1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Beyaz Benek Hastalığı Oluştu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde MOVACIKLI tarafından 25 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Deniz akvaryumu beyaz benek hastalığı gözlemledim. Beyaz benek tedavisi ile uğraşıyorum. Kh değeri ile fazla oynadım ve tadilat olmasıyla deniz akvaryumu ısı değerleri oynadı. Beyaz benek hastalığı tedavisi için önerilerinizi bekliyorum.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Vay vay, ne olmuş bunlara böyle yaw. Çok üzüdüm mustafa. :(
    Protein skimmer ın seviyesini yükselt ıslak toplasın bu ara. Yem de sarımsak ve kırmızı biberi eksik etme.
    Bir de genelde tatlı su akvaryumcularında bulunan seachem garlic guard var. Yemleri o karışıma bandırarak verirsen çabuk toparlıyorlar. Tecrübeyle sabittir.
    Yellow da çok etkilenmiş belli.
    Çok geçmiş olsun,

3. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Sinir bozucu bir durum aynı düşüncedeyim okadar uğraş alg bile yok üsüne hastalık. Benzer dertler. Geçmiş olsun en kısa sürede atlatmak dilegiyle.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

MOVACIKLI bunu beğendi.
  4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bugün %10 su değişimi yaptım. Dediğin gibi protein skimmerin seviyesini yükselttim ıslak topluyor. Yemlemede sarımsak ve pul biberli yeme devam ediyorum.
    Seachem garlic guard siparişini şimdi verdim.

5. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Geçmiş olsun. Ben de bunaldım biliyorsun işte. Seachem garlic guard bulamadım ben Mustafa nereden sipariş verdin.

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Teleskop akvaryumda var İsmail Bey oradan sipariş verebilirsiniz.

inifnity bunu beğendi.
  7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Orada nette var gözüküyor ama acil lazım dı bana da, aradım kalmamış dediler... Ayrıca 5 yeri daha aradım stokta var gözüken , hiçbirinde yoktu..

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Tüh bende aramadan sipariş verdim yahu. Neyse yarın arayıp teyid edeyim yoksa parayı iade etsinler.

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    mustafa bey dün optimum avm de rafta gördüm bir tane k9 pet shop galiba ismi

MOVACIKLI bunu beğendi.
  10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Geçmiş olsun Mustafa, kötü zamanlar geçirmişsin, bence bu tür hastalıkların en önemli sebebi, akvaryuma yeni giren canlılardan kaynaklanıyor. Canlıdan kastım sadece balık değil, yeni bir canlı kaya ilavesi bile bu tür hastalıkları tetikleyebilir. İkinci neden ise sabit olmayan su değerleri, ani olarak eklenen her türlü katkı, sıcaklık değişimleri, suyun kimyasal yapısının ( Kh-Ph-Tuzluluk vs ) ani değişiklikleri gibi...

Bir süre akvaryumu kendi halinde bırakırsan, sadece su değişimleri ve Kh-Ph ayarını tutturabilirsen ters gidecek bir durum olmayacaktır. Tekrar geçmiş olsun.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  11. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Sizin ps 5 gün kapalı kalmıştı yanılıyor olabilirim. Onun etkisi devam etmiş olabilir mı ? Çok gecmis olsun

Sent from my iPhone using Tapatalk

MOVACIKLI bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yusuf bey güzel bir konuya değinmişsinz beyaz benek paraziti canlı üzerinde herzaman oluşmaya ve güçlenmeye hazırdır yeterki canlının metobolizması zayıf kalmasın. PS nin kapalı kaldığı dönemde clown tang zor saatler geçirdi diye hatırlıyorum onun etkisi olabilir.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gökhan hocama kesinlikle katılıyorum, sonradan eklenen ve zamansız ve yine akvaryum tam oturmadan eklenen balıklar yüzünden yaşanıyor bunlar. Zaten sürekli kH değerine vb müdehale ediyor ve adaptasyon gerçekleşmeden de balık bir de su değerlerine ayak uydurmakta zorlanıyor. İlk etapta yüzde 30 su değişimi bence yerinde olur, az da olsa Nitrit ölçmüşsün sonuçta. Yüzey iyice hareketlenmeli, ps ıslak toplamalı ve hiçbir katkı vs kullanılmamalı bu süreçte. İnşallah toparlarlar.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  14. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Evet arkadaşlar bana sorarsanız hepiniz haklısınız. Neden mi?. Şöyle izah edeyim.

