1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Bitkileri

Başlığı 'Deniz Bitkileri ve Macro Alg Yaşamı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu bitkileri beslemek farklı bir merak gibi görünebilir ama çok güzel yüksek yosun akvaryumları kurulmuştur. Deniz bitkileri ifadesini yosun türleri olarak baz alıyor ve size deniz akvaryumuna uygun bitki türlerini tanıtmaya çalışacağım. Deniz akvaryumu bitkileri sadece yeşil renkleri içermiyor, aynı zamanda kırmızı yosun türleri de bulunur. Tabii linkteki konu içinde cyano denilen istenmeyen yarı yosun türü de var. Makalede tanıtılan diğer kırmızı deniz akvaryumu bitkileri çok güzel ve faydalı bitkilerdir.

  Deniz Akvaryumu Bitkileri Çeşitler:

  Deniz akvaryumu bitkileri türlerinden bazıları refugium denilen alg bölmelerde filtre amaçlı kullanılır. Tabii tercih edilmeleri sadece bundan ibaret değil. Deniz akvaryumu içinde bitki türlerini beslemek isteyenlerde bulunur. Bazı türleri uzun soluklu bakmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Deniz akvaryumu bitkileri deniz akvaryumundan ne bekler ve hobici bitkilerden ne bekler anlamak için deniz yosunlarını ilk olarak tanımamız gerekir. Kırmızı yosun türleri üst linkte tanıtılmış olduğundan farklı bitki ve yosun türlerini tanıyacağız. Benim en çok beğendiğim ve sevdiğim tür ile başlamak isterim.

  halimeda deniz bitkisi.jpg

  Halimeda Yosun (Halimeda sp);

  ■ Halimede bakım Seviyesi Orta derce olarak ifade edilir.
  ■ Deniz akvaryumu Aydınlatma ihtiyacı Orta.
  ■ Akvaryum su hareketi koşulları Orta.
  ■ Deniz akvaryumu bitkileri Halimede su, 72-78 ° F, dKH 8-12, pH 8,1-8,4, sg 1,023-1,025.
  ■ Renk yeşil, keyifsiz olduğunda beyazlar.
  ■ İstediği katkılar ise, Kalsiyum, Eser Elementler ve Demir.
  ■ Doğal alanı Karayip, Hawaii.
  ■ Kökeni Halimedaceae

  Deniz akvaryumu bitkileri içindeki Halimeda tropik okyanusları yaşam alanı olarak seçer. Sert kalkerli yapıda makro yosun türüdür ve deniz akvaryumu için çok güzel dekor yosun türlerinden biridir. Halimeda kalkerli olmasına rağmen Plant bitki olarak da bilinir. Kalkerli yapısı yüzünden dokuları kalsiyum karbonat içerir. Gelişmesi için akvaryumda yeterli kalsiyum düzeyleri sürekli gerektiği kadar bulunmalıdır. Halimeda dayanıklı deniz akvaryumu bitkileri arasındadır ama bir anda beyazlaşma görülür. Tang ve angel balıkları çoğunlukla yapraklarını tırtıklamayı tercih eder. Kısaca, tang ve angel balıkları ile bu tür deniz akvaryumu bitkileri tutmak zordur. Halimeda bitkiler mercanların ve omurgasızların rahatsız olmalarına neden olmazlar. Işık kaynağına ek olarak büyümek için kalsiyum kullanırlar. Birçok alg türü gibi fazlaca Nitrat ve fosfat değerlerini pek sevmezler.

  Caulerpa Yosun (Caulerpa sp);

  deniz-akvaryumu-Caulerpa.jpg

  Caulerpa türleri hızlı büyüyen ve istilacı deniz akvaryumu bitkileri olarak tanınırlar. Dünya çapında tropik bölgelerde bulunan sığ suları tercih ve istila ederler. Deniz akvaryumu içinde beslenmesi biraz avantaj ama biraz da dezavantaj içerir. Caulerpa türlerinin farklı çeşitli bulunur ve akvaryum için süs ve yine faydalı bitki olarak tanınırlar. Daha çok refugium içinde tutulmalarının nedeni akvaryumu istila etmeleri korkusudur. Özellikle resif akvaryumunu istila etmeleri sorunlara neden olabilir, birçok mercanın üzerini kapatacaktır. Deniz akvaryumu bitkileri içinde budaması dikkat isteyen yosunlardan biridir. Budamayı sık yapmak sanıldığı kadar kolay değildir, dikkatlice ve ek yerlerinden yapılmalıdır, kötü tarafı aniden koloni olarak toplu ölüm yaşamalarıdır. Bu durumda akvaryuma bir miktar atık yükleyebilirler.

  Mermaid bitki.jpg

  Mermaid yosun bitkisi (Udotea sp.);

  ■ Mermaid bitkisi deniz akvaryumu bitkileri içinde bakımı Orta sınıf bitkidir.
  ■ Deniz akvaryumu ışıklandırması orta derece gerekir.
  ■ Akıntı şiddeti orta derece.
  ■ Akvaryum konumu dip kısımlar.
  ■ tuzlu su koşulları, 72-78 ° F, dKH 8-12, pH 8,1-8,4, sg 1,023-1,025.
  ■ Mermaid yeşil renge sahiptir.
  ■ Akvaryum katkı istekleri, Kalsiyum, Eser Elementler, Demir.
  ■ Habitat Karayip.
  ■ Bağlı olunan ailesi Halimedaceae.

  Deniz akvaryumu bitkileri Mermaid türleri Karayipler havzasında bulunan ve güzel görünüme sahip bitkilerden biridir. Aynı zamanda kalkerli deniz akvaryumu bitkileri arasındadır. Deniz akvaryumu açısından dekoratif bitki olarak kullanılabilir. Bu tür bitkiler substrat malzemelere veya canlı kayalara yapışarak yetişirler. Oval yaprak yapısına sahip olup, dokularında kireç (kalsiyum karbonat) bulunur. Mermaid deniz akvaryumu bitkileri doğru su koşulları altında dayanıklı türlerdendir. Işık gücüne ilave olarak, yeterli kalsiyum gerekir. Yüksek nitrat ve yine fosfat değerlerini pek sevmeyen türler arasındadır. Yine ilave olarak çok sık budanmaya karşı olumsuz tepkileri olur.

  Deniz Akvaryumu Bitkileri Tank İçi:

  Deniz akvaryumu bitkileri akvaryum içinde olduğu kadar sump veya refugium sistemlerinde barındırmayı tercih edenler bulunur. Genel olarak akvaryum yapıları içinde angelfish balıkları ve Tang balıkları doğal tüketicileri olduklarından dolayı korunaklı sump sistemleri tercih edilir. Fakat, uygun akvaryum koşullarında ve yine sadece yüksek yosun bakılan akvaryumlarda mükemmel bir görüntü verirler. Deniz akvaryumu bitkileri hem görünüm ve hem de filtre açısından önemli olmakla birlikte güzel görünüm kazandırırlar.

  Akvaryum Portalı
   
  Nadir, Dreamcatcher, Glsn ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş