1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu kum seçimi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde akunaki tarafından 12 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Kurulumda sıra geldi kum seçimine ,aslında karar belliydi canlı kum ama 9 kiloluk torbası 80 tl olunca ve tanka 4 torba gidince bir alternatif arayışına girdim:)

Mercan kırığı bunlar arasında ,Temel abi en güzel örneği bu konuda. Mercan kırığı olursa ölçüsü ne olmalıdır?Canlı kum ile arasında ki farklar nelerdir? İlk kurulumda canlı kumun avantajları nelerdir? Fiyat performans kıyaslaması yaptığımızda hangisi ağır basar?

Bunların dışında başka bir şeçenek olabilir mi? Mesela karma yapmak gibi:)

Mercan kırıgına kime sorduysam iyi diyen yok herkes aragonitte aragonit diyor. Türk malı çok ucuza kalsiyum karbonatlı kum satan bir yer biliyorum her yerede ücretsiz kargosu var.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Deniz akvaryumu kum seçimi

Kum olarak bence kafanızı karıştırmayın fazla. Sonuç olarak, aragonit, ince mercan kumu, mercan kırığı seçenekleri olur. Önemli olan akvaryumun ekipman gücüdür. Mercan kırığına kimse iyi demediği için zaten değiştirmiyorum 11 yıldır. Eğer bizim hobici bir şeye kötü diyorsa o iyidir. Çünkü kötü diyenlerin alayı birbirinden okuduğunu yazar. Hani gören de canlı kum, aragonit kum vb ilk günden beri varmış da mercan kırığı ilk günden beri kötüymüş gibi yazarlar. Oysa bu kumların mazisi nedir, mercan kırığının mazisi nedir? Kimler uzunca yıllar ne ile akvaryum yürütmüş?

Bari yeni kumlar daha iyi de, uçurur, şişirir ve patlatır de ama çoğu eski hobicinin uzun yıllar kullandığı kumu hiç olmazsa Hacı baba tekkesi yapma.

Olmuyor bakın haklılar, siz bir de olunca görün...yikiktemo:

Not: Mesajları birleştirdim ama iki ayrı kişiye mi yoksa aynı kişiye mi aitti kafam karıştı idare edin.

3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Temel bey valla hakkını verir gibi oldunuz bana onları söyleyenlerin..:)Neye göre iyi veya kötünün bizimkilerde pek bir cevabı olmuyor..:)

Mercan kırıgına kime sorduysam iyi diyen yok herkes aragonitte aragonit diyor. Türk malı çok ucuza kalsiyum karbonatlı kum satan bir yer biliyorum her yerede ücretsiz kargosu var deniz akvaryumunda ne olur bilmiyorum ama çiklet akvaryumunda çok hoş duruyordu...

Bunlar benimdi bundan öncekilerde Takaa nicli üyenin yazısıydı..:)Eksik var aslında silinmiş demekki..:)Ek takaa nickli arkadaşa:Ben olsam İstanbulda ve Temel beyle olmanın yararını kullanıp denizden toplayabilirdim istedigim kumu..:)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Diğer kumlar için de olumlu düşünmek ve hatta faydalarını ve zararlarını yazabilmektir önemli olan. Örnek olarak Coral Reef Aragonit Kum | Deniz Akvaryumu makalesi de aragonit kumu konusunda gayet açıklayıcı yazmış.

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ne denizden toplamak mı? olur mu dersiniz?

Karma yapsak nasıl olur peki alta canlı kum üstüne mercan kırığı ince olarak ya da ikisini karıp öyle sermek?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz kumu kanımca olmaz. Canlı kum üzeri mercan kırığı olur olmasına ama artı değeri yok.

Düzenleme: 6 Temmuz 2015
  7. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Üstad ne yapmışsınız öyle Karadenizlere kadar gitmişsiniz ama keşke önceden üye olsaydım foruma hiç bir şekilde karadeniz kumu olmaz bence çünki karadenizin dibi asidik suyla dolu ve nerdeyse bakteri bile yaşamıyor sadece bir kaç tür var bildigim.O denizin kumu sıkıntı olur asidi kusabilir bana Antalya sahiliden toplanan kumu gösterdiler beyaz ve siyah karışıktı beyazlar sanki aragonit ,o kadar güzeldi yarar zararı bilemem ama çok güzel duruyordu yuvarlak beyaz kumlar..:)

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Deniz suyu olurda deniz kumu nasıl olmaz ,denemek lazım kullanmak lazım ondan sonra oturup yazmak lazım .

9. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Temel hocam,tabanı çok güzel renkli Clove polipler kaplamış.Bu polipler mercan kırığını da sarıyor demekki.Kum olsa bu görüntü olmayacaktı sanırım.Bu görüntüyü yakalayabilmek için mercan kırığı çok güzel bir seçim görünüyor.;)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnce kum ve erime eğilimli kumlarda olmaz bence de tabanın polip kaplaması. Deniz kumunu inceledik, bir tarafta tamamen ince bildiğimiz deniz kumu var hafif sarı, bir tarafta ise bence sahile belediye tarafından dökülmüş olan midye kırığı karışımı var. Midye kırığı karışık olan kum belki olabilir denemek lazım ama gördüğümüzde benim kafama yatmadı ama Teoman abi beğendi kumu.

11. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Teoman bey karadenizin suyuna hiç girmiyorum teorik olarak ögrendigimiz karadeniz acı su zonu gibidir ve dip bölgesinde dogal olarak aşırı asidik su bulunmaktadır hiç bir balık dibe inemiyor ve asidik suyla üst tabakadaki sularda birbirine karışmıyor. Su o kadar asidikki Osmanlı döneminde yapılan deniz savaşlarında tahta gemiler saglam duruyor.O sebeble olur olmaz diyemem ama kum olayı biraz bence farklı çünkü kum dalga etkisidir bilmem neyidir taşınıyor göl kumunda bile taşınma olabiliyor o sebeble tehlikeli olur düşüncesindeyim ama hiç tehlikeli olmayabilirde incelemek lazım karadenize gitmedigim için o şekilde yorum yapamıyorum teorik olarak bunlar bize ögretilen olunca kuma haliyle mesafeli yaklaştım ve bence olmaz dedim ama denenir olurmu olabilir..:)portal ne diye var..:)

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Bizim yaklaşık iki sene kadar önce Karadeniz ziyaretimiz olmuştu ,silinmediyse resimleri vardır forumda o zaman iki farklı yerdeki kumları konuşmuştuk ağlayan kaya tarafındaki plajdaki kum çok ince ve toprak rengindeydi oysa Şilenin tam merkezindeki yerde ise çok daha farklıydı midye kırığı karışımı bir kumdu .Bu ince kumdan deniz akvaryumu kurduğunu söylemişti Maltepedeki esnaf arkadaşlardan biri ama çok ince olduğu için uçuştuğunuda söylemişti ama diğer kumdan kurulum yok alıp denemek lazım .

13. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Evet konuyu okudum baya güzel bir gezi olmuş..:) İnş karadeniz kumuya kurulan kumda sorun olmaz ve canlı marmara suyu gibi kum da olur benim temennim böyle.:)
    İleride denizde ustalaşınca bende denemek isterim portaldan birisi sayarak kendimi..:) belkide hiç denenmemiş bişeyle çıkabilirim kim bilir zaman gösterir..:)Portal ailesi ne için var diye yazdıgım yazının yanlış anlaşılmaması için yapılmış bir atıftır..:)
    Ha unutmadan eger olursa kumu bende denemek isterim..:)

Sayfayı Paylaş