1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Filtre Sistemleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz Akvaryumu filtre [/I]sistemleri adından anlaşılacağı gibi farklı deniz akvaryumu ekipmanları kullanımı veya kullanılmaması yanında, taban malzemelerinin farklı kalınlıklar ile oluşturulması, doğal sistemler ile filtrasyon ihtiyacının karşılanması, DSB sistem gibi deniz akvaryumu filtre sistemleri imkanlarının kullanılması, sump sistemlerinde farklılıklar, akvaryuma dönüş suyu sistemlerinde değişik uygulamalar genel olarak deniz akvaryumu sistemleri olarak ifade edilir.

  Makalemiz altında farklı deniz akvaryumu sistemleri nelerdir konusuna bakmaya çalışacağız. Deniz akvaryumu sistemleri açısından farklı ve değişken tarzlar Avrupa genelinde çok yaygın olmasına karşın ülkemizde farklı sistemler iyi tanıtılamadığı için çok da kullanım alanı bulamamış görünüyor. Farklı deniz akvaryumu sistemleri temelinde alternatif sistemler demektir. Doğayı yakın gözlem ve taklitler esas iken başarıldığında birer mükemmel sistemler haline gelebilir.

  Farklı deniz akvaryumu sistemleri ile çok başarılı akvaryumlar kurulabilir. Deniz akvaryumu sistemleri nelerdir diye bakacak olursak ve DSB sistem olarak ifade edilen sistemi ilk ele alacak olursak bu sistemin derin kum yatağı sistemlerine dayandığını belirtmek gerek. Akvaryum tabanında kullanılacak olan kum tabakasının kalınlığının ayarı başarının anahtar noktalarından biridir. Oluşturulacak olan kum tabakasının kalınlığı en az 10-15 cm civarında olmalıdır.

  Deniz akvaryumu sistemleri DSB sistemde kullanılacak olan kumun tanecik boyutu yine önemli bir noktadır. Kum tane boyutu en az 0,06mm, en fazla 1 mm olmalı. Olması gereken boyutlardan ince olan kum katmanı nitrifikasyon için çok kalın, denitrifikasyon için ise çok çok ince kalır. Önemli olan konuların başında bu nokta da gelmektedir. Deniz akvaryumu sistemleri DSB sisteminin özelliğine baktığımızda biyolojik olarak çalışacak olması kum tabakasının çeşitli katmanlarına yerleşecek olan bakteri ve minik kabuklular ile işlevselliğin yakalanacağı gerçeğini ortaya serer.

  Bu açıdan akvaryum içerisinde kurulan DSB sistemine zarar verecek kum kazıyan balıklar türleri olmaması gerekir. Bunu önlemek için ise, katmanlar arasına sineklik teli kullanılarak balıkların kazıması engellenir ve sisteme su akışının olmaması gereken debide olması engellenir. Aşağıda Sum veya akvaryum içine yan tarafta tasarlanmış projeyi görebilirsiniz.

  [​IMG][​IMG]

  Deniz Akvaryumu Filtre Sistemleri Akvaryum Etki:

  Alternatif deniz akvaryumu sistemleri içinde DSB sisteminin kullanıldığı akvaryumlara iki, üç yılda bir kültür aşılaması yapak sistemin daha sağlıklı yürümesini sağlayacaktır. Oksijence zayıf olan alt katmanlara yerleşen bakteri kolonileri oksijen kaynağı olarak nitrat'ı kullanmakta ve azotun gaz olarak akvaryumdan uzaklaşmasını sağlamaktalar. Sistemin bir çok faydası mevcuttur.

  Alt katmanlarda çözülen kalsiyum ile omurgasızlar beslenebilir. KH, PH,gibi değerlerin sabit olma eğilimi, düşük bakım ihtiyacı sistemin diğer önemli faydalarıdır. Sistemin riskli yanları ise, zaman içerisinde zemin üzerinde siyah bölgeler oluşması ve buradan akvaryum suyuna karışan kükürt bileşikleri sonucu balık ve omurgasız ölümleridir.Sistemde kullanılacak ps ve yine akvaryum içerisinde oluşturulacak yeterli su hareketi bu riski ortadan kaldıracaktır. Bu sistem sayesinde mükemmel bir doğayı taklit ve başarılı bir akvaryum kurmak mümkündür.

  Deniz Akvaryumu Jaubert Sistem:

  Deniz akvaryumlarında kurulabilecek bir diğer sistemlerinden biri olan jaubert sisteminden söz etmeye çalışacağım. Sistem hakındaki kafalarda bulunan soru işaretlerine çözümler ve alternatifler sunarak ortadan kaldırmaya çalışacağız. Böyle bir başarı için uygulamanız gereken iki nokta var. Okumak ve kendinize güvenmek. Deniz akvaryumu sistemleri Jaubert Sistemi 10 LT nano veya yüksek hacimli akvaryumların kurulmasına kadar geniş bir yelpaze sunar.

