1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulum Dünyasına Giriş

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde South53 tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Herkese merhaba,

Yaklaşık iki aylık araştırma süreci sonrasında deniz akvaryumu dünyasına girme kararı aldığımı daha önce sizlerle paylaşmıştım.
    Bu konudaki attığım her adımı portaldaki yapılmış sohbet ve paylaşımlara göre yapmaya çalıştığımı ve inanılmaz keyif aldığımı söylemek isterim. İşin ilginç tarafı 2 ay önce bu işe ait jargonu hiç bilmezken, şu an günlük hayatımda kullandığım bir sürü kelimem var:) Deniz akvaryumu konusunda zehirlendiğim günü asla unutmayacağım...
    O günden bu güne okuduklarım, sizlerin paylaşımları ve tanıştığım çok doğru akvaryumcularla sohbetlerim bu hobiye karşı olan iştahımın hergeçen gün biraz daha artmasına sebep oldu. Bu müthiş hobiyi doya doya sindire sindire uzun yıllar keyifle yapmayı planlıyorum.Umarım becerebilirim...

Size son durumumu ( 4-5 ay sadece canlı beslemek ardından mercana girmeyi planlıyorum ) özetlemek ve yanlış yada eksik bir şey varsa sizlerden yorum almak istiyorum.

Aşağıdaki listede bulunan Mavi tikle işaretlileri söylediğim gibi keyifle araştıra araştıra hallettim. (Sanırım bu hafta sonu mavi tikli olanlar evimde olacaklar) Diğer item lar konusunda ne alacağımı belirledim ama henüz alış yapmadım.

Bu özel tasarım akvaryum ( Süleyman Ustanın en iyi eseri olacak ) ve ekipmanlar için yorumlarınızı, ve max bir hafta içinde tanka su basacak birine tavsiyelerinizi alabilirsem çok sevinirim. (tahmin edersiniz ki heyecan tavan yapmış durumda)

Saygılarımla,
    M.

Akvaryum 120x60x50 3 cam ex clear ü
    Sump 100x55x40 su ekleme hazneli
    Durso 3 inişli
    Mobilya Mbran
    Aydınlatma LED Twins ü
    PS Bking Double Cone 200 ü
    Geri dönüş Mot. Newjet 4500
    Fosfat filtre Mot. Newjet 800
    Dalga Motoru Tunze 6045 x2
    oto su ekleme Twins ü
    Deniz tuzu reef cyristal 25 kg
    Kum Canlı kum
    Kaya Canlı kaya 30 kg
    Test KitLler Salifert NO2/NO3/PH/CA/KH/MG ü
    Reflektometre vertex
    Isıtıcı Eheim Jager 300W

YMR_AY, Oceanic, cirol ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi hayırlı uğurlu olsun malzemeler gayet iyi seçilmiş.
    Alt yapı sağlam olacak ve uzun soluklu bir akvaryum olacak diyorum...:)

3. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Amin:)

Alparslan bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle sürece hazırlanış kısmındaki araştırma için kutlarım. Ekipman ve akvaryum genel yapısı düzgün seçilmiş. İnşallah kurulum aşamalarını keyifle takip eder ve destek oluruz.:)

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Ekipman seçimi harika...Keyifli ve sorunsuz bir kurulum dilerim...Bizler burdayız,ihtiyaç olursa yazın yeter :)

6. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Hayırlı olsun merakla gelişmeleri beklyoruz

7. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Bugun yine aktif bi gun oldu...
    once RO işini çözdüm( natilus su arıtma) ozden bey sağolsun kendisininde yıllardır deniz akvaryumu olduğu için hemen reçeteyi yazdı...akşam ise Oceanic ozgur ile tanıstım ve beraber bir akşam yemeği fırsatımız oldu.Karşılıklı akvaryum anılarımızı dinledik bol bol...Bu tur hobilerin en guzel tarafı güzel insanlarlada tanışma sohbet fırsatı umarım portal ailesi diğer bireyleri ile de zamanla tanışırız...
    Yorumlar için teşekkürler yakında başınızı sorularımla çok ağrıtacağım...

Oceanic bunu beğendi.
  8. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Murat bey Ölçü ve ekipman İyi. Kumunuzun fazla ince olmamasına özen gösterin.Reaktör için acele etmeyin ileride akvaryumunuzun ihtiyaçlarına göre hareket edersiniz. Ro su ve kaliteli aydınlatma ile fosfat sorunu yaşayacağınızı sanmam,olursada birkaç çivi halleder.:) Geri dönüş motoruna bir kaç T ve vana eklerseniz reaktörünüzü buradan besleyebilirsiniz ikinci bir motora ihtiyacınız olmaz.Hayırlı kurulumlar inşallah herşey gönlünüzce olur..Hobinin en eğlenceli kısmındasınız tadını çıkarın.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Murat bey hayırlı olsun aydınlatma led demişsiniz ama marka model nedir ?
    Birde seçtiğiniz led aydınlatmanın tecrübe etmiş ve kullanan var mı bari . aydınlatma hassas bir konu .

Seyyar cihazdan online.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun kurulum.
    2x6045 yerine 1 adet mp40 tavsiye edeceğim.
    Aydınlatma konusunda halil e katılacağım. Twins kimdir, nasıl armatür yapar duymadık.
    Testlerde ca,mg, kh ve nitrat yeterli ilk etapta.

11. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Oncelikle dalga motoru konusunu tekrar masaya yatırıyorum.
    Tavsiye ve temenniler için hepinize tekrar teşekkürler.

Aydınlatma konusuna gelince burdan yazılarınızı okumuştum... aslında en başta T5 destekli bir led sistemini düşündüm. Beni zehirleyen akvaryum, led li sistem bir akvaryumdu. Bundan dolayı hiç ledsiz bir sistem düşünmedim. Bu ürünlerin Extremde konusu geçmişti ilk defa sonra Abdurrahman beye bizzat ulaşıp tanıştım. Amator ruhla bu işi yapan 40-50 farklı tipte armatur cıkarmıs ve hiç bir sıkıntı yaşanmamış. Açıkcası akvaryumum üzerinde risk aldığım tek kalem aydınlatma oldu. Buradan ilgili firmanın web sayfasını falan verebilirmiyim bilemedim ama ben nacizane bu sektorun de gelişimi adına KALITELI VE DOGRU amator ureticilerin desteklenmesi gerektiğini düşünen biriyim. Bazı kalemler kesin marka olmalı diye düşünüyorum ama led konusunda böyle bir adım atıyorum:)
    Özelliklerine gelince T5 6X54 ün muadilini yaratıcaz. Ozelliklerini soylemişti ama aklımda değil tekrar alıp buraya yazıcam.
    Evet geri sayım başladı bugun geri kalan malzemeleri toparlamaya ve takvim oluşturma işine geçiyorum.

Hepinizin değerli yorumlarına ihtiyacım var...Nede olsa yakında aileye bir fert bir tank bin gönül daha ekleniyor:)

Saygılarımla,

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Valla Murat bey ben twins falan anlamam armatür kalite olacak denenmiş olacak . Hobici elinden gecmis ve not almış olacak .
    Ha imkan varsa ecotech radion alın .
    Ama imkan meselesi .

Twins nerde gördünüz ?

Seyyar cihazdan online.

13. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    :)) Halil Bey, armatürleri söylediğim gibi denemiş en az 40 kişi var ama anladığım kadarı ile bizim portalden değiller...
    kalitesini belki bir daha sorgulamam gerekecek...Benim akvaryum için tavsiyeniz
    EcoTech Marine - Radion XR30wG2​
    midir ?

14. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    ******* Kadıköy kapının girişindeki 50*50 akvaryumun üzerinde bir zamanlar vardı Halil.

YMR_AY bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Himmm biz demek bilmiyoruz armatürü .
    Evet radion dediğimiz o .

Seyyar cihazdan online.

16. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Bu arada markayı ve ürünü ilk gördüğüm yer extreme goztepe...zaten o referansla bu yöne doğru gittiğimi eklemek isterim...

17. South53

South53

Yer:
    Istanbul
    İsim:
    Murat Guney
    Bu arada benim listedeki ürünlerin maliyeti
    Tunze 2 adet 6045 + LED sistem aşağı yukarı toplamda 1.750 TL

Bülent Beyin tavsiyesi MP40 + sizin söylediğiniz radion un maliyeti aşağı yukarı 3.000 TL ( Bu iki alet birbiri ile konuşuyor wireless üzerinden )

Dolayısı sorgulamam gereken diğer bir konu ise bu maliyet farkına değecek bir kalite farkı ortaya çıkarmı? sizce?

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Çıkar.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maliyet kısmında armatür için yorum yapamam ama akvaryum içinde 2 adet 6045 görüntüsü yerine yer tutmayan ve değişik dalga modları olan Mp40 tercih edilebilir.

20. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Tek Mp-40 la 500 lt akvaryumda istediğiniz akıntı şekli ve farklı alternatifler çok etkili yaratılır.Led ise mercanlarda sıkıntı yaratabilir bu sebeple en kalitelisini seçmelisiniz.Yoksa ilerde bu mercan bende neden açmıyor gibi problemler başınıza gelebilir.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş