1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Katkıları ve Element Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu katkıları ve element kullanımı konusunda potasyum, iyot, stronsiyum, kalsiyum, karbonat, çeşitli balans ayarı yapıcılar, vitamin katkıları, sıvı elementler vb gibi bir çoğu önemli etkilere sahip malzemeleri kullanırken biraz düşünmek gerek. Amaç nedir diye düşünürsek elbette doğal deniz suyu kalitesini yakalamaktır. Elbette ki hedef budur ama birçok makale içinde veya konulardaki mesajlaşmalar içerisinde bu konulara defalarca değindik. Ancak herkesin bu yazıları okuması, okusa bile uygulaması, uygulayacak olsa bile sabrı ve bu sakinliği göstermesini beklemek mümkün değildir. Piyasada birçok açılıma sahip ürün bulunmaktadır. Bunların kimi mercanları renklendirdiğini, bazıları ana parametreleri koruduğunu, bazılarının ise suya ve elbette akvaryumdaki canlılara tavan yaptırdığını okuruz.

  Forumlar çemberi birer tecrübe aktarım yeridir, fazladan kullanılan her deniz akvaryumu katkıları ve elementlerinin geri dönüşü veya faydası beklenen gibi olmaz. Akvaryumunda yığınla canlı olduğundan tüketim yüksek diye A veya B katkı ürünlerini bir akvaryist kullanıyor diye diğer yandan akvaryumunda sadece boynu bükük bir Leather mercanı bulunan akvaryist kullanmalı diye bir kaide yoktur. Kullansa dahi boynu bükük mercanın boynunun dik duracağının ve iki yakasının bir araya geleceğinin garantisi ise hiç yoktur. Tuzlu su kimyası ve ekipman kategorisinde bu tartışmalar mevcut.

  Deniz suyu belli parametrelere dayanır, bunun anlamı birbirinin üzerine binmeyen elementler yapısına sahip olmasıdır. Yağış olarak ifade edilen katkılar ve Element baskınlığında eğer denge yoksa suyun bir tarafı eksik kalacaktır. Oysa etrafınıza bakınız ki

  dolabın altında Katkıları ve Elementler olmazsa olmazlar olarak dizilir.

  Katkıları ve Element Nasıl Kullanılır:

  [​IMG]

  Basitçe deniz akvaryumu katkıları ve elementlerinin kullanımı ifade edilmek istense sanırım yanıt ne kadar çıktı o kadar doğru orantıda girdi şeklinde ifade edilirdi. Yani yukarıdaki akvaryum malzemeleri bir akvaryum için son derece fayda sağlayabilecek iken bir diğer akvaryum için son derece gereksiz olabilir (Yemler hariç). Deniz akvaryumu katkıları ve element kullanımı konusunda akıllarda olması gereken ''benim akvaryum su değişimleri aralığımda ne kadar element tüketimi gerçekleştirir'' sorusudur. Çünkü bu sorunun doğru yanıtını bulmak akvaryumda tüketimin olmadığı yerde üstüne eklemeler yapmamızı engeller ve yukarıda sözünü ettiğimiz element baskınlığı ve karmaşası yaratmak yerine, her bir unsurun olması gerektiği kadarını bulundurmaya çalışmak en iyisidir.

  Piyasadaki kaliteli deniz tuzlarının element yapısı incelenirse olması gereken standart resif değerlerini verir. Bunun anlamı her bir element ve gerekli olan olması gerektiği kadar bünyesinde vardır. Zaman içinde tüketimin olmadığı ve henüz boş olan akvaryumlara katkıları ve element kullanımı dahil edilirse ucu kaçmış bir yapı elinizde kalır. Bu yüzden canlı yükünün şekillenmesi ardından element ve katkılarınız olsun ki...Size katkısı olsun.:)

  Akvaryum Portalı;
   
  Düzenleme: 16 Nisan 2016
  kaninez ve murat parin bunu beğendi.
 2. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Katkıları ve Element Kullanımı

  Ağzına sağlık. Bilinçsizce yapılan tüketim yarardan çok zarar getirir diyorsun yani.
  İnsan beslenmesinde de bu böyle değil midir. Bu durumda hatırlanması gereken güzel bir atasözü var büyüklerin söylediği;
  Azı yarar,ortası karar, çoğu zarar.
   
 3. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Cevap: Deniz Akvaryumu Katkıları ve Element Kullanımı

  Her cümlesi ile çok güzel bir konu. Özetini ise yukarıdaki cümleler veriyor zaten. Forumlarda olmayan ama harika bir akvaryumu olan arkadaşım 350 litrelik tankını sadece haftalık su değişimi ile götürüyor.Zoaları camlara tırmanmış durumda.

  Her tank aslında su değişimi ile çok iyi bir şekilde götürülebilir.Ama içindeki canlı yükü ve tüketimine göre su değişim sıklığı ekonomik olmaktan çıkabilir.Bu durumda katkı ile orta yolu bulmak mantıklı bir seçenek.
   

Sayfayı Paylaş