1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Elyaf

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu elyaf kullanımı eski zaman favorisi ama yeni zaman hobicisi açısından deniz akvaryumlarında elyaf kullanımı artık gereksiz, yahut şart değil veya zararlı görülüyor. Deniz akvaryumu ekipmanlarından protein skimmer alanındaki gelişmeler bunda önemli rol oynuyor olsada, deniz akvaryumu elyaf kullanımı halen artıları barındıran bir filtreleme sistemi. Elyaf sıkı gözenekli yapıya sahip, tortu tutan ve katı atıkları sistemden atan bir deniz akvaryumu filtre malzemesi olmasına karşın, sistemin organizma yaşamındaki doğal yumurtlama veya besin olma potansiyeli yüksek unsurlarında sistemden alınması anlamına geliyor. Elbette bu tarafı daha çok reef tarzı akvaryumlar için düşünülüyor olsa da, tolere edilmesi veya dikkate alınmaması durumunda da büyük bir kayıp yaşanacağı söylenemez. Deniz akvaryumlarında neden elyaf kullanılmadığını veya karşıt görüş bildirenler olduğuna yazı içinde değineceğim.

Deniz Akvaryumu Elyaf Kullanımı ve Reef Akvaryum Tarzı

Deniz akvaryumu Elyaf.jpg

Yoğun mercanların bulunduğu deniz akvaryumununda elyaf kullanımının sakıncalı olduğuna dikkat çekenler var. Bunun altında yatan kavram kargaşasına aslında en doğru açıklamayı akvaryumunu tanıyan arkadaşlar verir. Deniz akvaryumunda elyaf kullanımı söz konusu olduğunda, reef akvaryum yani yoğun mercan bulunan akvaryumlar ve balık akvaryumları olarak ayırmak gerekir. Birçok minik kabuklu zaman içinde akvaryumda yumurta bırakır, bu yumurtalar veya larvalar birçok mercan türü için besin anlamı taşır. Bu anlamda kullanımına karşıt olanlar elyafın tüm bu yumurta ve larvaları tutmasından ve elyaf ile çöpe gitmesinden kaynaklanır. Deniz akvaryumu bünyesinde kullanılmadığında tüm bu besin olabilecek unsurlar sistem içinde kalır ve devridaim ile zaman içinde mercanlara ulaşır. Deniz akvaryumunda elyaf kullanımı aynı zamanda, tüm partükül ve tortuları tutabilir. Bu da tıpkı yumurta ve larvalar gibi elyaflar ile besinlerin çöpe gitmesi anlamına gelir. Su süzücü canlılar, küçük polipli mercanlar tüm bu unsurları yakaladığında besin olarak değerlendirebilir ve deniz akvaryumu elyaf kullanımı konusundaki tartışmalar buradan çıkar.

Deniz Akvaryumu Elyaf Kullanımı Balık Ağırlıklı Akvaryumlar

Balıklar bulunan bir deniz akvaryumu ortamında elyaf kullanımı gayet açıklayıcı ve faydalı bir filtre elemanı olarak karşımıza çıkar. Mantık açısından balıklar yukarıda sıralanan mikro kabuklu yumurtalarına veya besin barındıran tortulara bağımlı değildirler ve beslenmeleri zaten manuel olarak karşılanır. Bunun yanında partükül ve tortular balık ağırlıklı akvaryumlarda reef akvaryumu olgusuna göre çok daha fazla olur. Fazla oluşu zaman içinde suyun rengini sarartır veya suda çok fazla gözü rahatsız edici partükül uçuşur. Balık ağırlıklı akvaryumlarda filtre en önemli araçtır ve bu durumda deniz akvaryumu elyaf kullanımı faydalı bir yardımcı olarak ön plana çıkar. Önemli olan nokta ise, elyafın su içinde kullanılmaması ve suyu dışarıda karşılayarak süzme işlemi yapmasını sağlamaktır. Bu uygulamadan beklenen ise, Deniz Akvaryumu Nitrat Sorunu bakımından daha az mücadele vermektir. Bazı açılardan küçük ama önemli kullanım şartları gerektiren deniz akvaryumu elyaf 3 ila 5 gün aralığında değiştirildiği sürece ideal faydayı sağlar. Bazı ve birçok akvaryum elyaf türü ılık su ile yıkanmadan akvaryuma eklendiğinde protein skimmer ekipmanını geçici olarak coşturur. Bu bir anlamda kimyasal atık algılaması yapmasından kaynaklanır, deniz akvaryumunda elyaf kullanmadan önce bu yüzden mutlaka ön yıkama işlemine tabii tutulmalı. Zaman zaman veya ekstra müdahaleler durumunda deniz akvaryumu elyaf reef veya balık akvaryumu ayrımı olmadan fayda sağlar. Bu dekor işlemleri, kaya ilavaleri, kum değişimleri vb şeklinde açıklanabilir. Yukarıda ifade edilen artı ve eksi yanlarıyla bir değerlendirmeyi kendi akvaryumunuz üzerinden yaparsanız, deniz akvaryumu elyaf kullanımı konusunda doğru kararı vereceğinizden şüpheniz olmasın.

