1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu-Dalga Motoru Kapalı Unutulursa?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde kupeli tarafından 28 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Dün akşam hiç adetim olmayan bişey yaptım ve balıkları yemlerken dalga motorunun fişini çektim ve sonra takmayı unutmuşum. Sabaha karşı oğlumun ağlamasına uyanıp uyanmışkende akvaryuma bakınca ne göreyim blue tang kuma yan yatmış,rengi bembeyaz, hızlı hızlı nefes alıp veriyor. Şok oldum. Neden olur diye düşünürken dalga motorunu farkettim. Yaklaşık 8 saat çalışmamıştı. Fişi taktım, motoru iyice su yüzeyine çevirdim, hava taşı ile ekstra hava vermeye başladım. tatlı sudan kalma bir kafa motoru ile akıntıyı güçlendirdim. Sabah olunca 2 damacana su değiştirdim. Yemleme yapmadım. Blue tang daha iyi gibi sanki. Genel olarak kayaların arasında kayaya yaslanarak dursada en azından arada yüzebiliyor. Hızlı hızlı nefes alması devam ediyor. Rengi hala soluk ama düne göre iyi. Bu arada yerel gobylerden birinin ölüsünü buldum diğer ikisi ortada yok. Palyaçolar ve diğer canlılarda herhangi bir sıkıntı yok. PS çalışıyordu ama sump olmadığı için dalga motorunun çalışmaması akvaryumu bu hale getirdi sanırım. Blue tang için yapabileceğim başka bir şey varmı?:(

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Deniz Akvaryumu-Dalga Motoru Kapalı Unutulursa?

Geçmiş olsun. Dalga motorunun kapalı kalması o kadar sıkıntı yaratmaz bence. Geceleri balıkların renkleri soluk olur ve uyurken garip şekillere girebilirler. Mutlaka etkisi olmuştur ama öldürecek kadar bir şey olacağını zannetmiyorum. Şuan yüzüşü ve yem alması nasıl? Olabiliyor böyle kazalar bende geçen su değişiminde yanlışlıkla deniz yıldızını öldürüyordum; tepede geziyormuş, fişleri çekince su seviyesi düştü ve dışarıda kaldı, son anda hatırlayıp, attım suyun içine.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Yem vermedim. Şu an kendini karideslere temizletiyor ama yorgun, bitkin bir hali var. 1-2 dakika temizlendiketen sonra kayaların arasına yatıp 10-15 dk hızlı nefes alıp dinleniyor. Çok moralim bozuk çook.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryuma bağlı değilmiydi ps ? Eğer bağlıysa sıkıntı dalga motoru ile değildir. Başka şeylerde aramak gerekli sorunu.

Geceleri blue tangin rengi solar, ph değişmesinden beneklenebilir, yan yatarak uyur savruk savruk yüzüşler yapabilir. Bende ilk aldığımda gece ya yatıyordu ölüyor sandım sonrada araştırınca bu şekilde uyuduklarını öğrendim.

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

PS çalışıyordu. Gobynin ölmesi, blue tangin bu hali bişeylerin ters gittiğini gösteriyor. Dün akşam yemleme yaparken her şey yolundaydı balıkların hepsi yeme deli gibi saldırıyordu. Sabah karşı bunlar oldu. Blue tangin durumu uyku hali ile alakalı değil hala durumu ciddiyetini koruyor.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Akıntı motoru kapanınca, aralarında bir kavga çıkmış olabilir mi? Goby'nin ve blue tang'in üzerinde herhangi bir yara bere izi var mı? Diğer gobylerin de ölmüş olma ihtimaline karşı hermitleri hazır tutun. Araştırma yaparsanız da bir iki kaya harici sakın kayaları yerinden oynatmayın.

kupeli bunu beğendi.
  7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Geçmiş olsun Hakan yeni gördüm konuyu, senin akvaryumda bildiğim kadarı ile sump yok, ufak bir askı Ps var.. Sump olsa devir daim olan su böyle bir problem yaratmaz, ama sump olmadığına göre tüm yük senin dalga motoruna düşüyordu.Kötü olmuş. Isıtıcı çalışmaya başladımı?Eğer öyle ise dalga motoru suyu hareketlendirmediyse su belli noktalarda soğumuş, bu gibi faktörlere alışkın olmayan Tang için kötü etki yapmış olabilir.

Ayrıca yerel gobby nin ölmesi suyun ciddi şekilde bozulduğunu gösteriyor.Tang dayanıklı balıktır merak etme... Suyun sıcaklığı dalgalanmasın ve dalga motorunu yüzeye bayağı çevir bence.Su değişimi yapacaksan azar azar aynı su kalitesinde yapmalısın bu aralar.

