1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurmak bu Kadar mı zor?

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde motie tarafından 12 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Herkese merhaba arkadaşlar,

Ben uzun yıllar akvaryum hobisi ile ilgilenmiş biri olarak, ilerleyen yaş ve artan gelire bağlı olarak deniz akvaryumuna geçebileceğimi düşündüm. Ancak sadece düşünebildim. Çünkü ne zaman hobi depreşse ve ben deniz akvaryumu kurabilir miyim diye araştırmaya başlasam, sürekli olumsuz yorumlarla karşılaşıyorum. Bulunduğum semtte bu işi oldukça profesyonel yapan bir yer var. Dün akşam kendisi ile konuştum ve aklımdaki projeden bahsettim. 50*50*40 sump sistemli mobilyalı bir nano düşünüyorum dedim. Demez olaydım :( Belki söylediklerinin tamamında haklı ama çok karamsar bir tablo çizdi sanki. Bu işe başlamak için kendi ofisinde bulunan 120*60*60 bir tankı göstererek, bundan küçük girme bu işe dedi. Tamam bende isterim elbette başlamışken en iyisi ile başlamayı ama bütçe ve yer sıkıntısı mevcut. Beni en çok heveslendiren ve örnek aldığım akvaryumun linkini paylaşıyorum. Sizce yeni başlayan biri olarak böyle bir akvaryumun devamlılığını sağlayamaz mıyım? Tüm samimiyetinizle gerçekleri duymak istiyorum :))

http://www.akvaryumportali.com/threads/60x60x30-sığ-resif-akvaryumu-gelişimi.16691/

cevatyildiz bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Neden yapılmasın, forumda bir sürü örnekler var. Yeter ki ilgili ve istekli olun ölçülere karar verin, buradan da gerekli malzemeleri konuşalım. Siz yeter ki istediğiniz ölçülerde kararlı olun.

3. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Veysel abi linkini paylaştığım Mahir Bey' in tankına benzer bir tank oluşturmak istiyorum. Kesinlikle alttan sump sistemli ve arkadan pleksi ızgara ile taşırma sistemi olsun istiyorum. Dün bahsettiğim ölçülerde akvaryum için iki yerden fiyat aldım. Birisi çok tanınan bir usta ve 700 lira derken bir başka usta yarısı kadar fiyat verdi. Tabi ki ikisi aynı sistemler değildir. Mutlaka farkları vardır ancak hayaller sınırsız, gerçekler bütçe ile sınırlı :) Evde bir köşe var ve orayı değerlendirmek istiyorum. Sump sistemi olan ve kaliteli bir PS ile benzer bir akvaryumu sağlıklı olarak çalıştıramaz mıyım? Aklımda olan soft mercanlar ve bir kaç ufak sevimli balık türü. Akvaryumun sınırlarını bilip haddini aşmamaya dikkat edeceğim özellikle.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Çok rahat sistemi sürdürürsün hiç bir sıkıntı olmaz. Akvaryum ustaları içinde bir şey diyemem, yeterki sağlam olsun yapılan işçilik ve işimi görsün.
    Akvaryumu yaptır gerekli malzemeleri oluşturalım.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  6. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Akvaryum hariç böyle bir sistem için başlangıç maliyetleri ne civarda olabilir acaba? Balık ve mercan olmayacak ilk aylarda biliyorum ama canlı kayaları bir an önce koymak gerekiyor değil mi?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    60x60x30h ölçülerinde akvaryum için
    Ps 300-400 tl arası Curve 5 , curve 7, bm nac 3.5 bunlar olabilir.
    Dalga motoru 30 tl lik sobo marka 2 adet yeterli olur. Buna alternatif olarak 140 tl civarı jebao rw 4 işinizi çok rahat görür bunu tavsiye ederim.
    Tuz olarak , reef crystal, red sea, kent marin tuz markalarından birini ercih edebilirsin. 7 kg lık alsan 80 lira civarı tutar.
    Tuz ölçer plastik olanlar 20 tl civarı, refraktometre 100 lira civarından başlar.
    Kaya yerli olursa 10 tl ye satılıyor kg.
    Aydınlatma fiyatlar çok çeşitli araştırmak gerekir.
    Akvaryum maliyetleri zaten belli yukarıda.
    Kum mercan 3-5 mm mercan kırığı olabilir, kilosu 4-5 tl ye satılır. Paket aragonit kum kullanabilirsin 13.5 kg ölü olanları 80 lira civarı sanırım.
    Isıtıcın kaliteli olsun 40-70 arası bir maliyet çıkarır sana.
    Kafa motoru new jet 2300 olabilir fiyat olarak 120-130 tl civarı fiyatı var yanılmıyorsam.

AKlıma gelenler bunlar unttuğum varsa eklersin.

YIKIKTEMO ve motie bunu beğendi.
  8. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Tamamdır abi ben araştırmalara başlıyorum. Önce malzemeleri biriktirip en son akvaryumu mu alsam acaba? Akvaryum elimde olunca kurulum için acele edebilirim. Bütçeyi sarsmadan parça parça ekipmanları temin ettikten sonra en son akvaryumu yaptırıp kuruluma başlamayı düşünüyorum.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ölçülere göre hatta bunun biraz üstünü kaldıracak şekilde malzeme listesi yapıyoruz, bu ölçüleri geçersen yeterli olmaz. Önce tank sonra buna göre malzeme bu işin doğru yolu.

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Nasıl bir sistem kuracaginizi aklinizda net olarak olusturduysaniz ve de aceleniz yok ise bütçenizi sarsmadan kurulum yapabilirsiniz. Veysel detaylı bir açıklama ve maliyet hesabi yapmış zaten. Isin gerekliliklerini yerine getirirseniz olmayacak bir hobi değil ;)

11. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Hiç acelem yok aslında. Bütçeyi sarsmamak için de acele etmemeye özen göstereceğim bu süreçte. Öncelikle tanka karar verip teslim almam gerekiyormuş. Buna göre benim bu iş için ayırabileceğim bütçeyi biriktirmem gerekiyor. Bu malzemeler arasından öncelikli alabileceklerim belki ısıtıcı ve motorlar olabilir. Bu başlık altında tüm süreci sizlerle paylaşacağım. Uzun ve sabır gerektiren bir süreç olacak ama sonu güzel olacak inşAllah. :)

veysel bunu beğendi.
  12. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Mesela aşağıdaki ilanda bulunan ölçüm cihazları ve dip çekim cihazı önden alınabilir mi? ;)

13. Erdal

Erdal

Alınabilir, kullanılabilir.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Başlığa istinaden yorumda bulunmak istedim.İşin aslı deniz akvaryumunu kurmak değil idame ettirmektir zor olan.İlanlar bölümünü açarsanız birçok örneğini görürsünüz, kurulan ama bir süre sonra bozulan ve yok pahasına satılan malzemeleri.
    Öncelikle ne istediğinize karar verip kurulumunuzu o yönde yapmanız, sonrasında da buna riayet etmeniz gerekir.Tabi bir de şunu bilmelisiniz, tankın bir kurulum maliyeti bir de işletme maliyeti vardır.Bunların hesabı iyi yapılmalıdır.Aksi halde tuzlu su acımasızdır, telafisi olmayacak yaralar açar ve kaçınılmaz son gelir.
    İlk hedefiniz hangi canlıların ne gereksinimlere ihtiyaç duyduğunu öğrenmek olmalı, sonrasında cebinizdeki paraya ve ayırabileceğiniz zamana bakmalısınız.Satın alma ve kurulum yapmadan önce kurulum konularını bolca okumalı, kafanızda kendi tankınızı yavaş yavaş oluşturmalısınız.Merak etmeyin kurulum konuları sıkıcı değildir, hepsi sonu belli olmayan ayrı bir roman tadındadır.Şimdiden size kolay gelsin.

YIKIKTEMO, Montimahir, YMR_AY ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. Efe Zorba

Efe Zorba

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Efe Zorba
    Hocam yeterince araştırma yaptıktan ve dikkatli olduktan sonra hersey mumkun, ben duzenli su degisimleriyle ps'siz nanomda 1 cift ocellaris ve zoanthidlerimi sağlıklı bir şekilde bakabiliyorum

Ayrıca tuzlusuda daha çok yeniyim :)

motie ve veysel bunu beğendi.
  16. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Murat bey, maalesef hepsi değil ama bazı esnaflar çok biliyor, bir zoa alırken kalsiyum lazım bunlar için mercan bakıyorsanız kalsiyum girmelisiniz dedi. adam belki biliyor işin aslını belki bilmiyor. adamın amacı para kazanmak

motie bunu beğendi.
  17. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Peki tecrübe kazanmak için daha küçük bir tank ile başlamak çılgınlık mı olur? :D

18. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Murat bey, su hacminiz ne kadar artarsa başarı oranınız da o kadar artar. Kaliteli ekipman seçmeye özen gösterin ucuza kaçarsanız işi öğrendikten sonra pahalıya kaçtığınız anlayacaksınız. Tankı bu işten anlayan ustaya yaptırın.

19. Erdal

Erdal

Tank ebetı küçüldükçe deneyim ister tecrübe kazanmak için büyük tank tercih edin toleransı yüksek olur ;)

ka2n bunu beğendi.
  20. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Arkadaşlar kıymetli cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bir de aklıma takılan konulardan biri, akvaryumu kurmanın maliyeti sonrasındaki işletme maliyetleri. Açıkcası çok büyük bir akvaryum olmadığı için canlı sayısı düşük olacağından yem maliyetinden korkmuyorum. Ancak deniz akvaryumu istememin en büyük nedenlerinden biri, nazlı nazlı salınan soft mercanlar. Ne zaman görsem hayranlıkla izliyorum kendilerini. :) Bu nedenle sağlam bir aydınlatma ekipmanına ihtiyacım olacak değil mi? Bu sağlam aydınlatma ekipmanı, ısıtıcı ve çeşitli motorların aylık elektrik tüketimleri çok yorar mı acaba? Bir soru da deniz akvaryumları elektrik kesintisi durumlarında ne kadar dirayetli ve güvenli. Isıtıcı hariç sistemi besleyecek şekilde bir UPS hattı düşünülebilir mi? PS ve diğer motorları çalıştıracak bir UPS için basit PC çalıştıran UPS' ler kullanılabilir mi?

Sayfayı Paylaş