1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurmak bu Kadar mı zor?

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde motie tarafından 12 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Küçük bir tank için 30 tl ekleyin elektrik faturasına. Dalga motorunu veya su sirkülasyon motorunu belli bir süre idare edecek ups kullanılabilir. Küçük tankımda pilli hava motorlarım vardı elektrik kesintisinde saatlerce idare ediyorlardı.

motie bunu beğendi.
  2. Erdal

Erdal

Benim tank 10 tl yakıyor 30x30x30 :p

veysel bunu beğendi.
  3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Murat bey hoş geldiniz.Konuları okudukça allahım nerden çıktı bu diyorsunuzdur.İki tank yürüten biri olarak emin olun hiç zor değil diyorum.Bir o kadar güzel ve doyum sağlayan bir hobi.Sizi hergün okumaya araştırmaya itecek.Mahir beyin tankı çok güzel ve örnek bir tank.Yinede ben size 60*60*50 yapın derim.Yüksekliği 50 cm yaparsanız küçük balıklardan tang ve angel türlerine geçiş yapabilirsiniz :) Alınacaklarda maddi olarak 100-200 tl gibi bir rakkam oynar ama minik balıklardan büyük balık besleme zevkine geçiş yaparsınız.

vicia ervillia, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  4. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Hoşbuldum Yağmur Hn. forum gerçekten çok sıcak ve samimi bir ortama sahip. Biraz da sizlerin sayesinde cesaretlendim. Ancak bu iş gerçekten azımsanmayacak bütçeler istiyor. Ortalama bir akvaryum için başlangıçta 3.000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor. Sonrasında işletme maliyetleri ve canlı alımı düşünüldüğünde gerçekten maddi anlamda yoracak bir hobi. Ben uzun zamandır bonsai hobisi ile de meşgulüm. Ne kadar da ucuz bir hobiymiş meğer. :)

5. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :) bonzai tutkusu bendede var.Onunda çok kolay ve ucuz olduğu söylenemez.Şimdiii gelelim akvaryum için bütçeye; öyle abartılacak rakkamlara çıkmıyor.Hee tabiki her şeyiyle dört dörtlük tanklar kuran arkadaşlarımızda var.İşletme maliyetine hiç kafanızı takmayın.% 10 luk su değişimlerinde tuz parası biraz çıkıyor.Atıyorum sığ tankta alacağınız ps ile 50 cm derinliği olan tanka alacağınız ps arasında 30-50 tl arasında fiyat farkı var.Ekipmanları sponsorlarımızdan kredi kartıyla taksitli temin edebilirsiniz.

motie ve veysel bunu beğendi.
  6. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Kim bu sponsorlar acaba Yağmur Hn. İnternet siteleri nedir?

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Forumumuzun ana sayfasında alta doğru inerseniz, orada ticari esnaf bölümünde inceleme yapabilirsiniz.

8. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    İstanbul hobicileri sump sistemli mobilyalı akvaryumlarını kime yaptırıyor acaba? ;)

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Murat bey hangi şehirdesiniz.

10. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    İstanbul Üsküdar' da ikamet ediyorum Murat Bey.

11. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Süleyman Usta benim oturduğum yere çok yakınmış. Müsait bir zamanda yanına uğrayıp detaylı bilgi alacağım. ;) Akvaryum olmadan başlamak hiç mantıklı değil gerçekten. Ancak akvaryumu eve soktuktan sonra ekipmanları almayı beklemekte ciddi sıkıntı ama :(

12. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Arkadaşlar 60*60*50 ölçülerinde sump sistemli mobilyalı akvaryum için 600 TL fiyat verdi Süleyman usta müsait bir zamanda gidip yerinde göreceğim sistemleri. Gördükçe aklıma gelir yeni fikirler

Sent from my iPhone using Tapatalk

YMR_AY ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Ben az sayıda balık ve mümkün olduğunca soft mercan bulundurmak istiyorum tankım da. Sizce ideal yükseklik ne kadar olmalı. Şimdiye kadar incelediğim tanklarda en önemli unsur derinlik gibi duruyor. Akvaryumun cephesi için ayırabileceğim maksimum ölçüyü derinlik içinde ayırmak istiyorum. Yani kare yapıda bir akvaryum olacak ama yükseklik düşük olacağından küp olmayacak. ;) Sizce yüksekliği maksimum kaç cm tutmalıyım? Akvaryumda kapak istemiyorum, armatür tavandan inecek şekilde olacak. Soft mercanların bakımı SPS denilen sert mercanlara göre biraz daha kolay mıdır?

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Fiyat aldığınız ölçüler gayet güzel, diğer merak ettikleriniz konuların içinde ve kurulumlarda bol bol var.

15. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Veysel abi fiyat nasıl peki? 50 cm yükseklikte aydınlatma maliyetleri nasıl olur? Elektrik tüketimi açısından da değerlendiriyorum. Siz daha önce ortalama 30 TL ekle demiştiniz faturaya. Tüm sistemin elektrik tüketimi mi aylık 30 TL civarında tutar? Dün gece düşündüm, her ay düzenli para harcayacağım bir hobiye girişmek mantıklı mı diye ama sonra dedim sigara içmiyorum. Sigara içsem her gün 10 TL' den ayda 300 TL para harcayacaktım. Ne bileyim işte çıkar yol bulmaya çalışıyorum kendimce. :)

16. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Murat Bey, hangi şehirde olduğumu sormuştunuz? Merak ettim neden acaba. :)

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu şekil hesap kitapla olmaz, oncelikle bunu ne kadar istiyorsun hevesle kurup hemen vazgeçeceksen zaten hiç başlamaya gerek yok. Ben normalde kesinlikle bu şekil yazmam karşımdakinin mevcut durumu neyse o şekil azla veya çokla kurulum yapması için elimden geleni yaparım. Bütçesine göre kimi zaman bir palyaço olur kimi zaman daha fazlası.

Yani demek istediğim maliyetini hesaplarsan bu hobiyi istediğin gibi yapamazsın. İçinden ne geliyorsa ona göre başlamaya veya başlamamaya karar ver derim öncelikle.

Sonuçta bu işin maddi yanları olduğu gibi manevi yanları da var. Severek zaman ayırmakta önemli.

Gelelim senin sorduğun; aydınlatma besleyeceğin canlıların isteklerine göre değişir. Balık bakarsın sadece bir flo yeterli olur, mercan beslersin çok ışık isteyende olur orta halli ışık isteyende.

Merakını ben gidereyim İstanbul'lu akvaristlere nereden tank yapırıyoruz diye sormuşsunuz Murat'ta İstanbul'da ikamet ettiği için size bu konuda yardımcı olmak istemiş sanırım

YMR_AY ve Erdal bunu beğendi.
  18. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Aslında çok istiyorum ve çok heyecanlanıyorum aklıma geldikçe. Ancak şu dönem biraz sıkıntılı başlangıç için. O yüzden acele etmeden, adım adım süreçlere hakim olmak istiyorum. Bazen heyecanımdan sorularımda tekrara düşüyorum sanırım, kusura bakmayın. Manevi tarafta sıkıntı yok, şu an beni durduran tamamen maddi boyutu. Bu hobiye 20-30 litrelik nano ile başlayanlarda var ama an itibariyle 400 litrelik tanklara sahipler. Bu nedenle başlarken dahi en azından orta seviye bir nano ile başlamak istiyorum. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmiş değilim kesinlikle. Bütçeyi uygun hale getirinceye kadar, okuyup araştırmaya devam edeceğim. Desteğiniz için sizlere ve bu güzel forumu inşa edenlere teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Murat Abi öncelikle hayırlı kurulumlar yaş ilerlemiş vakit öldüreceğin bir hobi zamanı değil sanırsam daha emekliliğe çok var aynı ölçülerde bir akvaryuma toplamda camlar için 160 TL para verdim. Birde sehpa yaptırdım profilden 85 TL altına ve üstüne mdf de dahil bu fiyata. Akvaryumun etrafı boş ama onuda vakit buldukça mdf kestirip akilli vidalarla vidalamak istiyorum. Protein skimmer konusunda çok şanslıydım çok güzel bir protein skimmerı gayet uygun bir bütçeye denk getirdim. Ayrıca üniversite öğrencisiyim aylık gelirim asgari ücretten bile az. Ama çok hevesle ve zevkle bu işe başlayınca nasıl geçti anlamadım. Ama ben sizin yerinizde olsam ki durum birazda aynı 300 tl bir malzemeye verecegime malzemeleri alirken 9 taksit imkanlarini kovalar tüm malzemelere aylik 300 lira verip 9 ayda bitiririm. Çünkü ben maddi durumdan ötürü canlı alamasam bile boş boş dönen bir sistemin bile benim açımdan karı olacak. Ben bunu düşünerek bu kadar borcun altına girdim. Şimdilik 2000 TL masrafı olacak bana sistemin dönmesi için sonrasında ise 5-6 ay hem sistem kendini tamamlar hem ben biraz doğru yola çıkarım daha sağlıklı bir akvaryumla yola devam ederim. Şimdiden kolay gelsin her adımımda bir masraf cıkıyor elimden geldikçe her şey el emeği olsun istiyorum. Size de öneririm çok uyguna geliyor bu şekilde.

Sent from my iPhone using Tapatalk

motie, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  20. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Doğuş desteğin ve tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Açıkçası biraz kalite tutkusu da var. Başak burcu olduğum için olmuşken iyisi olsun diyerek, erteliyorum sürekli. Aslında haklısın bir yerden başlamak gerek. Zaman ne gösterir bilinmez, bir bakmışsın düşündüğüm ölçülerden daha büyük bir tank kurmaya başlamışım. ;) Tankı kurmaya başlar, başlamaz adım adım sizlerle paylaşarak görüşlerinizi rica edeceğim. Hayırlısı inşAllah.

MESUT_KERİM ve LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş