1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Ekipman Seçimi Ve Oranları

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde basma tulumba tarafından 27 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Merhaba portal!

Birkaç zamandır aklımı kurcalayan ve bilginin kaynağına bir türlü inemediğim bir konu var.
    O da malzeme seçimindeki oranlarla ilgili.

Malum şu oranlarla hepimiz karşılaşmışızdır. Karşılaşmamış olanlara da güzel bir bilgi olsun. Zira bunları hep tek tek topladım :)

Dalga motoru seçimi: Nano haricinde ideali 2 ve üstü sayıda olması. Tankta ölü bölge kalmayacak şekilde akıntı sağlaması. Tankın üstünü çorba gibi çevirmesi. Yumuşak mercanlar ve lps ler için hacmin 20 katı, sps'ler için ise hacmin 30 katı ve üstü. Aslında bu oran sapabilir ancak bu genel bir bilgidir.

Kafa motoru seçimi: Hacmin 10 katı. Burada genel olarak ana tankın 10 da biri ele alınıyor. Yani sump hacmi hesaba katılmıyor gibi görünüyor. Benim anlayamadığım yegane mevzu ise neden en az 10 olduğu? Cevabı, protein süzgecinin daha verimli çalışması için oluyor. Bence bu bilgi biraz ezber. Ve bence çoğu kimse de bu ezberden devam ediyor.

Protein süzgeci seçimi: Şimdi bu konuyu da epey bir araştırdım. Bu oranda süzgecin gövde yapısından tutun da, kupasının havasında deliğin büyüklüğüne kadar parametreler işin içinde. Ancak ben kabaca fikir verme taraftarıyım. Arkadaşlar bence: Protein süzgecinin motorunun saatte çevirdiği suyun yarısı o süzgecin hafif yüklü kapasitesidir. Yine aynı süzgecin motorunun saatte emdiği havanın yarısı da o süzgecin ağır yüklü kapasitesidir.

Söz gelimi: 1000 L/h su emen, 400 L/h hava emen bir süzgecin kapasitesi
    Hafif yüklü 500 litre, tam yüklü 200 litre tanklara uygundur. Ancak benimkisi bir fikir sadece. Tabii asıl olan bir de malzeme kalitesidir :)

Hadi bir tank kuralım örneğin;

Ana tank 100*60*50 olsun. Sump da 80*40*30 olsun...

Normal şekilde 300 litre ana tank, 96 litre sump yapıyor.
    Ama kum, kaya, dizayn sebebi ile kayıpları sayarak ulaşacağımız rakama bakarsak:
    Ana tankta 240 litre, sump'ta 60 litre su kalsın.

O halde;
    kafa motoru: 2400 ila 3000 litre/saat arasında güçte bir kafa motoru
    dalga motoru: 2000 ila 3600 litre/saat arasında güçte iki dalga motoru
    süzgec: 1200 L/h su ya da 600 L/h hava emen bir seçim yapılabilir.

İyi günler...

veysel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Tebrikler Burhan.
    Tankı kapatmaya karar verince kendini deniz akvaryumu literatürüne verdin herhalde.

basma tulumba bunu beğendi.
  3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Teşekkürler Hasan Abi.
    Yok aslında, bildiklerimi unutmadan paylaşayım diye notlar alıyorum. Bilen için basit olsa da, bilmeyen için karışık mevzular oluyor bu konular :)
    Sizin ve torch'un keyfi yerindedir umarım.

hasan1958 bunu beğendi.
  4. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Sağol Burhan Torch'un keyfi yerinde, akvaryuma yakıştı.

Sayfayı Paylaş