  Sistemin en önemli unsuru Filtreleme sistemidir. Filtre sistemi hem akvaryum içerisinde hem akvaryumdan ayrı bir haznede kurulabilir. Yurt dışında deniz akvaryumu sistemleri Jaubert Sistemin kullanıldığı bazı akvaryumlarda hiç aktif karbon ve protein skimmer kullanılmamıştır. Söz edilen akvaryumlarda su değişimi yapılmamıştır. Dört yıl süre ile yapılan ölçümlerde su değerleri çok yerinde çıkmıştır.

  Klasik taban filtresi görünümünde olan sistemde, zemin malzemesi olarak kullanılan malzemenin altında oksijence fakir bir ortam yaratılır ve bu alan, klasik taban filtresideki gibi bir pompa veya hava taşı ile kumun üstündeki akvaryumun ana haznesine bağlanmaz. Bunun için akvaryumun alt camının üzerine minimum 1 cm, tercihen 2-3 cm kalınlık oluşturacak pvc boru veya benzeri malzeme yerleştirilir. Bu borular üzerine klasik taban filtresi plakaları veya delikli bir plaka yerleştirilir. Bu plakanın üzerine minimum 8 cm kalınlığında, tanesi 2-3 mm irilikte olan mercan kumu dökülür. Böylece kumun altında 2-3 cm kalınlığında, akvaryumun suyu ile bağlantısı olmayan oksijence fakir bir su katmanı oluşturulur. Daha sonra bu katman mercan, anemon ve alglerin gelişimi için kuvvetli ışık ile aydınlatılır. Bu sayede, kum katmanının derinliklerine indikçe oksijence fakir bir ortam elde edilirken, yüzeyde fotosentez sayesinde zengin oksijenli ortam elde edilir.

  Yüzeyde nitrifikasyon bakterileri yerleşip faaliyet gösterirken alt tabakalarda denitrifikasyon bakterileri faaliyet gösterir. Oluşan nitrat ise oksijensiz ortamda bakterilerin oksijeni nitrattan almasıyla nitrat azot gazına dönüştürülür. Balıkların yine kum katmanını kazarak katmanın derinliklerine su kaçışı yartmamaları için katmanın 1cm altına sineklik teli kullanılarak bu risk ortadan kaldırılmalıdır. Eğer deniz akvaryumu sistemleri jaubert sistem akvaryum içinde düşünülüyorsa, akvaryum alınırken veya yapılırken kum zeminin kalınlığı göz önünde bulundurulmalı, görsel anlamda güzelliği için akvaryum bu sisteme uygun yaptırılmalıdır.

  Sisteme magnezyum, stronsium, iyot gibi elementler dışarıdan takviye edilmelidir. Sistemin diğer bir avantajı çok daha az canlı kayaya ihtiyaç duymasıdır. Bu sisteme de mükemmel bir akvaryum kurulabilir.

  Deniz akvaryumu Filtre sistemleri Berlin:

  Yerel olarak en çok tercih ettiğimiz sistem diyebiliriz. Berlin sistemi temel çalışma prensibi diğer sistemler ile kıyaslandığında daha basit bir sistemdir. Sistemin basit yapısına karşın, canlılar uzun süre sağlıklı yaşatılabilmektedir. Bütün sistemlerde sabır önemli bir unsurken, deniz akvaryumu sistemleri Berlin Sisteminde sabır daha bir önem kazanmaktadır. Sisteme zamansız eklenecek bir canlı tüm sistemin çökmesine neden olabilir.

  Sistemde kullanılacak canlı kaya sistemin en önemli noktalarından biridir. Deniz akvaryumu sistemleri Berlin sisteminde tüm filtre yükünü canlı kayalar üstleneceğinden mesaneli yapıda olanları tercih edilmelidir. Sistemin ihtiyaç duyduğu diğer önemli bir unsur kuvvetli ve yeterli aydınlatmadır. Yüksekliği 50 cm yi geçen akvaryumlarda MH lambalar, T5 floresan lambalarının kombinasyonlarının, su derinliği daha düşük olan sistemlerde ise sadece floresan lambalarının kullanılmasıdır.

  Sistemde kullanılacak ps kalitesinden ödün verilmeksizin tercih edilmelidir. Sistemde kullanılacak ps hacmi sistemin en az 3 katı olmalıdır. Berlin Sistemi kalsiyum ve izelement takviyelerinin dışarıdan eklenmesine ihtiyaç duyar. Deniz akvaryumu sistemleri berlin sisteminde kullanılan kum kalınlığının 2,5 cm olması yeterlidir. Berlin sistem çok karışık olmadığı gibi sabır, ilgi, kaliteli canlı kaya efektif çalışan bir ps ile ciddi yoğunlukta bir canlı yelpazesini akvaryumda barındıracak ve sağlıklı bir şekilde uzun süre yaşatılabilecek bir sistemdir.

  Deniz Akvaryumu Portalı;
   
  Düzenleme: 8 Nisan 2016
  hhib, Bozzzok, RuFKaD ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Üstad gene bulmuşsun bilinmeyen konuları. Şaşırıyorum vallahi sen böyle makaleler yazınca. İnsanın hiç mi sınırı olmaz yahu.
  Emeğine sağlık, aydınlatıcı bir Deniz Akvaryumu Sistemleri hakkında makale daha olmuş.
   
 3. akunaki

  akunaki

  Mesajlar:
  338
  İsim:
  yusuf bozkurt
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Temel bey 8 litreye bu jaubert sistemi olurmu..:) daha birini kurmadan digerine başlıyorum gibi olacak ama sadece soruyorum..:)
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Sistemin yapısına bakarsan olur görünüyor ama 8 litreden vatana millete hayır gelir mi orasını bilemem.:)
   
  ertnylmz ve veligören bunu beğendi.
 5. vkguven

  vkguven

  Mesajlar:
  119
  İsim:
  güven
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Makale gayet faydalı gerçekten.Hep aynı şeyleri yapıp taklitçi ve takipçi olmaktan kurtulmak gerek.Gerçi derin kum filtersinin olumsuzlukalrını anlatan bir yazı okuduğumu hatırlıyorum.Sanırım büyük sitemlerde çok başarılı olamayacağını anlatıyordu.Faydalı olduğunu ileri sürende pek çok yazı okudum.Elbette burada anlatılan sistem değil ama DSB'i ben sumpta deniyorum .Ellerine sağlık kesinlikle güzel çalışma.
  Son dans bence harika.Çok hoş görüntüler.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Sump içinde DSB bence istediğini vermeyecek Güven. Çünkü oluşturma şekli ve su akışı ciddi öneme sahip. Büyük akvaryumda işlevi tartışılır kısmı bence akvaryumun hacmine orantılı DSB alan yaratılıp yaratılmaması ile eriyen düşüncelerdir.

  Senin sistemin bence yumuşak debili su geçişi olan bir sump ve sump haznelerinde biyolojik malzemeler olmalıdır. Kısaca eskiye dönüş diyebiliriz.

  Bu tarz teknoloji ile eskidi, eski diyorum çünkü eskiden sumplarımızın içi tıka basa dolu idi ve en güzel akvaryumlarım da ilginç ki kendi adıma o zamanlar idi.:)
   
 7. vkguven

  vkguven

  Mesajlar:
  119
  İsim:
  güven
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Tek bir kum tanesinde bile denitrifikasyon gerçekleşebileceği kalmış hatırımda.Buna istinaden zaten elimde var olan mercan kırığı kumu sumpa koydum.Akan su kumun belli bölgelerini inceltti ama hala 10 cm. üzerinde kalınlığa sahip alanlar var.Hesap kitap yapmadan uyguladım bu işi ama ümitliyim.
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Takip et o zaman bakalım bir süre. Madem kaya konusunda kararın net, olmadı devridaim gücünü kısıp DSP yerine Nitrat öncesi biyolojiyi hedefleriz. Biliyorsun DSB sistemin amacı genel katmanlarda tüm azot çevrimi olsa da asli hedefi Nitrat'ı uçurmaktır. O yüzden bence diğeri sana daha uygun gibi. Gör bakalım durumu bir süre.
   
 9. vkguven

  vkguven

  Mesajlar:
  119
  İsim:
  güven
  Kaya bulacağım akvaryuma ama alternatifleri değerlendirmeye devam.
   
 10. Türker İnan

  Türker İnan

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Türker İNAN
  Cevap: Deniz Akvaryumu Sistemleri

  Benim gibi yeni yetme birisi okuyunca jaubert cazip gibi gözüktü :) ama ilk başlangıç için Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok sanırım.:) Makale için teşekkürler.
   
 11. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Deniz akvaryumu sistemleri makalesini yeni kurulum yapanlar iki sefer,eski kurulumlarında bir daha okumasında yarar var.Ben iki sefer okumuştum şimdi gene okudum eti üç...:)
   
  veysel, halilkocan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 12. siftery

  siftery

  Mesajlar:
  50
  Yer:
  rize
  İsim:
  hızır şeref gültekin
  Temel abi benim akvaryumum için uygun olur mu bu tip filtreleme ?
  makale için teşekkürler.
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu tip filtrelemeden kasıt hangisi, bunlar farklı filtre sistemleri ve hepsinin oluru var.
   
 14. siftery

  siftery

  Mesajlar:
  50
  Yer:
  rize
  İsim:
  hızır şeref gültekin
  Jaubert sisteminden bahsetmiştim abi belirtmeyi unutmuşum afedersin .
   

Sayfayı Paylaş