1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu ekipmanları

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,
  Deniz akvaryumlarında kullanılan ekipmanların önemli olanlarının çalşma prensibi ve tanıtımı yapılmıştır.
  PROTEİN SKİMMER

  [​IMG]
  Protein skimmer yaşam destek sistemlerinde kimyasal süzmenin en önemli elemanıdır.Protein Skimmer sudan çeşitli karbonhidratları, lipidleri ve bazı amino asitleri alırlar.Bu şekilde sistemdeki nitrat miktarının düşürülmesini sağlarlar.Bunun yanı sıra protein toplayıcılar fosfat kontrolünde önemli bir alettir;sudan inorganik fosfatı alırken sudan toplanan diğer bileşiklerle birlikte fosfatın organik kaynaklarını toplama kabına depolayarak onların etkisiz hale gelmelerini sağlar Protein toplayıcı kapasitesi akvaryum hacminin en az üç katı olmalıdır.


  NİTRAT FİLTRESİ

  [​IMG]
  Akvaryumda çeşitli bileşikler şeklindeki birikimi,problem olarak karşımıza çıkar.Her ne kadar amonyak ve nitrit kadar olmasada nitrat birikimi balıklar üzerinde stres,yavruların gelişmemesi ve sistemde alg oluşumu olarak karşımıza çıkar.Nitrat yüksek değerlere ulaşmadan sistem içerisinde çözüm bulmak gerekir.Nitrat filtresi kulanımında dikkati olmak gerekir.Dijital olarak kontrol etmek gerekir.Nitratla mücadelede en kolay yol su değişimidir.

  UV FİLTRESİ

  [​IMG]
  Filtre sisteminde,imalatçının önerdeği debide pompa kullanılarak,parazit,virüs ve suda yüzen alglerin etkisiz hale getirimesinde kullanılır.Resif akvaryumlarından çok balık akvaryumlarında kullanılır.Olmazsa olmaz bir ekipman değildir.

  KALSİYUM REAKTÖR

  [​IMG]
  Sert mercanların beslendiği kapalı sistemlerde kalsiyum değerinin gerçek deniz suyundaki 380-480mg/lt değerinde sabit olması sağlıklı gelişim için şarttır.Günlük kalsiyum sarfiyatını otomatik tamamladığından hobici için kolaylık sağlar.

  OZONİSATÖR
  [​IMG]
  Suda yüzen bakteri,virüs ve alglerin etkisiz hale getirilmesinde,düşük redoks değerlerinin yükseltilmesinde ve azot bileşiklerinin nitra'a dönüştürülmesinde fayda sağlar.Su kalitesini olumlu yönde etkiler.

  SOĞUTMA SİSTEMİ

  [​IMG]
  Yazın akvaryumlar ısınma eğilimi göstermekde bu da özellikle resif akvaryumlarında suyu sabit ısıda tutmak konusunda zorluk cıkarmaktadır.Soğutucular akvaryumun boyutlarına göre tercih edilmelidir.Balık akvaryumlarında ise fan kullanımı yazın akvaryum ısısını uygun değerde tutmak için kullanılan bir diğer yöntemdir.
  Yıkıktemo,
  Saygılar...
  Not: Kaynak göstermek koşulu ile kullanılabilir.
   
  pisgitar bunu beğendi.
 2. Toygar NİRON

  Toygar NİRON

  Mesajlar:
  1.372
  Yer:
  İstanbul/Türkiye
  İsim:
  Toygar Niron
  Cevap: Deniz akvaryumu ekipmanları

  Bu başlık biraz daha derinleştirilip kilitli bir konu haline gelebilir ve gelmeli diye düşünüyorum. PS den derecesine en ince ayrıntısına kadar bütün ekipmanlar yer alırsa bir çok meraklının bir çok sorusu da cevaplanmış olacak kanaatindeyim.

  Hatta belki 250L pilot bir akvaryum ele alınıp ekipmanların nerde nasıl kulanıldığıda anlatılabilinir. Bu da yeni başlıyanların için faydalı olabilir
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Deniz akvaryumu ekipmanları

  Bu haliyle sabit konu yapamayız ama dediğiniz gibi daha derin ele alınıp yapabiliriz. Öneri için teşekkürler bunu denerim.:)
   

Sayfayı Paylaş