Courageous, YIKIKTEMO ve kupeli bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Hakan öncelikle. Gece renk solması arkadaşların dediği gibi çok normal ama eğer söylediğin kadar bariz bir sorun varsa bu akıntı motorunun sadece kapatılmasıyla yaşanmaz. Gece elektirikler gitmiş olabilir, zaten yeni eklenmiş balık olduğundan çabuk tepki verebilir. Ps senin arkada asılı ve akıntı olmadan oksijen dağılımı çok zayıflar. Burada sıkıntı olmuştur bence. Balığa yapılması gereken ilk işlemleri yapmışsın zaten biraz beklemek gerek. Isını kontrol et, tuz yoğunluğunu da bir kontrol bakalım anormallik var mı?

Kısaca Gökhan hocamın mesajına +1 diyorum.

9. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kayaları falan oynatmıyorum. Hermitler hazır kuvvet zaten. Diğer gobyler öldüyse çoktan temizlemişlerdir. Kavga ihtimali çok zayıf. Sabah palyaçolarda çok durgundu. Kesinlikle suda bi sıkıntı oldu. Palyaçolar şimdi iyi. Hatta oynaşıyorlar. :) Blue tang ölcek olsa şimdiye kadar ölmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Ölürse çok üzülürüm. Allahtan ümit kesilmez. Dalga motoru yüzeye bakıyor, kafa motoru çalışıyor, hava taşı ile yoğun havalandırma devam ediyor.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Isıtıcı çalışıyor. Sıcaklık 26 derece. Tuzluluk 1023.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kızma ama bu hatayı senden beklemezdim. Bırak akıntı motorlarıyla ne işin var. Akıntının tam vurmadığı bir noktadan yemlemenin yap bırak. Gökhan hocamın mesajında görünce hatırladım askılı ps olduğunu sende.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Hocam bu hatayı bende kendimden beklmezdim. Nasıl oldu bilmiyorum o sırada oğlum ağladıysa onu kucağıma almaya falan gitmişimdir. Sonrada unutmuşumdur.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakan abi gecmiş olsun yeni gördüm bizi haberdar et merakta bırakma.
    Cep mesaj

14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sağol Halil kardeşim. Şu an için durumu stabil. Kayaların arasında 5-10 dk yorgun argın yatıyor sonra çıkıp karideslerin önüne geçip 2-3 dk. kendini temizletiyor. 6-7 saattir bu şekilde.

15. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Akvaryumda oksijen az.:heyo:

16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

PS, yüzeye dönük dalga motoru, kafa motoru, hava motoru+hava taşı ful çalışmasına rağmen malesef blue tangimi bugün öğle saatlerinde kaybettim. Gobylerde piyasada yok sanırım onlarda gitti. Bu bana ve benim gibi sumpsız sistem yürütmeye çalışan yada düşünen yeni hobicelere ders olsun. PS çalışmasına rağmen sadece dalga motorunun çalışmaması tankı ne hale getirdi. Ya uzun bi elektrik kesintisi olursa , yada dalga motoru arızalanırsa noolcak? İlk fırsatta ikinci bir dalga motoru alıyorum, bayramdan sonrada borulu overflow ve sump işine başlıyorum.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakan abi geçmiş olsun çok üzüldüm şimdi yaaa. :(

kupeli bunu beğendi.
  18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kaybınıza çok üzüldüm; inanın bende sump olmasına rağmen 7-8 saatlik bir elektrik kesintisinde akvaryumda canlı kalacağına inanmıyorum.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzüldüm Hakan yaşadığına. Yanlız itiraf etmem gerekirse gardım düştü okuyunca çünkü hiç beklemiyordum böyle bir durum senden. Gelişmeler çok güzeldi ve blue tang dahi tam adapte oluyordu.

Sump sistemi olsa o kadar etkilemez bu gerçek. Ne yazık ki zaten standart güçte bir ps'nin çıkardığı oksijeni akvaryuma kendi gücüyle başka su hareketi olmadan tam anlamıyla dağıtması mümkün değildir.

Sağlık olsun diyelim artık.

kupeli bunu beğendi.
  20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Geçmiş olsun Hakan Bey. Bir kayıp olarak değilde bir kazanç olarak bakmak belki içinizi rahatlatacaktır. Yaşadığınız bu durumu canlı yükünüz son raddede iken de tecrübe edebilir ve daha büyük kayıplar verebilirdiniz.

Üzülerek okuduğumuz bu tür başlıklar belkide elektrik kesintisi, sigorta atması yada önem teşkil eden bir parçanın bozulması ihtimali ardından su değerlerimizin ne kadar zaman içerisinde canlıların sağlığını tehdit eder hale geleceğini gözlemlememiz gerektiğine dair bir uyarıdır. Bu gözlemler yeni kurulumlar da çok rahat yapılabileceği gibi canlı yükü oturmuş akvaryumlarda bir hayli de zor olacaktır.

kupeli bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş