1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Forumu

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu forumu nedir ve akvaryum forum yapıları ne üzerine kuruludur? Bir insanlar topluluğunu çekmek, bu insanları bir arada yazışmaya davet etmek tek başına deniz akvaryumu forumu anlamını taşır mı? Ülkemizde bulunan deniz akvaryumu forum yapılarını Akvaryum Portalı dahil ayrımsız olarak bazen hayranlık duyduğumuz dış deniz akvaryumu forumları ile kıyasladığımızda neler görüyoruz ve temelde olması gereken forum yapısına forumlar ne kadar uygun? Her zaman ifade ettiğimiz gibi bir anlamda Deniz Akvaryumu Beyinlerde Başlar ifadesi yanlış değildir.

Deniz Akvaryumu Forumu Nedir?
    Deniz Akvaryumu Forumu.jpg

İtiraf etmek gerekirse böyle bir soru sorulduğunda buna tam bir cevabı bu ülkede ne forum üyeleri biliyor, ne forumları kuranlar biliyor ve ne de bu forumlarda bulunan esnaflar biliyor. Bir kısır döngüdür gidiyor hissi ile, ortaya bir şeyler çıkarma mücadelesinde bin bir türlü tipler ortaya çıkmakta, anlamsız istekler, doymayan çıkar dürtüleri ile emek verilen ortamları rayından çıkarma uğraşları zaman zaman karşımıza çıkıyor. Hobici arkadaşları birbirleriyle buluşturmak zaten yapının olması gereken ana parçası. Doğal olarak kullanıcı yoksa ortada forumda yoktur. Peki bu ülke kullanıcıları sizce gerçekten deniz akvaryumu forumu unsurunun hakkını veriyor mu?

Deniz akvaryumu forum yapısının çağrıştırdığı 3-5 dost gurubu, esnafa yaranma çırpınışları ile orantılı, sadece ekipman önerileri ile ilerleyen, en küçük bir hobiye eklenecek faydalı unsuru sayfalarına katmaktan uzak kalan ve yine ne yazık ki herkesin aynı bilgiler ile şekillenmesine çanak tutarak ilerleyen bir deniz akvaryumu forumu yapısı sanırım sizlere hiç yabancı değildir. Hatta net yazmam gerekirse, ilginç fikirlere 'ben yaptım oldu mantığı' diyerek burun kıvıran ortamlar olmaktan öte gidemeyen ortamlar olarak mı kalıyoruz acaba? Oysa 'ben yaptım oldu' diyenler olmayacaksa yenilikler ve açılımlar nasıl gelecek? Kim deneyecek ve kimler başarısını nereye yazacak da hobi bir uygulama kazanacak? Zaten dikkat edin bu yüzden bilgiden yoksunca ve tecrüben yoksunca yapılan yorumlar genelde çürüyor. Uygulayan kişi başarısıyla övünerek geziyor. Kısaca, deniz akvaryumu forumu aslında ben yaptım oldu diyenlerin yeri olmalıdır ve her fikir değer görmeli ve yine üzerine yazışmalı, katacak olunanlar katılmalıdır. Doğal olarak, deniz akvaryumu forumu yanlışın ve doğrunun bulunacağı yerlerdir. Asli kurulma mantığı da zaten bunu gerektirir. Nedense böyle işlemiyor süreç, araya bir sürü kıl tüy iş giriyor.

Deniz Akvaryumu Forumu ve Hobiye Yeni Başlayanlar

Yıllar içerisinde deniz akvaryumu forumu ortamlarında görülen şu ki, farklı veya tartışmaya açık bir öneriyle ortaya fikir atanlara 'yeni başlayanları yanlış yönlendirme' vurgusu yapılmıştır. Oysa aynı ortamlarda suni araştırma yapılması vurguları da yapılır. Eğer yeni açılımları yeni başlayanlar okur uygular diye korku mantığından gidersek işin içinden çıkamayız. Deniz akvaryumu hobisine yeni başlayan bir arkadaşımızın yolu deniz akvaryumu forumu içine düşmüş ise zaten araştırmaya başlamış demektir. Ayrıca ilk okuduklarına yani konuların sadece başı ile ilgilenmeyip konuları takip edecekler, konu açıp kafalarındaki soru işaretlerini giderecekler, forum takibi budur. Sadece söz ettiğimiz kısımlar ile ilgilenenlerin zaten deniz akvaryumu forum ortamında işi yoktur ve araştırma ve yine öğrenme arzusundan yoksunlar demektir.

Deniz Akvaryumu Forumu Seçerken Adalet ve Hak Teslimi

Hak teslimi güzel bir ifadedir. Genel ülke toplum yapımızın durumunu yorumlamak haddimiz değildir ama fikrimizi söyleme hakkımız vardır ve bu hakkımızı bu düşünce toplum genelinde ve deniz akvaryumu forum konusunda da aynen eksik demekten yana kullanıyoruz. Deniz akvaryumu forumu yapılarını inceleyin, şeffaf olun, hangi forum gerçekten sizin için ne ifade ediyor, hangisi bütün halinde emek veriyor, içerik kıyaslaması nedir, hangisi samimi ortam oluşturmayı başarmış, hangileri bir olup bir şeyler ortaya çıkarmış, hangileri ticaret ile hobiyi ayırmış, hangileri hobiye yeni uygulamalar katmış, bulmuş, tartışmış ve ortak noktada birleşmiş. Buna karar verecek olan, bunu ayıracak olan ve hak edene hakkını verecek olan deniz akvaryumu forumu yapısında yazışmayı tercih edenlerdir. Bunu yapmak çok zor değil ve elbette herhangi bir deniz akvaryumu forum yapısı içinde göbekten bağlı olmayanlar, çıkar ilişkisi içinde olmayanlar, bir statü adına adam gibi görüşünü satmayanlar ancak bunu şeffaf yapabilir. Zaten sözünü ettiğimiz unsurları taşıyanlar yüzünden deniz akvaryumu forumu makalesini yazmıyor muyuz?

Deniz Akvaryumu Forumunda Öz

Yukarıda sıralanan deniz akvaryumu forumu hak verme konusunda kendinize güveniyorsanız hiç ayrımsız, burası dahil sorgulayın ve hak edene hakkını verin, hak edene verin ki Coni forumlarına daha fazla gıpta ile bakılmasın, yoksa ağzımız açık daha çok bakacağız.

Akvaryum Portalı

veysel, harfuzmani, cimlikaya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Süper yazmışsın Abi eline sağlık...sadece en son 'yoksa ağzımız açık daha çok bakacağız' cümlesini anlamadım...Kusuruma bakma,biraz açar mısın?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yani yabancı forumlara böyle devam ederse daha çok hayranlıkla ağzımız açık bakarız demek istedim.;)

Alparslan bunu beğendi.
  4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bunda haklısın abi....O yüzden bu platform yükselmiştir,daha da yükselecektir...Bu çizgide gidildiği sürece....He şunu da eklemek isterim,o çok takip edilen reef central forumunda bile zaman zaman reklamlar yapılıyor...Bu da işin cilvesi heralde;)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reklamı bir yana bu kadar entrika döndüğünü sanmıyorum.

Şeffaf oluyorsun ve tecrübe önerilerini anlayışla karşılıyorsun ama geliyor buranın adı geçince neden zorlanılıyor diyor, yahu kendiniz yazıyorsunuz işte ben kaç defa önerdim, kullanıyorum diye,diğer yerlerde bunu yapın da sponsor değilse görelim.:)

Buna rağmen gelip istenmiyor vb deniyorsa istemeyiz de denir ne güzel olur. Demek ki hak edene hak ettiği kadar değer vereceksin. Yerim şeffaflığını bu ülke henüz oraya da gelemedi Ozanım.:)

halilkocan ve veysel bunu beğendi.
  6. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Abi zaten hobicinin amacı hobisini en güzel şekilde devam ettirmek hobiye bir şeyler katmak değil midir?

Hep aynı şekilde akvaryum kurulursa ne anlamı kalacak yaptığımız işin?

Fark yaratmak.. Esas olan bu bence. Yoksa daha önce okuduğum forumlarda gördüğüm ben yaptım oldu mantığı denen şey en çok hoşuma giden açıkçası. Ben hep DIY tipi ürünler yapmayı ve bunları akvaryumumda kullanmayı isterim. Emek vermediğin sürece ne kadar bu benim diyebilirsin ki? Sadece parasını verdin içine su koydun bekledin nerede kaldı bunun hobisi? Alıp iki cam mı yapıştırdın? Kendince normalin dışında denemeler mi yaptın? Şunun yerine şunu kullanayım bakalım ne oluyor mu dedin? Acaba bunu yaparsam ne tepki alırım akvaryumumdan mı dedin? Sen hobine ne kattın? Ben hep kendime bunu soruyorum.

Yanlış anlamayın. Hobine ne kattın derken genel olarak değil bu hobiyle ilgili kendime ne kattım demek istiyorum. Fikir alışverişleri, standardın dışında yapılan şeyler, denenen başarılı olunamayan işler bence bir hobinin en güzel yanları bunlar. Bunları yapamadığın sürece hobinin insana kattığı bir şey olduğunu inanmıyorum. Bence herkes protein skimmer alıp akvaryum deldirip içine suyunu tuzunu koyup biraz bekleyerek deniz akvaryumu sahibi olabilir. Ama ne kattın kendinden o akvaryumun içine? Başkaları için değil kendin için bu gerekli bence. Biraz dağıttım ama anlatmak istediğimi anlatabildiysem ne mutlu.

Sayfayı Paylaş