Akvaryum Portalı

TencoMelih, Saruman, bayy_e1 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Temel ağabey bu emekleriniz ve çabalarınız,bu saate kadar uğraşmanız inşallah takdir edilir,daha doğrusu inşallah bunlar okunup da faydalanılır.Sonuçta insanlar nasiplensin diye verilen bir emek var ve bu boşa gitmemeli.Bahsetmiş olduğun elyafın su içinde durmayıp suyu dışarıda karşılaması kuleden sumpa giriş esnasıdır?Peki bu tatlı su tankları için de uygulansa daha mı iyi olur yoksa fark eden bir şey olmaz mı?Yine 3 ile 5 gün arasında değişmesi gerektiğini yazdığın elyafı benim gibi tatlı su da kullanan arkadaşlar da mı bu sürelerde değiştirmeli yoksa tankın suyu ile iyice yıkayıp tekrar kullanabilirler mi?

Kusura bakma ağabey,böyle konuyu amacı dışına taşıyıp tuzlu su alanını işgal ediyorum.Ama bu yazıları okuyunca aklım hemen kendi tankıma olan uygulanabilirlilikleri geliyor ve aklıma karpuz kabuğu düşüyor :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi biliyorsun benim tank yeni, kule yapıp yapmama konusunda kararsızdım, gerekli cevabı aldım. Elyafdan vazgeçtim, kule yapıp bioball vede zeloit faydalı olucak gibi. Yardımların için çok teşekkürler abi. .

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tatlı su akvaryumları biraz daha toleranslı, elbette tolerans ifadesi Nitrat değerinin daha az zarar vermesi, su değişimlerinin kolay olması gibi. Fakat, tatlı su akvaryumu veya tuzlu su akvaryumu pek değişmiyor temelde. Suyu dışarıda karşılayan elyaf her zaman avantajlıdır. Sum sistemi olan tatlı su akvaryumu sahipleri zaten elyafı aktif kullanmalı bence ve su dışında kule çekmecesinde kullanabilir. Elyafa süre vermek biraz mecazi bir ifade ama zaten kahverengi çamur toplayan elyaf belli olduğundan değişmek gerek, bu kirlenme kaç günde oluşuyorsa bakıp değiştirmeli.

Snowblind bunu beğendi.
  5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Anladım ağabey.Ancak benim tankım yandan sumplı olduğundan dolayı kule yok ve elyaf suyu dışardan karşılamıyor.Aslında doğrusunu söylemek gerekirse tankımı bozmayı düşünüyorum.Bunun iki nedeni var.Birincisi balıklarıma daha fazla yer sağlamaktır.İkincisi ve daha önemlisi ise ayrı ve geniş bir sump sistemine geçmek.Mevcut sumpın haznelerinden biri çok dar ve el girmiyor.Oklava,sırt kaşıma tahtası gibi nesnelerle oraya müdahale edebiliyorum ki bu da aşırı bir ızdırap veriyor inanın.Yandan sump bölümünü camcıya kaldırttıp uygun bir yere durso sistemi yaptırsam nasıl olur acaba?

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Gayet yerinde olur Eray. Alttan sump ,içerisinde inişte kule süper işlev görür.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de tavsiye ederim. Zaten beslediğin Tropheus olunca bunun artılarını ancak kullanınca anlarsın, kısaca her açıdan faydalı olur.

Sayfayı Paylaş