1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu doğadan canlı balık yakalama yöntemleri ve siyanür

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde bulents tarafından 10 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Deniz akvaryumu doğadan canlı balık yakalama yöntemleri,bugünlerde akvaryum sektörünün tüm dünyadaki boyutlarının milyar dolarları bulması ile oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Akvaryum sektörünün bu kadar hızlı büyümesi doğadan toplanan/yakalanan canlıların sayısının hızla artmasına sebep olmuş, ekolojik denge üzerindeki etkileri sebebiyle de birçok kuruluşun eleştirilerine hedef olmuştur. Marine Aquarium Council (MAC) gibi kar amacı gütmeyen, dünyadaki ekolojik dengeye zarar vermeden toplama işlemlerinin yapılmasını denetleyen kuruluşlar yaygınlaşmıştır. MAC, 60 dan fazla ülkede yaklaşık 3500 üyesi olan, özellikle ABD,AB,Flipinler gibi hem ihracat hemde ithalat yapan ülkelerde aktif faaliyetleri olan bu alandaki en büyük kuruluştur. MAC onaylı yakalama yapan kuruluşlar MAC certfied amblemini topladıkları ürünlerde kullanabilirler.
  mac_sertifika.gif
  Bu amblem toplamanın doğaya ve canlıya en az zararı vererek yapıldığının kanıtıdır. UNDP gibi uluslarası kuruluşların Endonezya gibi ülkelerde toplama iyileştirme programları başarıyla sonuçlanmıştır.
  Fishermen abandon devastating fishing practices in Indonesia | UNDP

  Konuyla ilgili anlamlı bir video

  Tüm bunlara rağmen doğadan canlı toplamaya kurallar koymak, hataları engellemek, toplama işinin özellikle ekonomik olarak çok gelişmemiş ülkelerde ana geçim kaynağı haline gelmesi sebebi ile neredeyse imkansız hale gelmiştir.Sadece Sri Lanka da 60.000, Filipinler de 8.000 den fazla canlı toplayıcı mevcuttur. Günümüzde toplayıcılık bu ülkelerde önemli ana iş kollarının başında gelmektedir.

  Doğadan canlı balık yakalama yöntemlerine yakından bakalım,
  Doğadan canlı balık yakalama yöntemleri arasında kepçe,ağ,tuzak gibi yöntemler sayılabilir, ancak en yaygın kullanılan yöntem sodyum siyanür gibi kimyasal maddelerle balıkları sersemleterek kolayca yakalanmalarını sağlamaktır. Siyanür yöntemi 1950 li yıllarda ilk defa Filipinler de uygulanmış,daha sonra tüm toplama alanları olan ülkelere yayılmıştır. Sürü balıklarının birçok türünün yakalanmasında genellikle ağ yöntemi tercih edilmektedir. Bireysel gezen balıkların ağ veya kepçe ile yakalanması zor olduğu için, bu türlerin yakalanmasında genellikle siyanür yöntemi kullanılmaktadır. Resiflerde yapılan toplama işleminde toplayıcı elinde taşıdığı plastik şişe ucuna takılı pipet içerisindeki sodyum siyanürü hedef alana boşaltır. Toplayıcının siyanürün etkilerine maruz kalmaması için koruyucu malzemeler kullanması gereklidir.
  siyanur2.jpg siyanur.jpg
  Sodyum siyanür deniz suyu ile buluştuğunda sodyum ve siyanür iyonlarına ayrışır. Siyanür hemoglobinlerin oksijen taşıma kapasitesini bloke ederek canlıda geçici sersemlik yaratır. Yavru balıklarda düşük miktarlarda kullanılması gerekir ki sistem geçici bloke olup canlı siyanürlü ortamdan çıkarıldığında normale dönebilsin. Büyük balıkların yakalanması sırasında kullanılan sodyum siyanür miktarı artar. Düşük dozlarda büyük balıklar etkilenmez ve yakalanmaları zorlaşır. En büyük kayıplar büyük balıkların bulunduğu ortamlardaki yavru balıkların bünyelerine göre aşırı siyanüre maruz kalması ile olur. Bu durumda yakalanan küçük balıklar da genellikle siyanür ölümlerinin günler-haftalar sonra olması sebebiyle toplanır. Aşırı siyanüre maruz kalmış yavru balıkların ölümü kaçınılmazdır. Toplama sonrası balığın kendine gelmesi için koyulan ortamlar ve taşıma sırasındaki konforu balığın kalan ömründe belirleyicidir. Normal sınırlarda siyanür ile yakalanmış dahi olsa canlının biz hobicilere ulaşana kadar katettiği mesafe küçümsenemeyecek kadar fazladır. Sağlıklı karantina tanklarında birkaç hafta geçiren canlılar siyanürün etkilerini vucudundan kolayca atabilir. Ticari hırslar yüzünden yakalandıktan birkaç gün sonra ithalata verilen canlıların oranı hiç az değildir. Özellikle avrupa ve ülkemiz gibi toplama merkezlerinden uzak olan ülkelerde uzun uçak yolculukları canlılarda büyük hasarlar bırakabilir. Nakliye ücretleri ağırlık üzerinden belirlendiği için genellikle canlılar yolculuğu tamamlayabileceği düşünülen minimum su miktarında gönderilir. Gereğinden fazla siyanürle yakalanan canlıların çoğu yolculuk aşamasında hayatını kaybeder. Normal düzeyde siyanür kullanılarak toplanan balıklar eğer gerekli süre iyi değerlerdeki karantina tankında siyanürü atana kadar bekletilmezlerse, yolculuk aşamasını canlı atlatsalar bile hobici tankında can verirler.