1) benim KH 6.5-7 arası iken ben ne yaptım KH blend girdim ve KH 1Haftada 6.5 ten 9 a çıkarttım.
    2)Reef Builder girildi haftada iki sfer olmak üzere 2 çay kaşığı.
    3) Bulunduğum lojmanların pimapenleri değiştiği için ev inanılmaz soğudu. Tabi akvaryum suyuda.

Şimdi yorumları sis yapın bakalım. Asarmısınız, kesermisiniz, neyaparsınız yoksa sbaha mı bırakırsınız bilemem.

Tatlı su akvaryumlarında balıkların beyaz benek olmaması için Metilen mavisi kullanırdık. Bunu deniz akvaryumlarında deneyeniniz oldumu hiç?

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bugün akşam eve gidince kötü bir haber ile karşılaşacağımı zannederken Palyaçonun beneklerini biraz olsun attığını farkettim ve herşeyden önemlisi iştahla yem alma savaşı vermesi beni sevindirdi. Sabah giderken hanıma tembih etmiştim o da sağolsun sabah ki ve öğlen'ki menülerini sarımsaklı ve kırmızı pul biberli vermiş.

Erdem., inifnity ve BulentS bunu beğendi.
  16. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Düzelme görmenize çok sevindim....Kh yükselmesinden çok soğuk beyaz beneği oluşturdu diye düşünüyorum....Kısa sürede atlatmanız dileklerimle

MOVACIKLI bunu beğendi.
  17. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Evet Ozan Bey bende sizin gibi düşünüyorum. Sonuçta ben KH değerini fazla yükseltmedim. 7 den 9'a çıktı max ve yaklaşık 1 haftada bu seviyelere geldi. KH ile birlikte MG takviyeside yaptım acaba onun bir zararı olabilir mi?.

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Hayır olmaz....

19. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Daha önce tanıtım konunuzda da yazmıştım sanırım, KH'ın ani yükselmesine mercanlar çabuk tepki veriyor. Böyle bir şey yaşamadıysanız balıkların bundan etkileneceğini söylemek zor.

Bu hastalığı oluşturan ana etken cryptocaron irritans tahriş ettiği noktadan sızan serumla beslenen bir canlı . Yani etkenin kendisi kana karışmadığı için balık tarafından kuvvetli bir bağışıklık cevabı hiç bir zaman geliştirilemiyor. Nasıl bitlere karşı geliştiremediğimiz gibi. Balığın derisi üzerinde mukoza yapısını bozacak stres etkenleri hastalık etkenlerinin daha da iyi yerleşmesini sağlıyor.

Akuakültürdeki beyaz benek mücadelesi hakkında güncel kaynaklarda yola çıkarsak en etkili ve etkene yönelik tek tedavi şekli 0,2 mg/lt dozunda bakır-formol çözeltileri ile yapılan karantina tedavisi.

Yaptığımız tedavilerin hiçbiri etkene yönelik değil, balığın direncini arttırıcı yöntemlerle, fayda alınıyor ama etkeni ortamdan uzaklaştırmıyor.

Yani özetle hem mercanlara ve diğer deniz omurgasizlarına özellikle karides-yengeç gibi canlılara zarar vermeyeyim hemde akvaryumdaki tüm etkenler ölsün diye bir çözüm çok zor.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Beyaz benek tedavisi ile ilgili Tatlı su tanklarında kullanılan mikofish diye bir ilacın iyi geldiğini ve daha sonradan da beneğe yakalanma yüzdesini düşürdüğünü öğrendim ama ana tanka kesinlikle tavsiye edilmiyor karantina tankında tedavi yapılmalı kesin ve kesin.

Ekli Dosyalar:

• images.jpg
      images.jpg
      Dosya Boyutu:
      4,7 KB
      Görüntüleme:
      265

Sayfayı Paylaş