatası ve doğrusuyla ilerler.

  Deniz Akvaryumu Balık Türleri İçinde Deniz Balığı Çeşitleri Genel Olarak Nelerdir

  Genel bakış ile deniz balığı çeşitleri için doğa harikası olan organizmalar demek durumundayız. Her açıdan renkler, boyutllar, arzu ve istek, beslenme, deniz balığı fiyatları ile geniş bir yelpaze içinde değerlendirmek gerek ve yaşam azimlerine hayran olmamak elde değil. Tabii ki, deniz akvaryumu balık türleri içinde en güzel balık, sizin akvaryuma uygun olan, zevk görüşünüze hitap eden, bütçenize uyan balıktır. Hobi içinde zaman ilerledikçe sıralanan şartların engellediği seçim şansı bir şekilde oluşturulmaya çalışılır. Akvaryumlar büyütülür, tür değişikliği yapılır, filtrasyon sistemi elden geçirilir ama bir şekilde her zaman aklımız deniz akvaryumu balık çeşitleri konusunda önümüzü açmaya odaklıdır. Makalemizin amacı size hitap edecek deniz akvaryumu balık çeşitleri nelerdir anlamak olacak. Elbette bazı balık ve mercan türleri çok satılıyor, bunun altında birkaç neden olsa da, Deniz Akvaryumu Balıkları ve Mercanları Top Ten makalemizdeki türler ülkemizde en çok satılan türlerdir.

  Deniz Akvaryumu Balık Çeşitleri İçinden Bana Uygun Olanları Hangileridir


  deniz akvaryumu balık türleri büyük.jpg

  Deniz akvaryumu balık türleri zenginliği var demiştim ama büyük balık hayranlığı olan arkadaşlar için onlardan söz etmeden olmaz. Aslında deniz akvaryumu balık çeşitleri içindeki büyük balık kavramı kendi içinde değişkenlik gösteriyor. Köpek balığı veya orfoz büyük balık iken bazılarına abartı gelebilir. Bu tanıma girebilecek veya tanım içine almamız gereken türlerde bulunur. Örnek olarak tatlı dudak sweetlip balığı deniz balığı çeşitleri de büyük balık sınıfında yer alır.. Elbette büyük balık demek, geniş akvaryum demek ve güçlü filtre ihtiyacı demek. Büyük deniz balık türleri genel olarak reef uyumsuz balık türleri olarak tanımlanır. Bunun nedenlerinin başında atık yükleri veya mercanları gıda olarak görmeleri gelir. Mercanları büyük çoğunluğu gıda olarak gören balık türlerinin başında melek (angelfish) balıkları gelir. Büyük balık türleri olduğu kadar aynı zamanda cüce melek balıkları olarak tanımlanan türler var ve büyük akrabalarının birer minyatür kopyaları gibidirler. Reef uyumları değişken olsa da, genel kanıda reef akvaryuma eklemek cesaret ve şans gerektirir.

  Deniz Akvaryumu Balık Türleri İçindeki Tang Balıkları Akvaryuma Ne Kadar Uyumlu Türlerdir


  deniz akvaryumu balık türleri tang.jpg

  Deniz akvaryumu balık türleri arasında bulunan tang balıkları hemen hemen şartları uygun olan tüm akvaryumlarda bulunur. Özellikle tercih edilme nedenleri aslında birkaç sebep içeriyor. Tercih nedenlerinin altında yatan ana unsurlar, mercanlara dokunmuyor olmaları ve nispeten büyük balık türleri olmaları diyebiliriz. Tang balıkları renk, desen ve form olarak zengin bir yelpazeye sahiptir. Deniz akvaryumu balık türleri arasındaki tang balıkları hobici ihtiyacını birkaç açıdan karşılıyor diyebiliriz. Aslında atık yükleri çok az değildir ama otçul ağırlıklı beslenmeleri ve akvaryum içindeki yosunları besin olarak tercih etmeleri diğer tercih nedenleri oluyor. Bunun güzel bir örneği ise Yellow tang Zebrasoma flavencens balıkları. Bazı türler istenmeyen yosunlarla mücadele konusunda çok iyi dosttur. Bazı tang balığı türleri ise Deniz Akvaryumu Diatom döneminde desteğini yosun temizliği yaparak gösterir.

  Deniz Akvaryumu Balık Türleri Küçük Türler mi Seviyorsunuz

  deniz akvaryumu balık türleri küçük.jpg

  Hep büyük tür sevenler elbette olmuyor. Bazı deniz akvaryumu balık türleri küçük boyutlara sahip ve onlarında ciddi hayranları vardır. Percula türleri, damsel türleri, gobi türleri, anthias türleri, kardinal türleri bir bütün olarak küçük boyutlu deniz akvaryumu balıkları sınıfına girerler. Her koşulda büyük balık veya küçük balık ayırmaksızın asıl kıstas akvaryumların hacimleri ve ekipman güçleridir. Akvaryumcu esnafında beğenilen her balık koşulsuz size uygun olmayacağı gibi akvaryumdaki diğer türler açısından da uygun olmayabilir. Tüm bu kıstasları düşünerek balık satın alırsanız daha uzun soluklu yaşatma imkanı sağlarsınız. Deniz akvaryumu balık türleri geniş bir kavram ve bu kavramda akıllı hareket etmek daha sağlıklı balıklar izlemek anlamına gelir.

  Akvaryum Portalı
   
  YMR_AY, taakaa ve BulentS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş