1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu-Doğa İlişkisi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Çevre bilinci, doğayı korumak, hayvanları sevmek, yerel türlere sahip çıkmak, Nesli tükenen canlılara sırt vermek, doğanın ekolojik dengesini taciz etmemek, çıkar adına ırkları bozmamak gibi kavramlar genel olarak akvaryum hobisinin etik ilkeleri olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar etik ilkeler olsa da 'Deniz Akvaryumu' hobisi temelinde buna ters düşen yapı barındırır. Bunun başlıca sebeplerine bakarsak;

  Dekorun doğanın ekolojisini bozan ve doğadan toplanan malzemelerden büyük ölçüde oluşturulması.

  Balıkların büyük oranda doğadan toplanması.

  Mercanların yeni yeni doğal alan çiftlikleri olsa da doğadan toplanmaya devam etmesi.

  Bu canlılardan özellikle balıkların yakalanması adına siyanür kullanılması ve hedef balıklar yanında birçok canlıya gereksiz zarar verilmesi.

  [​IMG]

  Yukarıdaki sebepler ana başlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tatlı su akvaryumlarında doğaya müdehale %10 civarında iken deniz akvaryumlarında %70 oranını bulmaktadır. Bu konunun gündeme geldiği tartışmalarda aslında sığınılan dal hep 'doğada nesilleri tükendiğinde akvaryumlarda var olacak olmaları bir umut nesillerinin kurtulması için' şeklinde olsa da işin aslı sanki biraz mecazi anlam taşımaktadır. Aslında bu kadar doğaya bağımlı yürütülen bir hobi farklı açıdan bakan hayvan severler tarafından hoş karşılanmamaktadır. Şapkayı önümüze aldığımızda hobi ama biraz da ego tatmin hobisi olduğu gerçeğini görürüz.

  [​IMG]

  Hobi platformu olarak insanları deniz akvaryumu kurmamaya çağırmak işgüzarlık olacağından kendimizce çözümleri üretsek artık fena olmayacak gibi görünüyor. Son zamanlarda doğayı rahat bırakmak adına çalışmalar olması güzel haberlerden oluyor. Yapay kayalara yönelme...yönlendirme hiçte küçümsenmeyecek bir ekolojik denge koruması olacaktır.

  Bazı platformların sadece bu bölümlerini canlandırmak adına 'pahalı değil tuzlu su akvaryumu ikinci el alırsın ekipmanları' zerzenişleri ve yönlendirmeleri olsa da aslında deniz akvaryumu kurma düşüncesindeki insanların daha fazla araştırma yapmasına teşfik, sıradan ve acele ve yine basit akvaryumlarda yok olacak canlıları en aza indirmek adına daha profesyonel kurulumlara yönlendirmek yine ciddi bir doğaya destek anlamı taşıyacaktır. Bir anlık heves adına bilinçsiz satın alınan ve şartlarını dahi sorgulamayan birçok hobici olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

  Hiç kimse! buradan en pahalı ekipmanları başından almak gerektiği fikrini çıkarmamalıdır ama büyük bir ticari sektör içinde son derece işlevsiz ekipman ve malzemelere de yönelmemek gerekmektedir.

  Ülke bazında deniz akvaryumları dışa tam bağımlı konumdadır.

  Aslında işin en ilginç yanıda burasıdır. Öyle ki; buna anlam vermekte ençok zorlanan kişilerden biri de benim. Gerçek anlamda pahalı olan ekipmanların ülke içinde yapılabileceği aslında platformdaki sıradan tezgahlarda, evlerin salonlarında çıkanlara bakıldığında dahi aşikardır. Fakat deniz akvaryumu hobicisinin büyük bölümü maalesef ki yabancı ekipman hayranlığıyla gözünü yerele kapamış durumda, kapamakla kalmayıp yönlendirmelerde bu yöndedir. Esnafın yerel ekipman konusunda zararı olacağına inanmamakla birlikte tersini düşünmekteyim.

  Deniz akvaryumu sahiplerine olarak ve bu gibi platformlarda yönlendirmelerde bulunan arkadaşlara küçük bir hatırlatma olması temennisiyle yazmış bulunduğum bu satırların anlam ifade etmesini umarım.


  Sevgiler...
   
  Erman Pehlivan, syucel, brkfrt ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Deniz Akvaryumu-DENİZ AKVARYUMU

  Güzel bir konuya değinmişsin Temel abi heyecenla bir solukta okudum. em34:
   
 3. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Cevap: Deniz Akvaryumu-DENİZ AKVARYUMU

  Temel abi güzel noktalara değinmişsin ellerine sağlık. em34:

  Biz acele ederek doğadan gelen onlarca balığı öldürüyoruz tuzlu suda. Biraz kendimize hakim olup herşeyin yoluna girmesini beklememiz gerekli aslında. Hem maddi açıdan hemde her öldürdüğümüz balık doğadan gittiğinden dolayı.
   

Sayfayı Paylaş