  Doğadan canlı balık yakalama alternatifi var mıdır?
  Tek alternatif üretme çiftlikleridir. Halen deniz canlılarının ancak çok küçük bir kısmı insanlar tarafından üretilebilmektedir. Tatlı su canlılarında üretme çiftliklerinde üretim oranı teknolojinin de gelişmesi ile %90 ların üzerindedir. Tuzlu su canlılarında bu oran halen %5 in altındadır.
  Doğadan canlı balık yakalama sonuç:
  Her ne kadar son yıllarda doğaya olan saygı artmış, MAC gibi kuruluşların denetim ve eğitimleri faydalarını göstermiş olsa da, hala kaçak, bilinçsiz, eğitimsiz canlı toplama işleri yapılmaktadır. Sektörün büyüklüğü, ticari kazançların fazlalığı ve başlıca sermayesi insan işgücü olması sebebiyle doğadan canlı toplama işi tam gaz devam etmektedir. Talep artmaya devam ettiği sürece de gaz kesmeden devam edecektir.
  Hobiciler olarak bizlere düşen en önemli görev, gerçekten uygun yöntemlerle toplanmış canlıları tercih ederek, canlı olsun ne olursa olsun zihniyetini bırakmak, uygun olmayan yöntemlerle toplanan canlılara olan talebi azaltmaktır. Merak ediyorum acaba akvaryumcunuza bu canlıları yakalayan ihracatçının MAC sertifikası var mı sorsanız ne cevap alırsınız.
  Sağlıklı canlıları,Sağlıkla besleyin
  Akvaryumportali Yayın Ekibi
   
  basma tulumba, batus798, cirol ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bülent abi eline emeğine sağlık yazı tam oturdu...
   
  ßy Mirac Küçükerdem ve BulentS bunu beğendi.
 3. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Eline sağlık Bülent Abi...:)
   
  BulentS bunu beğendi.
 4. Bülent abi, güzel bir yazı. Video'yu izleyip fotoğrafları gördükten sonra dehşete düşmemek ne mümkün..:eek: Bu nasıl bir yakalama tekniğidir. Güzelim canlıların düştüğü durum içler acısı. Hele o dalgıç diye geçinen tiplere bak molotof'u eksik elinde. MAC sertifikası hadi bizim ülke de yavaş yavaş gelişiyo hobi desek acaba Avrupa'lı satıcılar bunu belirtiyormu? Oda merak konusu. Bizim memlekette çalıştıkları firmanın MAC sertifikası olup olmadığını sormalıyız, yada toptancılarının çalıştığı firmalarda bu var mıdır? Bu sertifika olayı bence üzerine düşülmeli, tercih nedeni haline gelmeli diye düşünüyorum.
   
  BulentS ve harfuzmani bunu beğendi.
 5. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  +1 Güzel benzetme
   
  Erdem. ve BulentS bunu beğendi.
 6. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Almanya ve İngiltere de ithalat yapılabilmesi için isteniyor diye duymuştum.
  Bizim ülkede abuk subuk hayvan sertifikaları isterler.
  Özdemir konu hakkında bilgili, konuyu okuyunca yazar fikrini sanırım.
   
  Erdem. ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Almanya vb sadece sertifika istemiyor, bizzat Singapur gibi canlı çıkış ülkelerinde maaşlı adam çalıştırıyor. Seçiliyor, ayrılıyor ve yollanıyor. Bize gelenleri kim mi seçiyor? Seçmeye gerek kalmadı, ne kaldıysa o geliyor.

  Güzel makale olmuş Bülent kutlarım. Fakat, bunu engellemek seninde dediğin gibi imkansız.
   
  Erdem. ve BulentS bunu beğendi.
 8. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  En iyisi büyük kepçe mi kapıp gideyim oraya...temo17
   
  BulentS bunu beğendi.
 9. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Talebi yaratan hobiciler Temel, yani bizleriz.
  Talep olmazsa arz da olmaz.
  Ben bilinçli hobicilerin sayısı arttıkça parazit gibi geçinen esnafların azalıp, kaliteyi mecburen sorgulayan, duyarlı esnafların yer edineceğini düşünüyorum.
   
  barbs, halilkocan, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 10. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Ellerine sağlık hocam çok güzel ve bilgi verici bir yazı bu yazıyı Temel abi kesin çalar.
   
  ßy Mirac Küçükerdem ve BulentS bunu beğendi.
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  En küçük bir şüphen olmasın bundan Halil.:)
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş